• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam187
Toplam Ziyaret640956
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.92935.9530
Euro6.53246.5585
Semerkew

Çerkes Dernekleri Federasyonu, yaşanan iç karışıklık sonrası Ukrayna'ya bağlı Özerk Cumhuriyet Kırım'ın Rusya tarafından işgal ve ilhakını kınadı.

Çerkes Dernekleri Federasyonu tarafından yapılan basın açıklamasının tam metni şöyle:

Rusya Federasyonu devleti, sınırların kalktığı, devletlerarası ilişkiler sıradanlaşırken toplumlar arası ilişkilerin maksimize olduğu 21. yüzyılda, hâlâ 400 yıl önceki seleflerinin emperyal refleksleriyle hareket etmektedir.

Bu reflekslerin güdülemesiyledir ki, çoktandır göz koyduğu Kırım Yarımadası’nı ele geçirebilmek için önce beşinci kol faaliyetleriyle bu toprakların bağlı olduğu Ukrayna Cumhuriyeti’ni karıştırarak istikrarsızlaştıran Rusya, sonra da bölgeye kolonize ettiği Rus nüfusun güvenliğini bahane ederek tüm dünyanın gözü önünde Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni işgal etmiştir.

Bununla yetinmeyen Rusya Federasyonu yönetimi, Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni önce etnik Rusların tam hakim olduğu Kırım Parlamentosu’nun kararıyla Ukrayna’dan kopartarak Rusya’ya bağlamış; sonra da düzmece bir referandumun sonuçlarını dayanak oluşturarak hukuksuz bir şekilde ilhak etmiştir.

***

Kırımlılar bu filmi ikinci defadır seyretmektedir.

Tarihte de (1774 Küçük Kaynarca Anlaşması ile) Osmanlı himayesinden çıkartılarak bağımsız yapılan Kırım, daha aradan on yıl bile geçmeden 1783’te II. Katerina’nın emriyle işgal ve ilhak edilmiş; yerli halkların büyük bir kısmı daha o tarihlerde yurtlarından sürülmüştü.

Bu hamle ile Kırım Hanlığı’nın tarih sahnesinden silinmesi sonrası Kafkas halkları ile yüz yüze gelen Ruslar,  güneye genişleme stratejisiyle kural tanımaz saldırılarını sürdürmüş ve Kafkasya halklarını tarihin tanık olduğu en kanlı soykırımlardan birinden geçirmiştir. Bu kan banyosundan sağ çıkanları da topyekün anayurtlarından sürerek “insanlığa karşı işlenmiş suç” vasfındaki suçların mücrimi olmuştur.

Çerkesler, tarihi tecrübeleriyle ülkeleri işgale uğramış kardeş Tatar halkının acılarını yakinen bilmekte,  tüm yakıcılığıyla kalbinde hissetmektedir. Tüm bu gelişen olaylara da “Kırım’ın geleceği hakkında karar verme yetkisinin sadece bölgenin yerli halkı Kırım Tatarlarında olduğu” perspektifinden bakmaktadır.

Çerkes Dernekleri Federasyonu olarak, bu düşünceler çerçevesinde, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin işgal ve ilhakını şiddetle kınıyor; dünyanın tüm vicdanlı insanlarını,  “Kırım Tatar halkının kendi kaderini tayin hakkına saygı gösterilerek Kırım’ın statüsünün acil şekilde yeniden belirlenmesi” mücadelesine destek vermeye davet ediyoruz.

Kahrolsun Faşizm!

Kahrolsun Rus Emperyalizmi!

Yaşasın Adalet!

Yaşasın Mazlum Halkların Dayanışması!

 ÇERKES DERNEKLERİ FEDERASYONU1677 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi