• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam141
Toplam Ziyaret867364
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Çerkes Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Dr. Nusret Baş, "UNESCO'nun yayınladığı 'kaybolmak üzere olan diller' kategorisinde en üst sıralarda yer alan Çerkesçeyi konuşanların sayısı günbegün azalıyor."

Anadillleri olan Çerkesceyi konuşamaz hale geldiklerini belirten Baş açıklamasında, "150 yıl önce, Rusya Çarlığı'nın soykırım ve sürgün politikası sonrasında, Osmanlı topraklarına gelip bu vatan için her dönemde can verirken Türkçe bilmiyorduk. İlköğretimde 'seçmeli dil' uygulaması önemli bir gelişmeydi ama bu uygulama anadilin öğretilmesinde yetersiz kalıyor" ifadelerini kullandı

Baş, devlet eliyle, devlet destekli TRT'de Kürtçe ve Arapça yayın yapan kanallar açıldığını anımsatarak, Çerkesler için de aynı uygulamayı beklediklerini vurguladı.

Yirmi dört saat yayın yapan, devlet destekli TRT 7-Çerkes kanalının açılması gerektiğini savunan Baş, "Onbin yıllık geçmişi bulunan bu güzel dil UNESCO'nun yayınladığı kaybolmak üzere olan diller kategorisinden çıkarılmalıdır. Aynı şekilde, ana sınıfından itibaren devlet okullarında anadil öğretiminin önü açılmalı, özel öğretim kurumlarında anadilde öğretim kolaylaştırılmalı ve bu yönde teşvik edici uygulamalar hayata geçirilmelidir" diye konuştu.

 - "Türkiye'de bugüne kadar 18 dil öldü"

 Bu arada "Dünya Ana Dil Günü" dolayısıyla İstanbul Zaza Dil ve Kültür Derneği (Zaza-Der) tarafından da bir etkinlik düzenlendi. 

Kadıköy'deki Barış Manço Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlikte konuşan Zaza-Der Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Tüzün, Zazaca'nın yok olma tehlikesi altındaki diller arasında olduğunu belirtti. 

Tüzün, bu dilin yaşatılması gerektiğini kaydederek, "Çok güzel bir dilimiz var. Özellikle şiir ve edebiyat için. Bu dilde üretilmiş onlarca makam ve müzik, bugün başka dillerde kullanılıyor. UNESCO yayımladığı raporda, ölüm tehlikesi altında olan, ölüm noktasında olan ve ölen dilleri hatırlattı. Türkiye'de bugüne kadar 18 dil öldü. Her dil, her kültür bir dünya demektir. Dünyadaki tüm dillere sahip çıkalım" şeklinde konuştu.  

Etkinlik, müzik dinletisinin ardından sona erdi.1550 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi