• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret910264
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar23.304923.3983
Euro24.992825.0929
Semerkew

Çerkes Hakları İnisiyatifi öncülüğünde her ayın yirmibirinde saat 21.00’de Rusya Konsolosluğu önünde bir araya gelen ve soykırımı protesto eden Çerkesler, dün akşam 22. eylemini gerçekleştirdi.

Saat 20.00’de Galatasaray Lisesi önünde toplanmaya başlayan grup buradan Rus Konsolosluğu önüne geçti.
Grup burada ''Çerkesya, Rus toprağı Olmayacak!'', “Rusya Çerkesya’dan defol!”, “Worepsov Tıbze, Worepsov Tıxabze”, “Soykırımın hesabı sorulacak” şeklinde sloganlar attıktan sonra Sacit Tunç hazırlanan basın açıklamasını okudu. Grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.
Basın açıklamasının tam metni şöyle:
Saygıdeğer kamuoyu,
Değerli basın mensupları.

Öncelikle, Rusya’nın asırlar boyu süren emperyalist saldırılarına cansiperane karşı koyan ancak sonunda bu orantısız güce yenik düşerek vatanından sürülen nesillerin torunları olarak, atalarımızdan miras aldığımız mücadele bayrağını elimizden asla bırakmayacağımızı, son ferdimize kadar bu davanın takipçisi olacağımızı, bu suçun müteselsil sorumlusu olan Rusya konsolosluğu önünde ve kamuoyu huzurunda bir kere daha deklare ediyoruz.

Bu onurlu mücadelemiz, aynı emperyalist geleneğin mirasçısı, baskıcı, kanun, nizam ve insanlık tanımaz Rusya Federasyonuna karşı adalet tecelli edinceye kadar sürecektir.
Anayurdumuzda, aradan geçen yüzyıllar sonrasında değişen bir şey yok. Ata topraklarımızı işgali altında tutan Rusya Federasyonu, atalarından miras aldığı insanlık dışı faşizan politikalarını aynen sürdürmektedir.
Nitekim son olarak, Soçi Kış Olimpiyatları açılış gününde olimpiyatlara karşı gösteri organize ettiği için tutuklanarak 10 gün hapsedilen ve serbest bırakılan Andzor Ahohov, gözaltında iken polisin kendisine işkence yaptığını söyleyerek savcılığa şikayetçi olmuştu. Ancak bundan sonra üzerindeki baskılar artarak süren ve evi sık sık basılarak tarumar edilen Andzor Ahohov, şikayetini geri almadığı takdirde hapsedilmekle tehdit

edilmekte, hakkında açılan davalarla hayatı zehir edilmeye çalışılmaktadır.
Yine bu baskıların bir parçası olarak daha geçen hafta 7 Çerkes genci faili meçhul cinayetlere kurban gitmiştir.
Biz Türkiye Çerkesleri olarak bu cinayetlerin ve baskıların artık bir son bulmasını istiyoruz.
Nitekim Kafkasya’da rutinleşen polis ve FSB terörünün bundan sonra daha yakından takipçisi olacak ve yapılanları dünya kamuoyuna daha etkili bir şekilde teşhir edeceğiz.
Ellerindeki soykırım kanı kurumadan daha fazla kan dökmenin peşinde olan bu zihniyeti görmezden gelip yaptıklarının üzerini örtmeye çalışan içimizdeki yerli işbirlikçileri de halkımıza daha açık bir şekilde teşhir edecek, onları mutlaka ama mutlaka Çerkes tarihinin karanlık sayfalarına gömeceğiz.
Ayrıca; dünyanın neresinde olursa olsun tüm baskı ve soykırımları lanetlediğimizi de bu vesile ile bir kez daha deklare ediyoruz.
Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki Çerkes halkı 150 yıldır üstüne dökülü olan ölü toprağını dağıtıp atacak, özgün kimliği ve tüm değerleri ile modern yaşama katılarak varlığını devam ettirecektir.
Yaşasın halkımız,
Yaşasın kültürümüz,
Yaşasın vatanımız,
Yaşasın Çerkes kalma mücadelemiz!

ÇERKES HAKLARI İNİSİYATİFİ1455 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi