• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam314
Toplam Ziyaret903621
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

Ber Hikmet’in ses anlamsal temelde konuşma dilinin oluşumunu konu alan çalışması АДЫГЭБЗЭ-I e-kitap olarak yayınlandı.

Daha önce www.özgürcerkes.com üzerinden okuyuculara sunulan АДЫГЭБЗЭ-II’den bir önceki kitap olan АДЫГЭБЗЭ-I üzerindeki son çalışmaları tamamlayarak yayına hazır hale getiren Ber Hikmet dil üzerine çalışmalarını sürdürecek.

Çalışmalarında, klasik dil bilimcilerin aksine, seslerin de kelimeler gibi anlamlı olduğu tezini savunan Ber Hikmet’in daha önce “Adıgece Fiiller Kitabı”, “Magıbze” (Ses Dili), “Adıgece-Çerkesçe-Anlamak ve Düşünmek”, “Adıgece Etüd ve Öğrenim Kitabı” “АДЫГЭБЗЭ - II” adlı kitapları yayınlanmıştı.

Ber Hikmet’i bu değerli çalışmasından dolayı kutluyoruz.

Okurlarımız kitabı şu linkten indirebilirler: (TIKLAYINIZ)2454 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi