• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam63
Toplam Ziyaret672611
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.77706.8041
Euro7.56017.5904
Semerkew

Nizip Konteyner kentte kalan ve salı günü geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybeden Suriyeli soydaşlarımızdan Bjeduğ Edip Hamza, Kahraman Maraş’ın Göksun ilçesine bağlı Mehmetbey Köyü’nde toprağa verildi.

Suriye'deki iç savaş dolayısıyla DÇDK aracılığıyla geçtiğimiz yıl Türkiye'ye gelen ve Nizip Kampı'na yerleşen Adige soydaşımız Bjeduğ Edip Hamza (55) gençlerle top oynarken geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 

Elim olay üzerine Çarşamba günü İstanbul’dan Nizip’e gelen DÇDK Genel Sekreteri Kenan Kaplan ve ÇHİ Yürütme Kurulu Üyesi Erol Karayel’in organizasyon ve katılımıyla, kiralanan bir otobüsle kamptaki yakınlarıyla birlikte bir Adige yerleşim birimi olan Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesine bağlı Mehmetbey Köyü'ne götürülen merhum Bjeduğ, ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazından sonra burada  toprağa verildi.

Defin sonrası Özgür Çerkes’e açıklamada bulunan Kenan Kaplan ve Erol Karayel üzüntülerini dile getirerek, cenazenin Mehmetbey’e defni için gerekli irtibatları kuran İstanbul’dan Fahrettin Canlı’ya, gurbete düşmüş merhum soydaşımıza sahip çıkan Mehmetbey Köyü muhtarı Ramazan Canbolat ile defin işlemleri için seferber olan köyün saygıdeğer thamatelerine teşekkür ettiler.

Daha sonra kampa dönerek Bjeduğ ailesini ziyaret eden ve acılarını paylaşan Kaplan ve Karayel, merhuma Allahtan rahmet, sevenlerine başsağlığı dilediler.

2373 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi