• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam188
Toplam Ziyaret640957
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.92935.9530
Euro6.53246.5585
Semerkew

Ankara'da geçen yıl şehid edilen Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti Konsolosu Medet Önlü'nün 20 yıldır tuttuğu günlüğü bulundu.

Ankara’da 22 Mayıs 2013 tarihinde ofisinde vurularak öldürülen Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsolosu Medet Önlü’nün 20 yıldır tuttuğu günlüğü bulundu. Polis, bu günlükten de yararlanarak cinayetin faillerini tespit etti. Gazeteport'un edindiği bilgiye göre, Günlükte Önlü'nün yaptığı temaslar, görüştüğü kişiler ve gittiği mekanlar yer alıyor.

Bir yılı aşkın süredir devam eden soruşturmada biri Rus pasaportu taşıyan ancak Rus asıllı olmayan, diğeri ise Türk uyruklu iki failin kimliğine ulaşıldı. Ancak bu kişilerin cinayetten 2 gün sonra Türkiye'yi terk ettikleri belirlendi. Cinayetin sorumluluğunun Rusya devletine yıkılması için olayın Çerkeslerin sürgün yıl dönümüne denk getirildiği değerlendirmesi yapılıyor.

Cinayeti organize ettiği gerekçesiyle hakkında kırmızı bülten çıkarılan Rus pasaportlu R.E'nin 17 Nisan 2013 günü İstanbul Atatürk Havalimanından yurda girdiği ve cinayetten iki gün sonra 24 Mayıs 2013'de aynı havalimanından çıkış yaptığı saptandı. Önlü'nün helikopter kazasında ölen BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile de yakın arkadaş olduğu da belirlendi.

Medet Önlü suikastı ile Türkiye'deki Çeçenler arasında suikasta uğrayıp öldürülenlerin sayısı 7 oldu. 17 Eylül 2008'de İstanbul Başakşehir'de Gazhi Edilsuhtanov iki kurşunla öldürüldü. 9 Aralık 2008'de ise İslam Canibekov, İstanbul'da üç kurşunla yaşamını yitirdi. 27 Şubat 2009'da Çeçen direnişçi Doku Umarov'un Türkiye temsilcisi Ali Osayev, İstanbul Zeytinburnu'nda öldürüldü. 16 Eylül 2011'de ise Zeytinburnu'nda Çeçen direniş komutanları Berk-Haz Musaevi, Rustam Altemirol ve Zavrbek Amriev sokak ortasında kurşunlanarak öldürüldü.

1190 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi