• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam141
Toplam Ziyaret867364
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Maltepe Çerkes Derneği kadınlar kolu tarafından organize edilen JAME ĞAVUN (ölmüşlerimizin ruhu için hamur kızartması pişirip dağıtma)geleneği 22 şubat cumartesi günü saat 16'da Maltepe meydanında gerçekleştirildi.

Maltepe Çerkes Derneği Kadınlar Kolu Başkanı Lütfiye Yavan'ın organizasyonundaki üyeler pişirdikleri şelameleri Maltepe Meydanında oluşturulan standda Çerkes ğıbzeleri ve Çerkesbayrakları eşliğinde, sürgün ve soykırımında şehit olan atalarımızın ruhları için halka dağıttılar. Şelame dağıtımına gerek Maltepeli Çerkes soydaşlarımız, gerekse Maltepe Halkı büyük ilgi gösterdi ve hayır dualar ettiler.
Jame Ğavun etkinliği geçtiğimiz haftalarda Maykop'ta  Rus Polisi tarafından engellenmiş ve yasaklanmıştı. Maltepe Çerkes Derneğinin yapmış olduğu Jame Ğavun etkinliği  anavatandaki soykırıma karşı direnen Çerkeslerle  dayanışma amacıyla gerçekleştirildi.
Etkinlik Maltepe Çerkes Derneği Başkanı Murat Özden'in "Maltepe Halkına teşekkür ve ölmüşlerin ruhuna dua" konuşması ile sona erdi.1295 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi