• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam116
Toplam Ziyaret869833
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.796018.8713
Euro20.252120.3332
Semerkew

Çerkes Dernekleri Federasyonu, Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nün 150. yılında, 15 Eylül 2014 tarihine kadar katılınabilecek “Çerkeslerin Kanayan Yarası: Suçların Suçu Soykırım” konulu bir karikatür yarışması düzenledi.

Nusret Baş (Çerkes Dernekleri Federasyonu Başkanı), Oğuz GÜREL (Karikatürist), Hikmet CERRAH (Karikatürist),Kamil YAVUZ (Karikatürist), Faruk KUTLU (Ressam), Emrah ARIKAN (Karikatürist), Adel BASHQAWI (Aktivist-Ürdün), Erol Karayel (Yarışma Koordinatörü)'in jüriliğini yapacağı yarışma sonunda dereceye girenlerden 1. ye 2000 USD, 2. ye 1000 USD ve 3. ye 500 USD ödül verilecek.

Yarışmaya Katılım Şartnamesi şöyle:


ÇERKES DERNEKLERİ FEDERASYONU KARİKATÜR YARIŞMASI


SON KATILIM: 15 Eylül 2014

 

KONU: “Çerkeslerin Kanayan Yarası: Suçların Suçu Soykırım”

 

Rusların orantısız bir güçle gerçekleştirdikleri Kafkasya’ya yönelik işgal saldırılarında yaşananların bugünkü literatürdeki adı soykırımdır.

- Rus tarihçi P.P. Korolenko 1874’de yayınlanan “Çernomortsi” isimli kitabında şunları yazıyor: “1825 yılı boyunca bizim müfrezeler Kuban ötesini ezip geçiyor ve dağlıların  köylerini yok ediyorlardı. Yangın ve baskınlarda binlerce Çerkes hayatını kaybettiği gibi, yiyecek ve yakacak rezervleri de imha edildiği için sağ kalanlar da açlık ve hastalıktan ölüyorlardı…”

- Yine, Rus Çarı Aleksandr II, Kuban Kazak Ordusu Komutanı Yaver General Yevdakimov’a 24 Haziran 1861 tarihinde yazdığı mektubunda şöyle diyordu: “Şimdi, Tanrı'nın yardımı ile Kafkasya’nın tamamen işgali konusunda sona gelinmiştir. Bundan sonra yapılacak iş, birkaç yıllık yoğun çalışma ile bize düşman olan dağlıları ülkelerinden sürgün etmek ve buralara sürekli ikamet edecek olan Rus Hiristiyan nüfusu yerleştirmektir.” (Kafkasya Savaşı hakkındaki Arşiv materyalleri ve Çerkeslerin Türkiye’ye sürgün edilmeleri (1848-1874 ), Nalçik-2003, s. 80-81).

- Rusya Birlikleri, 21 Mayıs 1864’de Soçi’nin Kbaade (Krasnaya Polyana) bölgesinde, Rusya-Kafkasya Savaşının sona ermesi dolayısıyla Zafer Kutlamaları Geçidi düzenledi. General Fedayev o günü şöyle kaydediyor: “Barut ve mermi ile yapılan her şey sona erdi. Fakat (Osmanlıya) sevkiyatı bekleyen silahlı dağlı halk kıyılarda beklediği müddetçe dağlarda bize huzur yok. Onların Osmanlıya gönderilmesi gerekiyor.” (R.A. Fedayev, Kafkasya Mektupları, Bütün Eserleri, Sankt Petersburg-1889, c.1, Kısım 1, s. 197)

… Nitekim öyle de yapıldı; 2 milyona yakın Çerkes topraklarından sökülerek Osmanlı’ya gönderildi.

Bütün bu yapılanlar, “BM-Soykırımının Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşme”nin 2’nci ve “Uluslararası Ceza Mahkemesi Statüsü”nün 6’ncı maddesinde “soykırım sayılacak eylemler” arasında sıralanmaktadır.

***

Çerkesler 150 yıldır bu soykırım ve sürgünün acılarını çeken bir halk.

Bu soykırım ve sürgün sonucudur ki,

Anayurdundan çıkartılarak dünyanın 40 ülkesine dağıtılan Çerkesler,

Önce varlıklarının devamını sağlayacak “bir coğrafi bölgede demografik yoğunluğa sahip olarak yaşama” avantajını kaybetmiş,

Nüfusun dağılması nedeniyle bulunduğu bütün coğrafyalarda asimilasyon tehdidi altına girmiş,

Bugün hem anavatanlarında, hem de diasporada milli dil ve kültürlerini koruyamaz duruma düşmüşlerdir. 

***

Çerkes Dernekleri Federasyonu, Çerkeslere uygulanan soykırım ve sürgünün kamuoyunca bilinirliğini artırmak için karikatür sanatının hızlı ve net mesajlar veren dilinin etkili olacağını düşünerek ““Çerkeslerin Kanayan Yarası: Suçların Suçu Soykırım” ” isimli Uluslararası  Karikatür Yarışmasını düzenlemiştir.

Katılımcılardan, Çerkeslerin uğradığı bu soykırımı konu alan eserler beklenmektedir.

Konuyla ilgili detay bilgi edinmek isteyenler için faydalı linkler:

http://www.kafkasevi.com/index.php/article/detail/335

http://www.kafkasevi.com/index.php/article/detail/487

 

SON KATILIM TARİHİ: 15 EYLÜL 2014 Pazartesi günü mesai bitimi

 

YARIŞMA ŞARTNAMESİ:

- Yarışma uluslararası ölçekte düzenlenmiş olup, amatör, profesyonel tüm karikatürcülere açıktır.

- Çizim tekniği serbesttir. Karikatürler bilgisayar çıktısı olarak gönderilecekse orijinal imzalı (ıslak imza) olması gerekmektedir.

- Karikatür boyutları en az A4 (21 x 29.7 cm) en fazla A3 (29.7 x 42 cm) olmalı ve herhangi bir zemine yapıştırılmamalıdır.

- Gönderilecek karikatürler daha önce hiçbir ulusal ve uluslararası yarışmada ödül almamış olmalıdır. Seçici kurulun aynı ya da benzer saydığı veya başka bir karikatürcüye ait olduğunu bildiği karikatürler değerlendirilmeyecektir. Her türlü olası tartışmalar, çalıntı ve benzer iddiaların sorumlusu, katılımcı olacaktır.

- Yarışmacılar karikatürleriyle birlikte fotoğraflı özgeçmişlerini, adres, telefon ve e-posta bilgilerini şartnameye ekli katılım formunu (EK-1) doldurarak göndermelidir.

- Yarışmacılar en fazla 5 adet karikatür gönderebilirler.

- Her bir eserin arka yüzünde katılımcıların bilgileri yer almalıdır (Adı, Soyadı, Adresi, Telefon ve E-posta bilgileri). Bu bilgileri içermeyen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

- Katılımcılar eserlerini yalnızca Federasyonumuzun belirlemiş olduğu adrese göndereceklerdir. Bu adrese gönderilmeyen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

- Eserin gönderileceği zarfın üzerine 'ÇERKES DERNEKLERİ FEDERASYONU Karikatür Yarışması' yazısı ile sanatçının adı ve soyadı yazılarak, eserle birlikte, belirtilen adrese 15 Eylül 2014 tarihine kadar gönderilmelidir.

- Karikatürlerin hasar görmemesi, kesinlikle katlanmaması gerekmektedir. Şartnameye uygun olarak; kargo, iadeli taahhütlü posta veya elden ulaştırılmalıdır.

- Jüri değerlendirme toplantısı 27 Eylül 2014 tarihinde yapılacaktır.
Yarışma sonuçları 6 Ekim 2014 tarihinde açıklanacaktır.

- Ödüller KASIM / 2014 tarihinde düzenlenecek “150. Yılında Çerkes Soykırımı Uluslararası Konferansı” etkinliğinde verilecektir.

- Yarışma jürisinin sergilenmeye değer bulduğu karikatürler önce konferans günü fuayede; sonrasında uygun alan ve galerilerde sergilenecektir.

- İstanbul dışında oturan ve yarışmada ödül kazanan katılımcıların şahsına ait yol masrafları Federasyonumuz tarafından karşılanacaktır.

- Ödül kazandığı halde törene katılamayanların ödülleri yarışmacıların adreslerine gönderilecektir.

- Katılımcı ödül alsın veya almasın yarışmaya gönderdiği karikatürlerin her türlü kullanım haklarını ÇERKES DERNEKLERİ FEDERASYONU’na devretmiş sayılacaktır.

- Yarışmaya gönderilen karikatürler geri gönderilmeyecektir. Dereceye giren veya girmeyen karikatürler ÇERKES DERNEKLERİ FEDERASYONU tarafından sergilenebilecek veya yayınlanabilecektir.

- Yarışmaya gönderilen karikatürler içerisinden, jüri tarafından seçilen ve sergilenmeye değer görülen eserler ÇERKES DERNEKLERİ FEDERASYONU’nca düzenlenecek olan bir albümde toplanacaktır. Bu albümler yalnızca yarışmada dereceye giren ve düzenlenen albümde eseri yayınlanan katılımcılara gönderilecektir.
Çalışmalarını yarışmaya gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.

 

İLETİŞİM:

ÇERKES DERNEKLERİ FEDERASYONU

Kuştepe Mah. Mecidiyeköy Yolu Cad.

No:18/A, Daire:14  ŞİŞLİ / İSTANBUL

İrtibat: Erol Karayel

Tel: 0 505-476 39 97

E-Posta: cerkesfederasyonu@gmail.com

Web: http://www.cerkes-fed.com/

 

ÖDÜLLER:

Birincilik Ödülü:     2.000- ¨ Dolar

İkincilik Ödülü:       1.000- ¨ Dolar

Üçüncülük Ödülü:     500- ¨ Dolar

 

JÜRİ:

Nusret Baş (Çerkes Dernekleri Federasyonu Başkanı)

Oğuz GÜREL (Karikatürist)

Hikmet CERRAH (Karikatürist)

Kamil YAVUZ (Karikatürist)

Faruk KUTLU (Ressam)

Emrah ARIKAN (Karikatürist)

Adel BASHQAWI (Aktivist-Ürdün)

Erol Karayel (Yarışma Koordinatörü)

 

(EK-1)

ÇERKES DERNEKLERİ FEDERASYONU “ÇERKESLERİN KANAYAN YARASI: SUÇLARIN SUÇU SOYKIRIM”

KARİKATÜR YARIŞMASI KATILIM FORMU

 

- FOTOĞRAF

 

- İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adı – Soyadı : …………………………………………………………………………

Adres : ………………………………………………………………………………….

Telefon : ………………………………... Faks: ………………………………………..

E-posta : ………………………………….@ ………………………………………...

Mesleği : ………………………………………………………………………………

 

- KISA ÖZGEÇMİŞ:1634 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi