• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam98
Toplam Ziyaret869388
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Nizip Konteyner kentte kalan ve salı günü geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybeden Suriyeli soydaşlarımızdan Bjeduğ Edip Hamza, Kahraman Maraş’ın Göksun ilçesine bağlı Mehmetbey Köyü’nde toprağa verildi.

Suriye'deki iç savaş dolayısıyla DÇDK aracılığıyla geçtiğimiz yıl Türkiye'ye gelen ve Nizip Kampı'na yerleşen Adige soydaşımız Bjeduğ Edip Hamza (55) gençlerle top oynarken geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 

Elim olay üzerine Çarşamba günü İstanbul’dan Nizip’e gelen DÇDK Genel Sekreteri Kenan Kaplan ve ÇHİ Yürütme Kurulu Üyesi Erol Karayel’in organizasyon ve katılımıyla, kiralanan bir otobüsle kamptaki yakınlarıyla birlikte bir Adige yerleşim birimi olan Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesine bağlı Mehmetbey Köyü'ne götürülen merhum Bjeduğ, ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazından sonra burada  toprağa verildi.

Defin sonrası Özgür Çerkes’e açıklamada bulunan Kenan Kaplan ve Erol Karayel üzüntülerini dile getirerek, cenazenin Mehmetbey’e defni için gerekli irtibatları kuran İstanbul’dan Fahrettin Canlı’ya, gurbete düşmüş merhum soydaşımıza sahip çıkan Mehmetbey Köyü muhtarı Ramazan Canbolat ile defin işlemleri için seferber olan köyün saygıdeğer thamatelerine teşekkür ettiler.

Daha sonra kampa dönerek Bjeduğ ailesini ziyaret eden ve acılarını paylaşan Kaplan ve Karayel, merhuma Allahtan rahmet, sevenlerine başsağlığı dilediler.

2722 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi