• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam265
Toplam Ziyaret903572
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

Ankara Çerkes Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Erdoğan Boz, davetli olduğu bir bilimsel toplantıya katılmak üzere gittiği Kafkasya’ya sokulmadı.

Konuyla ilgili olarak Ankara Çerkes Derneği Yönetim Kurulu’nca yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yönetim kurulu üyemiz Erdoğan Boz, Karaçay-Çerkes’te gerçekleştirilecek olan Çerkes Halkbilim Sempozyumunda “Türkiye’de Yapılan Yanlış Çerkesce Etimolojik Çözümlemeler” konulu bir sunum yapmak üzere 24 Kasım akşamı Kafkasya’ya hareket etmiştir.Gece 03.00 sularında Rusya’ya varmış, Mineralniye Vody havaalanında Rus yetkililerce giriş yasağı olduğu gerekçesiyle anavatana alınmamıştır. Giriş yasağının sebebine dair bir açıklama yapılmamıştır. 27 Kasım gecesi 02.20’de geri döneceği bilgisi verilmiştir.

Ankara Çerkes Derneği yönetim kurulu olarak; bir süredir süregelen ve en son olarak da arkadaşımızı hedef alan bu keyfi uygulamayı ve haksızlığı kınıyoruz. Diasporadaki tüm Çerkes kurumlarını ve insan haklarına duyarlı herkesi hassasiyet göstermeye davet ediyoruz. Konunun ısrarla takipçisi olacağımızı kamuoyunun dikkatine sunarız.”1112 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi