• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam114
Toplam Ziyaret869404
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

“Her ayın 21’i saat 21’de Rusya Konsolosluğu Önünde” sloganıyla Rusya Konsolosluğu’na yapılan Soçi Olimpiyatları ve Soykırımı protesto yürüyüşlerinin onyedincisi 21 Ocak Salı gecesi gerçekleştirildi.

Protestocular saat 20.00’de Galatasaray Lisesi önünde toplanmaya başladılar. Türkçe ve İngilizce pankartlarla yapılan gösteriden sonra saat 21.00’e doğru “Çerkesler Soçi'ye dur diyecek”, “Soykırımın Hesabı Sorulacak”, “Soykırım yapanlar olimpiyat yapamaz”, “Worepsov Tibze, Worepsov Tixabze”, “Çerkesya Rus Toprağı Olmayacak”, “Rusya Kafkasya’dan Defol” şeklinde sloganlar atmaya başlayan kalabalık Rusya Federasyonu Konsolosluğuna doğru yürüyüşe geçti.

Saat 21.00’de konsolosluk binası önüne ulaşan kalabalık, burada sloganlarını sıklaştırıp, alkış ve ıslıklarla Soçi Olimpiyatlarını ve Soykırımı protesto etti.

Hazırlanan basın bildirisinin Maltepe Çerkes Derneği’nden Sacit Tunç okudu. Basın açıklamasının tam metni şöyle:

SAYGIDEĞER KAMOYU, DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI!

 Bizler 16 aydan bu yana her ayın 21’inde, saat 21.00’de Rus Konsolosluğu önüne geliyor, 2014 Soçi Kış Olimpiyatlarını protesto ediyoruz.

Niçin?

Çünkü bizler Ruslar tarafından soykırım ve sürgüne uğratılmış bir halk olan Çerkeslerin torunlarıyız.

Geliyoruz ve protesto ediyoruz, çünkü bu olimpiyatlar Çerkes kanıyla yıkanmış topraklar üzerinde yapılmak isteniyor.

Protesto ediyoruz, çünkü Çarlık Rusya’sının yapmış olduğu soykırım ve sürgünün yaraları hala kanıyor.

İşlenen bu tarihi cürmün sonuçları ortadan kalkmamışken, atalarımızın kemikleri üzerinde düzenlenecek olan bu kış olimpiyatlarını hiçbir zaman onaylamayacak, bulduğumuz her fırsatta Çarlık Rusyası ve mirasçısı konumunda olan Rusya Federasyonu yöneticilerinin yüzüne vurmaya devam edeceğiz.

Ayrıca, bu olimpiyatların Soçi’de yapılmasına izin veren ilgili tüm kurum ve kuruluşları da kınıyoruz. Bu izni vermekle bundan sonra yapılacak olimpiyatların meşruiyetine de gölge düşürmüşlerdir. Dünya barışına, insanlığa ve spora hizmet etmesi gereken olimpiyatlar artık bu amacından sapmış olup, maalesef soykırımcıların suç örtme vasıtası haline getirilmiştir.

 SAYGIDEĞER KAMOYU, DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI!

Olimpiyatların yapılacağı toprak parçası Çerkesler için toplu mezarlık hükmündedir ve ebediyen de öyle kalacaktır.

Rusya ise halklarımıza verdiği zararları gidermeden alnındaki bu kara lekeden kurtulamaz.

Biz bu olimpiyatlara katılan ve destek verenlerin de bir o kadar suçlu olacaklarına inanıyoruz. Bunun içindir ki Türkiye Cumhuriyeti devletinin bu kanlı olimpiyatları protesto ederek asla ve asla sporcu göndermemesini, bu insanlık suçuna pirim vermemesini istiyoruz.

Bizler dünyanın en büyük sürgün ve soykırımlarından birini yaşamış bir halk olarak acılarımızın üstüne tuz basılmasını asla kabul etmiyor ve mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi tüm dünyaya ilan ediyoruz. 

Ayrıca, dünyanın neresinde olursa olsun tüm soykırım ve sürgün girişimlerini kınıyor, sebep olanları da bütün kalbimizle lanetliyoruz.

Para ve samimiyetsizlik üzerine inşa edilen bu kirli olimpiyatların hiç bir şekilde dünya barışına hizmet etmeyeceğini de buradan tüm dünyaya bir kez daha duyuruyoruz.

 SOYKIRIMA HAYIR!

SOÇİ’DE OLİMPİYATLARA HAYIR!

YAŞASIN HALKIMIZ!

YAŞASIN KÜLTÜRÜMÜZ!

YAŞASIN ÇERKES KALMA MÜCADELEMİZ!

 

ÇERKES HAKLARI İNİSİYATİFİ

1410 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi