• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam66
Toplam Ziyaret672614
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.77706.8041
Euro7.56017.5904
Semerkew

Bursa'da konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Çerkezlere övgülerde bulunarak, talep olması durumunda Çerkezce'nin okullarda seçmeli ders olarak okutulabileceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa Çerkes Kültür Derneği'nce düzenlenen gecede yaptığı konuşmada, Çerkes olmanın, asil, soylu, kahraman olmak anlamına geldiğini belirtti. 

Kafkas halklarının mücadelesini yakından izlediğini söyleyen Arınç, "Özellikle Ruslara karşı mücadelelerinde ne kadar büyük kahramanlıklar yaşadığını çok iyi bilen ve okuyan bir kardeşinizdim. Benim gönlümdeki en büyük kahraman İmam Şeyh Şamil'di. Onu çok seviyordum, onu her zaman okuyor, çocuklarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma da tavsiye ediyordum. Şamil, Dağıstanlı, çok büyük kahramanlık göstermiş. Annesiyle, evladıyla, halkıyla, kardeşleriyle yaşadıklarını hepimiz biliyoruz. Sonra İstanbul'da padişah tarafından ne kadar büyük bir sevgiyle karşılandığını, Hicaz'a gittiğini, orada şehit olduğunu da biliyorum. İmam Şamil, bizim gençliğimizin gözünde de çok büyük kahramandı. Çocuklarıma ismini veremedim, ama en güzel torunlarımdan birinin adı Şamil" dedi. 

Eşinin de Çerkes olduğunu, başörtüsü nedeniyle zorluk yaşadıklarını anlatan Arınç, şunları söyledi: "Siyasi hayatımdaki bütün eleştirileri göğüslemek zorunda kaldık. İnanın 35 yıllık siyasi hayatımın en büyük destekçisi bana bu mevkiileri nasip eden Cenab-ı Hakk'tır şüphesiz, ama insan planında eşimden en büyük desteği, cesareti, dirayeti bir Çerkes kızından gördüm. Allah'a şükrediyorum." 

Çerkeslerin bürokraside çok güçlü olduğunu, birbirlerini desteklediklerini ifade eden Arınç, Türkiye'nin temelinde, gücünde Çerkeslerin de katkısı olduğunu vurguladı. Çerkes kültürü ve dilinin yaşatılması gerektiğini dile getiren Arınç, "Dil, bir insanı temsil eder. Bunu mutlaka gençlerimiz de konuşmalı. Şimdi artık okullarda tercihli dersler konusunda talep olduğunda Çerkesce'nin de öğretilmesi mümkün olacak. Maalesef genç çocuklarımızın, evlatlarımızın Çerkesceyi bilmediğini, görüyorum, duyuyorum. Bu bir eksikliktir. İkincisi tarihten gelen olayları hiçbir zaman unutmamak lazım. Ben her dinlediğimde gözlerim yaşarır. Büyük Göç'ü herkes çocuklarına anlatmalı. 1800'lü yılların sonunda Rusya'dan sürülen Çerkeslerin hikayesini, yaşanmış olayları, mutlaka herkes bilmeli. Biz tarihimizle, kültürümüzle varız" dedi. 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dış politikada Çerkes halklarının mücadelesine destek verdiklerini de sözlerine ekledi.
Konuşmanın ardından Bursa Çerkez Kültür Derneği Başkanı Levent Turgut, Arınç'a bir tablo hediye etti.


DHA

1342 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi