• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam61
Toplam Ziyaret672609
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.77706.8041
Euro7.56017.5904
Semerkew

Adiğe Dil Derneğinin düzenlediği Uluslararası dil sempozyumu 22-23 Kasım tarihlerinde İstanbul Taksim Hill Otel’de gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği fonlarından aldığı hibe ile bir dizi etkinlik gerçekleştirecek olan Adiğe  Dil Derneğinin bu kapsamda gerçekleştirdiği en önemli etkinliklerden birisiydi bu sempozyum.

Sempozyumun dili baştan sona tamamen Adiğece gerçekleştirildi. Bu sempozyuma Çerkes dilinin tüm vicdan sahibi dil sevdalıları büyük ilgi gösterdiler. Uluslararası dil sempozyumunun konukları da uluslararasıydı. Anavatan, diyasporalar ve Türkiyenin çeşitli illerinden bilim adamları ve Çerkes dilinin isimsiz kahramanı dil emekçileri katıldılar.

 Anavatandaki akademik kurumların gösterdiği ilgi, sempozyuma büyük değer katıyordu. Maykop Üniversitesinden Prof. Bırsır Batırbiy, Nalçik Üniversitesi’nden Azamat Dzagastanov, Nalçik Üniversitesinden Marina Chilova, Nalçik Üniversitesinden Doç. Dr Uneletko Vyeçeslav, Nalçik Üniversitesinden Musadin Kardanov, Düzce Üniversitesinden Mira Khachemizova, Erciyes Üniversitesinden  Doç. Dr. Albek Abazov, Düzce Üniversitesinden  Doç. Dr.Fethi Altın, Düzce Üniversitesinden Ruzana Doleva, Düzce Üniversitesinden Doç.Dr Susana Shkhalakhova, Sosyoloğ Nezar Hamit Yüksel, Sakarya Üniversitesinden  Doç.Dr. Fethi Güngör, Ürdün Alman Üniversitesinden Prof.Kemal Jelaquqa, Nalçik Üniversitesinden Fahri Huvaj sempozyumun akademik katılımcılarıydılar.

 Ayrıca Nalçıktan Kafkasya İnsan Hakları Bölge Başkanı Hatejuko Valeri toplantının önemli katılımcılarındandı. İsrail’den Kfar-kama Belediye Başkanı Napsov Zekeriya, Adder Hollanda temsilcisi Fethi Raccap da katılımcılar arasındaydı.

 Türkiyeden Çerkes Dernekleri Federasyonu, Çoğulcu Demokrasi Partisi, Çerkes Hakları İnsiyatifi, Maltepe Çerkes Derneği, İstanbul Çerkes Derneği sempozyumun katılımcıları ve destekleyicileri arasındaydılar. Sempozyuma davet edilen Kaffed'in katılmayarak, sempozyum aleyhine bildiri yayınlaması ise anlaşılmaz bir tutumdu.

 İki gün boyunca Çerkes Dilinin tüm boyutları, enine boyuna tartışılmış ve anlaşılması sağlanmıştır.. Özellikle teknolojinin dilin gelişmesine nasıl önemli katkılar sunduğu Adığe Dil Derneği tarafından katılımcılara anlatılmıştır.

 Tüm katılımcılar arasında Çerkes Dilinin alfabe tartışmasını aşan çok önemli meseleleri olduğu konusunda önemli ölçüde konsensüs sağlandı.

 Özel konuşmamızda Sn. Prof. Bırsır Batırbiy'in, Nalçik Üniversitesi öğretim üyelerine "Maykop ve Nalçik Üniversiteleri olarak bir araya gelip, en az yirmi elemanla yirmi yıl çalışsak, burada başarılmış işi başaramayız." sözü aslında her şeyi özetliyordu.

Öte yandan sempozyumun sonunda, 9 sene önce sorduğu sorularla, yapılan çalışmalara ilham kaynağı olan ve artık aramızda olmayan  Asiyet Hapşuph adına ihdas edilen,  Adiğe dilinin kaybolmaması için önemli çalışma  ve katkıları ile temayüz edenler için  ilk madalya (Huphapce) ödülü Naje Ali İhsan Tarı’ya verildi . Öğretmenler Sabiha Doğ (Tuv), Mücella  Kılıç (Mıkod), Nazike Tarı (Kukone) ve Ebru Öz’e (Goj) çeşitli “Huphapce”ler verildi.

 

 Teşekkürler size Adığe Dil Derneği.

Çerkes Halkı size minnettardır.

Yaptığınız işler, yapacaklarınızın teminatıdır.

Yolunuz açık olsun.1233 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi