• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam118
Toplam Ziyaret869408
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Ankara'da geçen yıl şehid edilen Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti Konsolosu Medet Önlü'nün 20 yıldır tuttuğu günlüğü bulundu.

Ankara’da 22 Mayıs 2013 tarihinde ofisinde vurularak öldürülen Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsolosu Medet Önlü’nün 20 yıldır tuttuğu günlüğü bulundu. Polis, bu günlükten de yararlanarak cinayetin faillerini tespit etti. Gazeteport'un edindiği bilgiye göre, Günlükte Önlü'nün yaptığı temaslar, görüştüğü kişiler ve gittiği mekanlar yer alıyor.

Bir yılı aşkın süredir devam eden soruşturmada biri Rus pasaportu taşıyan ancak Rus asıllı olmayan, diğeri ise Türk uyruklu iki failin kimliğine ulaşıldı. Ancak bu kişilerin cinayetten 2 gün sonra Türkiye'yi terk ettikleri belirlendi. Cinayetin sorumluluğunun Rusya devletine yıkılması için olayın Çerkeslerin sürgün yıl dönümüne denk getirildiği değerlendirmesi yapılıyor.

Cinayeti organize ettiği gerekçesiyle hakkında kırmızı bülten çıkarılan Rus pasaportlu R.E'nin 17 Nisan 2013 günü İstanbul Atatürk Havalimanından yurda girdiği ve cinayetten iki gün sonra 24 Mayıs 2013'de aynı havalimanından çıkış yaptığı saptandı. Önlü'nün helikopter kazasında ölen BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile de yakın arkadaş olduğu da belirlendi.

Medet Önlü suikastı ile Türkiye'deki Çeçenler arasında suikasta uğrayıp öldürülenlerin sayısı 7 oldu. 17 Eylül 2008'de İstanbul Başakşehir'de Gazhi Edilsuhtanov iki kurşunla öldürüldü. 9 Aralık 2008'de ise İslam Canibekov, İstanbul'da üç kurşunla yaşamını yitirdi. 27 Şubat 2009'da Çeçen direnişçi Doku Umarov'un Türkiye temsilcisi Ali Osayev, İstanbul Zeytinburnu'nda öldürüldü. 16 Eylül 2011'de ise Zeytinburnu'nda Çeçen direniş komutanları Berk-Haz Musaevi, Rustam Altemirol ve Zavrbek Amriev sokak ortasında kurşunlanarak öldürüldü.

1487 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi