• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam111
Toplam Ziyaret869828
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.796018.8713
Euro20.252120.3332
Semerkew

ÇHİ , Çerkes-Fed tarafından düzenlenen 21 Mayıs programına katılan HDP heyetine gösterilen tepkiyle ilgili bir açıklama yayınladı.

AÇIKLAMA

Soykırım ve Sürgünün 150. Yılı olan 21 Mayıs 2014 tarihinde Rusya Federasyonu Konsolosluğu önünde yapılacak protesto ve basın açıklaması için Galatasaray lisesi önünde toplanılmıştır.

Bir grup HDP üyesi de Çerkeslerin acısını paylaşmak ve desteklerini deklare etmek üzere 5-6 adet HDP flamasıyla İstanbul İl Başkanı Şamil Altan önderliğinde toplanma mahalline gelmişlerdir.  

Bir müddet sonra bazı katılımcıların HDP’li grubun flamalarıyla katılmalarından rahatsızlığını beyan etmesi üzerine Çerkes-Fed Başkanı Nusret Baş partili grupla konuşmuş, parti flamalarını kaldırmalarını, Çerkesya bayraklarını taşımalarını rica etmiştir.

Parti yetkilileri de kendilerinin bu şekilde katılacaklarının bilinerek davet edildiklerini, niyetlerinin sadece “Çerkeslerin tarihi acısını paylaşmak” olduğunu, bunu da siyasi kimlikleri bilinerek yapmaktan yana olduklarını söyleyerek duruşlarını muhafaza etmişler; fakat rahatsızlık gösterenleri dikkate alarak yürüyüş koluna iştirak etmeyeceklerini söylemişlerdir.  

Bu sırada gruba bir takım kişilerce provokatif sataşmalarda bulunulmuş, hakaretler edilmiştir.  

Yürüyüş kolu harekete geçerken de küçük bir grup HDP aleyhinde sloganlar atmış; HDP’li grup da karşılık olarak kardeşlik ve dayanışma ifade eden sloganlar atmıştır.  

Çerkes Kültüründe fikir ayrılığı bir tarafa, kanlı düşmanın dahi olsa yanına gelen misafire saygı göstermek, onun onur ve haysiyetini her şartta korumak esas olduğu halde, tarihi acımıza ortak olmak için gelen bu iyi niyetli insanlara provokatör olduğunu düşündüğümüz bazı kişilerin tahriki ve onlara alet olan bir kısım soydaşlarımızın gösterdiği tepki ve yaptıkları hakaretler bizleri utandırmış, yüreklerimizi yaralamıştır.

Biz Çerkes Hakları İnisiyatifi olarak Türkiye’de 80 yıl egemen olan ırkçı zihniyetin ürünü tüm ayrıştırma politikalarını reddediyor,

Hangi gerekçeyle olursa olsun hiçbir halkın veya kültürün ötelenmesini kabul etmiyor,

Bütün halkların ve kültürlerin eşit olduklarını kabul ediyoruz.

Bu bağlamda, halkların kardeş olduğuna ve ezen güçler karşısında dayanışma içinde olması gerektiğine olan inancımızı deklare ederek, HDP’li misafirlerimize bu acılı günümüzde yanımızda oldukları için teşekkür ediyor, kontrolümüz dışında gelişen tüm olumsuzluklar için kendilerinden kamuoyu önünde açıkça özür diliyoruz.

ÇERKES HAKLARI İNİSİYATİFİ7942 kez okundu

Yorumlar

     28/05/2014 22:27

bizim başkalarına ihtiyacımız yok iyi niyetli görünerek amaç bizleride yanınıza çekip bizi zamanında kabul etmiş bu vatana düşman etmek amacınız bumu ?
Misafir - faruk

h.d.p,ye yapılan hakaret     28/05/2014 21:27

Ben adığeyim,Antalya,da yaşıyorum olayı bu sayfada öğrendim ve h.d.p,ye yapılana cok üzüldüm.Ben bir adığe olarak onlara saygı duyuyorum .neden ?onlar asimileye göğüs germiş,benliklerine sahip cıkmış,direnmiş bir ulustur.Kendimize bakalım biz nereden nereye geldik.Özümüz revize edilmek üzere hanği adığe 3 kuşağı kendi anadilini biliyor ,konuşuyor?Bu insanlar bize dağa cıkın demiyorlar,sadece kader birlikteliğini paylaşmak istiyorlar.Kader birliğimiz dildir yaşam biçimimizdir,öğrenim görmedir.Bu isteklerimize omuz veren bu insanlara bizler teşekkür etmemiz gerekirken onlara gördüğümüz revaya bakın.
Misafir - salih

analiz     28/05/2014 20:32

4) Olaydan sonra neden net, sağlıklı bilgiler paylaşılamıyor ve konu çözülemiyor?
Misafir - Yusuf Suad Neğuç

analiz     28/05/2014 20:10

3) Tartışma tek taraflı gibi. Sosyal medyada sürekli Hdp lilere tepki gösteren çerkes eylemcilere eleştiri var. Eleştiri şu şekilde: "hdp ve kürtleri hazmedemeyen çerkesler" ... karşı taraftan ise bir cevap göremedim. ya da "biz kürtleri ve hdp yi sevmiyoruz" diye bir cevap da görmedim. Az sayıdaki cevaplar, tepkinin hdp bayrak ve flamalarına olduğu yönünde. bu tepkiyi çerkeslerin değil oradaki ülkücü gibi farklı siyasi kimlik sahiplerinin verdiğini söyleyenler de hakeza. Ortada kürtleri ve hdp yi sevmeyen bir çerkes kitlesi yoksa, oradaki çerkesler bayrak ve flamalara tepki gösterdiyse ve bunun da asıl sebebi 21 Mayıs tarihi ve Rus Konsolosluğu önü gibi tamamen çerkeslere ait olması gereken unsurlar ise. ve organizasyon sıkıntılıysa. kimsenin ne olduğundan ve oradakilerin kim olduğundan haberi yoksa... bu meseleden tek taraflı olarak "vay kürt düşmanı faşist jakoben çerkesler!" tartışması çıkartmak ne kadar doğru?
Misafir - Yusuf Suad Neğuç

analiz     28/05/2014 20:44

2) Kürtlerin demokratik mücadelesini ve çerkeslere olan desteğini her zaman savunan bir olarak, senenin herhangi bir tarihinde, istenilen legal bayrak, flama ve kimlikle beraberce eylem yapılmasında, açıklama yapılmasında sakınca görmüyorum. Fakat 21 Mayıs tarihi ve Rus Konsolosluğu önü gibi çerkeslere özel ve çerkes duygusallığı içeren zaman ve mekanlarda eylemde bayrak ve flama gibi farklı siyasi kimliklere ait figürlerin olmasını ben de doğru bulmuyorum. Buna benzer basit açıklamalarla çözülebilecek bu mesele üzerinden neden özellikle sosyal medyada tartışmalar ve ayrışmalar oluyor? Bu mesele, çerkeslerin hareketlenmeye başladığı ve birlik olma çabalarının arttığı şu dönemde bu hareketlenmeyi ve birlik çabasını bozmaya yönelik bilinçli bir girişim olabilir mi?
Misafir - Yusuf Suad Neğuç

analiz     28/05/2014 20:19

1) Organizasyon neden net, dikkatli şekilde yapılamıyor? Neden "organizasyonu yapanlar kim?" sorusunun cevabı "birden fazla çerkes grup" oluyor? Organizasyonu yapan bu çerkes gruplarının neden birbirlerinden haberleri yok?
Misafir - Yusuf Suad Neğuç

ötekiler     26/05/2014 08:13

sayın mustafa kut'un yorumunu okudum üzüldüm.H.D.P adı üzerinde tüm ezilen,sömürülen,yok sayılan,ötekileştirilen inkar edilen halkların partisidir.çerkes halkının kıyıma katliama uğramış olmasını protesto etmek ve çerkes halkının yanında olduğunu göstermek amaçlı yanınızda olmuşlardır.niçin parlamento içi-dışı düzen partileri yanınızda değillerdi bunu sorgulamalıydınız.şunu biliniz ötekileştirilmişlerin ötekileştirmeye hakkı yoktur.bizler bu coğrafyada hangi ukusdan olursak olalım farklılıklarımızı koruyarak kardeşce yoldaşca birlikte mücadele etmeliyiz.bu vesileyle çerkes halkının yaşadığı soykırımı lanetliyorum.soykırıma uğratılmış diğer halkların ve çerkes halkının yitirdikleri canları saygıyla anıyorum.
Misafir - eşref

Aciklama     25/05/2014 09:47

" Türkiye’de 80 yıl egemen olan ırkçı zihniyetin ürünü tüm ayrıştırma politikalarını reddediyor " Derken bile, belli bir ideolojiye destek veriyorsunuz, bu rakami " 91 yil " olarak yansitmamaniz, birilerinin alinacagi endisesiylemi oldu acaba diye düsünüp, özrü kabahatinden büyük, dedirtebilecek bir aciklama olmus...
Misafir - Shogen

özür     23/05/2014 11:38

soykırıma uğrayan bir halk olarak, sanırım türkiyede ezilen halkları en iyi siz anlarsınız. ama yapılanı duyunca şaşırmamak elde değil. umarım 90 yıllık asimilasyon sürecini de tersine çevirebilir ve yüzleşebilirsiniz. nu ülke çerkezce sözlük basılmasına da izin vermedi.
Misafir - sinan

Dost Dar Gününde Yanında Olandır.     23/05/2014 11:32

Çerkesleri geleceğe taşıma, çerkes kalma iradesine sahip yürekli birkaç insanın, kendileri için hiç bir şey talep etmeden canla başla ortaya koydukları gayreti, çerkesim diyenler görmeli ve saygı duymalıdır. Ben çerkesim diyen herkes bu erdemli, yürekli insanlara destek vermeli, destek veremiyorsa köstek de olmamalıdır. Provokatör işini yapıyor. Düşünmeden ona uyarsak, uymaya devam edersek daha çok kendi kendimize ağlaşırız. Bizi anlayan ve acımızı paylaşan herkes bizim dostumuzdur. Bizim dostluğumuz mezara kadar değil sonsuza kadardır. Yıllardır varlığı ve kimliği inkar edilmiş yok sayılmışların üzerlerindeki ölü toprağını atmaları kolay olmayacak. Bu organizasyona emek veren, orada bulunarak destek veren herkese selam ve saygılarımla..
Misafir - Meşej Ragıp

     23/05/2014 10:18

Söyleyebilecek kelime bulamıyor, cümle kuramıyorum. HDP' li misafirlerimize yapılanları kabullenemiyorum. Benim halkım böyle değil , olmamalı! ÇHİ açıklamasına katılıyorum. Üzüldüm... Utandım... Hakim ulusun faşizan uygulamalarının halklar üzerinde yarattığı travma o kadar derin ki ezilen uluslar, sistemin dişlileri arasında ezildikçe, kendisini ezen asimilasyoncu zihniyetin kölesi olmuş. Doğruyu diğil, öğretileni, ezberletileni haykırır olmuş. Yeniçeri kılıklı devşirmeler, faşisler bilmeli ki... Artık hiçbir şey eskisi gibi değil, geri dönüş de olmayacak. Halklar, sınıflar, ezilenler uyanacak, birleşecek, güçlenecek. Mutlu yarınlara yürüyecek...
Misafir - Якуп Машитл

çerkezler     23/05/2014 10:11

yorumcuların aktardığı olumlu özelliklernin yanında çerkezlerin bir kısmıda işbirlikçi iktidar yardakcısı,egemen koruyucusu_bekçisi,kapıkulu..muhafizlarıdır.tarih te sayısız örnek var.tıpkı kürtlerde oldugu gibi bu güzel halkın içinden utandıracak insanlar cıkıyor malesef.
Misafir - hikmet

HDP tartışması     23/05/2014 06:55

ÇERKES - FED ' İN HDP ' DEN ÖZÜR DİLEMESİNİ KINIYORUM. ORTADA BİR AYIP VARSA HDP'YE AİTTİR. ÖZÜR DİLENECEKSE HDP ÇERKESLERİN ACILI ANMA GÜNÜNDE SİYASET YAPTIĞI ÇERKESLERİ KULLANDIĞI İÇİN BİZDEN ÖZÜR DİLEMELİDİR. YENİ, YENİ ÇERKES ULUSAL BİLİNCİ ALTINDA UYANMAYA BAŞLAYAN ÇERKESLER KENDİ GERÇEKLERİNE DÖNÜK HAKLARINI SAVUNACAK GÜÇTEDİR. BAŞKALARI BİZLERE HAMİ OLURCASINA YAKLAŞIP BİZİ AMAÇLARI İÇİN KULLANMAYA KALKMASIN. BİZ SİYASALLARIN ŞAHSİ ÇIKARLARINA YAMA OLMAKTAN BIKTIK. BİRDE HDP'YE SİYASAL, ŞAHSİ AMAÇLARINA YAMAK OLMAK İSTEMİYORUZ. YAMA OLACAKSAK ZATEN HERKES BİR YERE YAMA OLMUŞ DURUMDA HDP'YE YAMA OLMAYA GEREK YOK. HDP ÖNCE KENDİNİ KURTARSIN. TÜRK- KÜRT VE DİĞER HALKLAR İLE BİZİM DÜŞMANLIĞIMIZ YOKTUR. SEVGİ, BARIŞ, HUZURDAN YANA OLAN BİZİM SAFIMIZA GELİR. BİZİM BAŞKA SAFLARA GEÇMEYE İHTİYACIMIZ YOK.
Misafir - Mustafa KUT

HDP'li olarak yanınzdayız     23/05/2014 02:33

Taksimdeki çerkez soykırımını kınamak için bende hdp'li olarak Zeytinburnu'ndan bir grup arkadşlarla geldik, yanlız bizi anlamak istemeyen bazı kişiler yine tc devletinin veya faşistşerin yaptığı gibi bizi kabullenmek istemediler, oysaki bizler en çok soykırım ve katliama uğrayan halklar olarak hiçbir halkı ayırd etmeden tüm acıları anlayan ve yanlarında olmaya herzaman için diirenen barış ve özgürlükçü halkız, bu sebeble provokator birkısım kişiler bizi yıldırmadı, tekrar yanınzda olduğumuzu (ya hep beraber ya hiç birimiz, yaşasın halkların kardeşlği, faşizme karşı omuz omuza )sloganlarıyla acınızı paylaştığımızı belirttik, hdp ve çerkez plamalarını bir araya getirip birlik olduğumuzu gösterdik, çünkü bizler sistem değil halktan yanayız bunun kürdü, türkü, çerkezi, arabı, alevisi olmaz, yaşatılan her soykırım ve katliam bir insanlık suçudur ... M.S.
Misafir - munevver suna

Teşekkürler...     22/05/2014 19:08

Benim hayatımı yönlendirmede çok büyük yeri olan sevgili ve rahmetli öğretmenim Nevzat beyden öğrenmiştim çerkesleri. Onurlu, insanı ve doğayı seven, bütün halklarla dost olan bu güzel insanları ilkokul öğretmenim ve onun ailesi sayesinde yakından tanımıştım. Dünkü olaylarda HDP'lilere yapılanlara çok üzüldüğümü itiraf edeyim. O nedenle de sizlerin yaptığı bu açıklamanın çok önemli olduğuna inanıyorum. Sevgi ve saygılarımla...
Misafir - METİN KOZAN

ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi