• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam85
Toplam Ziyaret869375
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Çerkes Dernekleri zincirine son katılan Maltepe Çerkes Derneği düzenlediği gece ile halkına merhaba dedi.

Maltepe Çerkes Derneği'nin düzenlediği gecede davetliler salona sığmadı. Maltepe Çerkes Derneği Başkanı Murat Özden'in Adığebze yaptığı konuşma ise salondakilere duygulu anlar yaşattı. Özden,asimilasyon ve Türkiye'de Çerkeslerin 90 yıldır karşılaştıkları zorlukları ÇHİ ve şimdi ÇDH ile aşabileceklerini dile getirdi.
Çerkes Dernekleri Federasyonu adına bir selamlama konuşması yapan Çerkes-Fed Başkan Yardımcısı Mustafa Saadet'te Kültürün yaşatılması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.
Daha sonra Çoğulcu Demokrasi Hareketi adına söz alan Kenan Kaplan ise 21 Mayıs Soykırım ve Sürgün süreci Osmanlı topraklarına gelişimizin sebepleri ve şu anda Çerkeslerin yok olmayla karşı karşıya kaldığı Cumhuriyet dönemi uygulamalarını dile getirerek, ''Bu topraklarda gereken bedeli ödediklerini'' belirterek ''Dilimizi-kültürümüzü-kimliğimizi yaşatma hakkımızı kullanacağız'' dedi.
Geceye Çerkes Fed Başkanı Nusret Baş ve Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Başkanı Günseli Şurdum da katıldı. İstanbul Abhaz Derneği'de geceye çelenk gönderdi. Reyda Çerkes Dansları gösterisi, Maltepe Çerkes Derneği Tiyatro Grubu ve İstanbul Çerkes Derneği Müzik Topluluğu Hocaları Yılmaz Ölmez yönetiminde Adığece, Abazaca eserler sundular....
Gecenin starı ise hareketli Adigece şarkıları ve renkli sunumuyla İshak Akbay oldu.  
Akbay'ın başarılı sunumuyla tamamlanan gece, bina dışında yapılan ceg'u ile coşkulu bir şekilde sona erdi.

2013 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi