• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam89
Toplam Ziyaret949260
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.859028.9747
Euro31.132931.2576
Semerkew

Anadolu Platformu, Çerkes sürgününe ilişkin "hiçbir tarihçinin, devletin, uluslararası kuruluşun 'olmadı' diyemediği bir soykırıma rağmen, bu zulmün dile getirilmediğini, adeta unutturulmak, tarihi kayıtlardan çıkarılmak istendiğini söyledi.

Anadolu Platformu'ndan yapılan açıklamada, tarih boyunca İslam ümmetinin, serhat boylarında Rus emperyalizmine göğüs gerdiği aktarıldı.

Yüzlerce yıl Rus yayılmacılığına karşı direnen Çerkezlerin, talihsiz günler yaşamaya devam ettiği vurgulanan açıklamada, Rusya ile 300 yıl süren savaşlar sonunda 1864'te, sürgün edilen yaklaşık 2 milyon kişinin yarıya yakınının yollarda açlıktan ve hastalıktan öldüğü anlatıldı.

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Bugün Rusya toprakları içinde yer alan Müslüman unsurlardan hiçbiri yoktur ki, sürgün, katliam ve soykırım yaşamamış olsun. Kırım Türklerinden Çeçenlere, Abhazlara, Karaçaylara, Malkarlara Kafkasya coğrafyasındaki Müslümanlar, Sibirya'dan başlayıp, dünyanın dört bir yanına sürgün edilmiştir. Bunlardan en geniş kapsamlı, en vahşice olanlarının başında hiç şüphesiz Çerkez sürgünü gelmektedir. 1864'e kadar Kafkasya'da Ruslarla 308 yıl süren, matematik hesaplarına uymayan, sayılarla kıyaslanamayan amansız Rus-Çerkez Savaşları sonunda, Kafkasya'daki Çerkez nüfusunun yüzde 90'ı katledilmiş veya sürgün edilmiştir. 21 Mayıs 2014 büyük Çerkez sürgününün 150. yılıdır. Hiçbir tarihçinin, devletin, uluslararası kuruluşun 'olmadı' diyemediği bu kadar açık, net ve tartışmasız bir soykırıma rağmen, bu zulüm dile getirilmemekte, adeta unutturulmak, tarihi kayıtlardan çıkarılmak istenmektedir."

Çerkez sürgünü ile ilgili başta Birleşmiş Milletler olmak üzere dünya milletleri ve tüm kuruluşların "3 maymunu" oynadığı ifade edilen açıklamada, bu tarihsel katliama kör, sağır ve dilsiz davranıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Büyük Çerkez sürgününün 150. yılında, Çerkez kardeşlerimizin ve tüm Kafkas halklarımızın acılarını paylaşıyoruz. 19. yüzyılın ortalarından itibaren Kafkasya bölgesinde yaşanan katliamı ve tehciri telin ediyoruz. İnsanlık onuru taşıyan tüm insanları duyarlılığa davet ediyor ve tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, İslam ümmetine başsağlığı diliyoruz" ifadelerine yer verildi.
1397 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi