• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam145
Toplam Ziyaret867368
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

“Nosochi Platformu” üyesi Uluslararası Çerkes Konseyi (International Circassian Council - ICC)’nin Amerikan senatosuna gönderdiği 500’ü aşkın dilekçeye cevap senatör Bill Pascrell’den geldi.

Senato’da Çerkeslerin Soçi rahatsızlığını işleyen bir konuşma yapan Pascrell, çalışma arkadaşlarını Çerkeslerin sorunları için kendisine destek vermeye çağırdı.

Daha sonra Pascrell’in ofisinden ICC ofisine yapılan ziyarette senatodaki konuşma metni yazılı olarak da sunuldu.

Bill Pascrell son 30 yıldır Amerikan Kongresi’nde New Jersey eyaletini temsil ediyor.

 Pascrell’in konuşma metni şöyle:

 Amerika Birleşik Devletleri Kongresi

 Çerkes Halkının Destekteklenmesi İçin Beyan

 Newjersey Senatörü 

Bill Pascrell, JR.

 New Jersey senatörü Mr. Pascrell-  Burada Soçi Olimpiyatları ile ilgili derin kaygılarımı beyan etmek için bulunuyorum. Yanlış yönlendirilmeyle 2014 Olimpiyatları’nın Soçi’de gerçekleşmesi kararından sonra LGBT haklarından, gerçek terörizme kadar çeşitli sayıda mevzu ortaya çıktı. Fakat ben, aynı düzeyde tartışma konusu olmamış başka bir mevzudan bahsetmek istiyorum: Rusya’nın Çerkes Halkına tarihi kötü muamelesi.

 

Çerkesler kökleri Kuzey Kafkasya bölgesinde olan etnik bir grup. Soçi ise, Rusya tarafından 18. ve 19 yy’da bir dizi savaş sonunda ele geçirilmiş tarihi Çerkesya’da yer alıyor. Aslında Soçi  Çerkesya’nın son başkenti.

 1864 yılındaki yenilgilerinin ardından, Çerkes nüfusun % 90’ı zorla sürülmüş veya öldürülmüş, Çerkesya da Rusya’nın bir parçası haline gelmişti. Yüzbinlerce Çerkes anavatanlarından bir daha dönmemek üzere sürüldüler.

 700.000 Çerkes bugün Rusya’nın bir parçası olan ata topraklarında kalırken, milyonlarca Çerkes tüm dünyaya dağılarak diaspora toplulukları oluşturdular.

 Bu tarih göz önünde alındığında, Rus Hükümetinin Soçi’yi kendini dünyaya pazarlamak için bir basamak olarak kullanması Çerkes topluluğuna derin bir saygısızlıktır. Olimpiyatların Soçi’de yapılacak olma kararını kınıyor olsam da, bu yılın Kış Olimpiyatları, dünyanın Rusya’nın Çerkeslere ve anavatanlarına giriştikleri tarihi haksızlığa dünyanın dikkatini çekme imkanı sunmuştur.

 Bugün, dünya genelinde Çerkesler, anavatanlarına dönüş hakkını elde etmek, otodeterminasyon ve dil ve kültürlerinin yeniden canlandırmak için çabalıyorlar. Ben New Jersey’nin 9. Kongre Bölgesinde yaşayan büyük ve aktif Çerkes topluluğunu temsil etmekten onur duyuyorum.

 Çalışma arkadaşlarım, sizleri Soçi Olimpiyatlarını kınamaya ve Çerkes Halkının Amerika Birleşik Devletlerine katkılarını teyit etmek için bana destek vermeye davet ediyorum.
1598 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi