• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam100
Toplam Ziyaret869390
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Çerkes Dernekleri Federasyonu’nca, Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nün 150. Yılı anısına düzenlenen “Çerkeslerin Kanayan Yarası: Suçların Suçu Soykırım” konulu karikatür yarışması sonuçlandı.

Nusret Baş (Çerkes Dernekleri Federasyonu Başkanı), Oğuz GÜREL (Karikatürist), Hikmet CERRAH (Karikatürist),Kamil YAVUZ (Karikatürist), Faruk KUTLU (Ressam), Emrah ARIKAN (Karikatürist), Adel BASHQAWI (Aktivist-Ürdün), Erol Karayel (Yarışma Koordinatörü)'in jüri üyeliği yaptığı yarışmaya 20 ülkeden, 46 yarışmacı, 108 eseriyle katıldı.Yapılan değerlendirme sonucu Ukrayna’dan Oleksy Kustovsky’nin iki eseri birden 1’inciliğe layık görülürken, 2’nciliği Avustralya’dan Peiman Mirzaei, 3’üncülüğü de Balıkesir’den Mehmet Zeber’in eseri kazandı.

Jüri heyetinden Adel Bashqawi’nin son aşamada sponsor olmasıyla üç kişiye de mansiyon verildi.  Mansiyonların dağılımı ise şu şekilde gerçekleşti:

1. Mansiyon: Valentin Georgiev (Bulgaristan)
2.
Mansiyon: Mehmet Kahraman (Bursa)
3.
Mansiyon: Sait Munzur (Ankara)

Dereceye giren yarışmacılardan 1.’ye 2000 USD, 2.’ye 1000 USD ve 3.’ ye 500 USD ve mansiyonlara da 200’er USD ödül verilirken; yarışmaya katılan eserlerden jüri’nin yayınlanmaya değer bulduğu çalışmalar bir albümde toplanarak kitap olarak yayınlanacak.

Jüri, yarışma sonuçlarını bir tutanakla kayıt ve imza altına alırken, bu sonuçların, eserlerin özgünlüğüne yönelik bir itirazın sübut bulmaması halinde 15. günün sonunda kesinleşmiş olacağını belirtti.

Tutanağın tam metni şöyle:

 TUTANAK

ÇERKES DERNEKLERİ FEDERASYONU’nca düzenlenen  “Çerkeslerin Kanayan Yarası: Suçların Suçu Soykırım” başlıklı karikatür yarışmasına gönderilen eserler 19 Ekim 2014 tarihinde toplanan jürimiz tarafından değerlendirilmiştir.

Yurt dışında bulundukları için İstanbul’daki değerlendirme toplantısına katılamayan jüri üyeleri Adel Bashqavi (ABD) ve Nusret Baş (Hollanda), kendilerine web üzerinden iletilen eserleri on-line olarak değerlendirmiş ve kendilerinin önerdikleri derecelendirmeyi İstanbul’da toplanan jüriye iletmişlerdir. 

İstanbul’daki jüri üyeleri, önce, mutabık kaldıkları eserleri ön elemeye tabi tutmuş; sonra her bir jüri üyesi son değerlendirmeye kalan eserleri kendi arasında (1’den 7’ye kadar) ayrı ayrı puanlamıştır. Bilahare, puanların birleştirilmesi suretiyle dereceye giren eserler ve sahipleri aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

Eserlerin özgünlüğüne(fikri mülkiyet) dair olası itirazlara zaman tanınması için bu sonuçların Çerkes-Fed web sitesi ve mümkün diğer platformlarda ilan edilerek 15 gün süreyle askıda tutulmasına;

Herhangi bir itirazın sübut bulması halinde o derecenin ve ödülünün iptal edilmesine;

Belgelendirilmiş bir itiraz gelmemesi halinde ise bu haliyle kesinleşmesine karar verilmiştir.


1. Oleksy Kustovsky (iki eseri birden /Ukrayna )
2.
Peiman Mirzaei (Avustralya)
3.
Mehmet Zeber (Balıkesir)

 MANSİYONLAR:
1.
Mansiyon: Valentin Georgiev (Bulgaristan)
2.
Mansiyon: Mehmet Kahraman (Bursa)
3.
Mansiyon: Sait Munzur (Ankara)

İş bu tutanak 19/10/2014 tarihinde tarafımızdan tanzim edilerek imza altına alınmıştır.

OĞUZ GÜREL               KAMİL YAVUZ                 HİKMET CERRAH

(imza)                          (imza)                             (imza)

 

FARUK KUTLU              EMRAH ARIKAN                 EROL KARAYEL

(imza)                         (imza)                              (imza)


1.LİK ÖDÜLÜ
2.'LİK ÖDÜLÜ3.LÜK ÖDÜLÜ1853 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi