• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam118
Toplam Ziyaret869835
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.796018.8713
Euro20.252120.3332
Semerkew

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, insanlık tarihindeki en büyük dramlardan biri olan Çerkes Sürgünü'nün unutulmayacağını söyledi.

Çerkes Sürgünü’nün 150. yıl dönümü dolayısı ile yazılı açıklama yapan Başkan Eroğlu, öz vatanlarından sürgün edilen Çerkeslerin, Osmanlı himayesinde dillerini, geleneklerini ve kültürlerini rahatça yaşayıp günümüze kadar muhafaza edebildiklerini söyledi. Başkan Eroğlu, açıklamasında, "21 Mayıs zalimliğe tepkinin ve mazlum için gözyaşı dökmenin, yas tutmanın günüdür; bir millete yapılan haksızlıkların ve zulmün adeta sessiz çığlığıdır. Aynı tarih, aynı coğrafya ve aynı dini paylaştığımız Çerkes kardeşlerimizin 150 yıl önce Kafkas topraklarından Anadolu’nun çeşitli bölgelerine göç etmek zorunda kalmaları ne kadar acı bir hadiseyse, Anadolu insanının kardeşlerini sahiplenip, benimsemesi de bir o kadar mutluluk vericidir. Ortak yaşamı pekiştiren din, tarih ve kültürel unsurlar kadar İmam Şeyh Şamil gibi kahramanlar da bu kaynaşmaya katkı sağlamıştır. Özellikle Ruslara karşı mücadelelerinde ne kadar büyük kahramanlıklar sergilediğini çok iyi bilen ve okuyan biriyim. Benim gönlümdeki en büyük kahramanlardan biridir İmam Şeyh Şamil” şeklindeki ifadelere yer verdi.

OSMANLI’NIN HOŞGÖRÜSÜ, ÇERKESLERİ SARIP SARMALADI

Günümüzde de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak büyük bir Çerkes nüfusunun Anadolu'nun çeşitli yerlerinde ikamet ettiğini belirten Başkan Eroğlu, “Osmanlı medeniyetinin derin hoşgörüsü ve Anadolu insanının candan bir el ile kucak açtığı Çerkesler ve diğer Kafkas halkları, dillerini, geleneklerini ve kültürlerini nesilden nesile aktarabilmiş ve aktarmayı da sürdürecektir. Tokat’ımızda da yoğun bir Çerkes nüfusu var ve bugün sanayicisinden politikacısına, akademisyeninden memuruna kadar şehrimizin her koluna nüfuz etmiş ve kendilerini kabul ettirmişlerdir” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TEMELLERİNDE ÇERKESLER’İN DE TAŞI VAR

Türkiye Cumhuriyeti'nin temelinde ve gücünde Çerkeslerinde önemli katkılarının olduğunu vurgulayan Başkan Eroğlu, açıklamasını şöyle tamamladı: "Büyük Sürgün’ü herkes çocuklarına anlatmalı. 1800'lü yılların sonunda Rusya'dan sürülen Çerkeslerin hikayesini, yaşanmış olayları, mutlaka herkes bilmeli. Biz hepimiz kardeşiz ve tarihimizle, kültürümüzle varız. Cesur ve onurlu bir halka ev sahipliği yapmış Kafkas topraklarında acıları devam eden kardeşlerimiz halen mevcut. Cenab-ı Allah dünyanın dört bir yanında zulüm ve acı içerisinde olan Müslüman kardeşlerimize yardım etsin. Çerkes kardeşlerimizin her yıl andığı bu dramın bir daha yaşanmaması, bu gibi etkinliklerin birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızın pekişmesine vesile olmasını diliyorum.”1230 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi