• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam154
Toplam Ziyaret867377
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Çerkes halkının katliamdan geçirildiği Soçi’de gerçekleştirilen 22. Kış Olimpiyatları’na Türkiye’nin de üst düzeyde katılmasına tepki gösteren Halkların Demokratik Partisi, “Soçi'ye katılmak Çerkes halkının soykırımını onaylamaktır” dedi.Halkların Demokratik Partisi Eş Başkan Yardımcısı Hatice Altınışık, 22. Kış Olimpiyat Oyunları'nın Soçi (Kbaada) Olimpiyat Parkı'nda yapılmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

Altınışık, Soçi’nin (Kbaada), Çerkeslerin yenildiği ve kırıldığı, Çarlık Rusyası askerlerinin ise zaferlerini kutladıkları yer olduğunu belirterek, “Soykırımın 150. yılında, 2014 Kış Olimpiyat Oyunları’nın Rusya’nın ev sahipliğinde Soçi'de yapılıyor olması, Rusya İmparatorluğu'nun Çerkes halkına yaptığı zulmün ve sistematik katliamın daimi merasiminin temsili ve soykırımın devamı anlamını taşımakta; soykırım kurbanlarının toplu mezarları üzerine olimpik köy kurulması, yapılan bu vahşeti belleklerden silme çabasını sembolize etmektedir” dedi.

“1864 Çerkes halkları soykırımı sonrası Türkiye’ye yerleşen milyonlarca Türkiyeli Çerkes’in bu gerçeği ve acısını görmezden gelerek Soçi Olimpiyatları’na katılma kararı alınmasını, hatta Başbakanlık düzeyinde katılımın olmasını düşündürücü buluyor ve kınıyoruz” diye belirten Altınışık, şunları kaydetti: “Olimpiyatlar, halklar arasında barış ve kardeşliği geliştirmeyi hedeflerken, Soçi’de, soykırım topraklarındaki çevre katliamı, insan hakları ihlalleri ve siyasi baskılara göz yumularak olimpiyat ruhunun ölmesine seyirci kalınmıştır. Halkların Demokratik Partisi olarak Türkiye Cumhuriyeti devletinin Çerkes soykırımını tanıyarak 2014 Soçi Olimpiyatları’na katılma kararını değiştirerek, Çerkes halkının yanında yer alması gerektiğini düşünüyor ve öneriyoruz. Soçi'ye katılmak Çerkes halkının soykırımını onaylamaktır.” (Ankara/DİHA)

1355 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi