• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam110
Toplam Ziyaret869827
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.796018.8713
Euro20.252120.3332
Semerkew

11 Mayıs 1918’de bağımsızlığını ilan eden ve 1921 yılında dağılan Kuzey Kafkasya Dağlı Halklar Cumhuriyeti, kuruluşunun 96. yıldönümünde Cumhuriyetin II. Devlet Başkanı Pşimaf Kotse’nin mezarı başında düzenlenen sade bir etkinlikle anıldı.

İstanbul’da kurulu Birleşik Kafkasya Derneği’nin organizatörlüğünde gerçekleştirilen anma programında  sabah saat 11.00’de Cumhuriyetin II. Devlet Başkanı Pşimaf Kotse’nin Feriköy’deki mezarı başında bir araya gelindi. BKD Yönetim Kurulu Üyesi Eyüp Tuncer’in Kafkasya’nın bağımsızlık mücadelesi uğrunu hayatını kaybedenler için okuduğu Yasin-i Şerifle başlayan program daha sonra BKD Başkanı Kadir Kaytuko'nun günün tarihi önemi ve Pşimaf Kotse’nin kişiliği üzerine yaptığı konuşma ile devam etti.

Kaytuko’nun ardından katılımcıların söz alarak duygu ve düşüncelerini ifade etmesinden sonra program sona erdi.1339 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi