• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam115
Toplam Ziyaret869405
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Maltepe Çerkes Derneği İletişim sayfasında yer alan bilgilere göre, dernek gençleri ulusal kültüre yönelik sanatsal faaliyetlerde yoğunlaşma kararı aldılar.

Geçmişten günümüze incelenen tüm örneklerin, sanatın toplumlar üzerindeki etkisini tartışılmaz bir biçimde ortaya koyduğu ifade edilen açıklamada, “Sanatsal çalışmaların toplumları bilinçlendirme ve yönlendirmede ne kadar etkin olduğu bugün artık tüm tartışmalardan uzaktır” deniliyor.  
Bu gerçekten hareket eden Maltepe Çerkes Derneği’nin, çalışmalarını sahne ve görsel sanatlar alanında yoğunlaştırma kararı aldığı belirtilerek,bu bağlamda toplumsal farkındalığa katkı sağlayacak tiyatro, sinema, kısa film, belgesel, v.b. alanlarda programlı çalışmalar başlatılacağı ifade ediliyor. Açıklama şöyle devam ediyor: 
“Halihazırda derneğimiz bünyesinde faaliyet gösteren WERSERIJJ Tiyatro Grubu ile REYDA Çerkes Dansları Topluluğu bu yöndeki faaliyetlerimizin öncü çalışmaları olarak devam ederken, yanı sıra gerçekleştirmeyi düşündüğümüz diğer çalışmalar şunlardır:
1- Çerkes filmleri gösterimi. ( Anavatan'da çekilmiş olan filmlerin Türkçe alt yazılı hale getirilerek seyirci ile buluşturulması.)
2- Bugüne kadar yapılan Çerkesler ile alakalı profesyonel belgesellerin toparlanıp izletilmesi.
3- Tiyatro grubumuzun üç ayda bir gösteriler yapması. 
4- Dans ekibimizin ve müzik grubumuzun gösterileri. (Eskide kalmış ve unutulmaya yüz tutan dansların ve müziklerin açığa çıkarılması ve bunların tekrar topluma mal edilmesi)
5- Kısa film yarışmaları ve röportajlar. 

NOT: BU ÇALIŞMALAR İÇERİSİNDE GÖREV ALMAK İSTEYEN VE ELLERİNDEKİ MATERYALLERİ BİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEYEN ARKADAŞLARIMIZI DERNEĞİMİZE BEKLİYORUZ.

MALTEPE ÇERKES DERNEĞİ1606 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi