• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam93
Toplam Ziyaret650464
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.14206.1666
Euro6.68446.7111
Semerkew

Anadolu Platformu, Çerkes sürgününe ilişkin "hiçbir tarihçinin, devletin, uluslararası kuruluşun 'olmadı' diyemediği bir soykırıma rağmen, bu zulmün dile getirilmediğini, adeta unutturulmak, tarihi kayıtlardan çıkarılmak istendiğini söyledi.

Anadolu Platformu'ndan yapılan açıklamada, tarih boyunca İslam ümmetinin, serhat boylarında Rus emperyalizmine göğüs gerdiği aktarıldı.

Yüzlerce yıl Rus yayılmacılığına karşı direnen Çerkezlerin, talihsiz günler yaşamaya devam ettiği vurgulanan açıklamada, Rusya ile 300 yıl süren savaşlar sonunda 1864'te, sürgün edilen yaklaşık 2 milyon kişinin yarıya yakınının yollarda açlıktan ve hastalıktan öldüğü anlatıldı.

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Bugün Rusya toprakları içinde yer alan Müslüman unsurlardan hiçbiri yoktur ki, sürgün, katliam ve soykırım yaşamamış olsun. Kırım Türklerinden Çeçenlere, Abhazlara, Karaçaylara, Malkarlara Kafkasya coğrafyasındaki Müslümanlar, Sibirya'dan başlayıp, dünyanın dört bir yanına sürgün edilmiştir. Bunlardan en geniş kapsamlı, en vahşice olanlarının başında hiç şüphesiz Çerkez sürgünü gelmektedir. 1864'e kadar Kafkasya'da Ruslarla 308 yıl süren, matematik hesaplarına uymayan, sayılarla kıyaslanamayan amansız Rus-Çerkez Savaşları sonunda, Kafkasya'daki Çerkez nüfusunun yüzde 90'ı katledilmiş veya sürgün edilmiştir. 21 Mayıs 2014 büyük Çerkez sürgününün 150. yılıdır. Hiçbir tarihçinin, devletin, uluslararası kuruluşun 'olmadı' diyemediği bu kadar açık, net ve tartışmasız bir soykırıma rağmen, bu zulüm dile getirilmemekte, adeta unutturulmak, tarihi kayıtlardan çıkarılmak istenmektedir."

Çerkez sürgünü ile ilgili başta Birleşmiş Milletler olmak üzere dünya milletleri ve tüm kuruluşların "3 maymunu" oynadığı ifade edilen açıklamada, bu tarihsel katliama kör, sağır ve dilsiz davranıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Büyük Çerkez sürgününün 150. yılında, Çerkez kardeşlerimizin ve tüm Kafkas halklarımızın acılarını paylaşıyoruz. 19. yüzyılın ortalarından itibaren Kafkasya bölgesinde yaşanan katliamı ve tehciri telin ediyoruz. İnsanlık onuru taşıyan tüm insanları duyarlılığa davet ediyor ve tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, İslam ümmetine başsağlığı diliyoruz" ifadelerine yer verildi.
1084 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi