• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam158
Toplam Ziyaret867381
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

BDP Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş, partisinin bugünkü grup toplantısında konuştu. Grup toplantısını PYD Eş Genel Başkanı Asya Abdullah ve beraberindeki heyet de izledi.

Toplantıda konuşan Demirtaş, 1864'te Çarlık Rusyası’nın yaptığı katliama değinerek "Çerkes halkı sürgün sonucunda dilini unutma noktasına gelmiştir. Çerkeslerin dili de yok olmak ile karşı karşıyadır. Soçi'de Rus-Çerkes savaşı sırasında Çerkes halkının son direniş noktasında, orada direnen bütün halkın katledildiği bir bölge var. Çerkesler orayı 'kızıl çayır' olarak adlandırıyor. Şimdi o bölgede Olimpiyat köyü inşa ediliyor. 2014 kış Olimpiyatları açılışı Çerkes katliamının yapıldığı yerdeki Olimpiyat köyünde yapılacak. Başbakan Erdoğan da açılışa gidecek. Buradan Erdoğan'a çağrı yapıyoruz: Henüz ortaya çıkmamış bu Çerkes katliamı adına o açılışı protesto ederek gitmemelisiniz. Bizler Kürtler olarak bu dramın ne demek olduğunu iyi anlarız. Biz Çerkes halkının bu konudaki direnişinin yanındayız" ifadesini kullandı. 

Konuşmanın tamamını izlemek için tıklayınız. 4317 kez okundu

Yorumlar

teşekkur     04/02/2014 21:18

Bu duyarlılıktan dolayı çok teşekkürler.Bizim sesimize değer verdiniz bu karşılıksız kalmayacaktır yolunuz açık olsun.
Misafir - nart

ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi