• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret650201
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.14206.1666
Euro6.68446.7111
Semerkew

Çerkesler ve Kırım Türkleri’nden oluşan bir Grup, Galatasaray Meydanı'ndan Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu'na kadar yürüyerek Putin’i protesto etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye ziyareti, Çerkes Hakları İnisiyatifi ve Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi tarafından protesto edildi. Eylemciler “150 yıldır kanayan yara: Çerkes Soykırımı”. "Putin Kırım'dan Elini Çek", "Dün Stalin Bugün Putin" yazılı pankart ve dövizlerle Rusya Federasyonu İstanbul başkonsolosluğuna doğru yürüyüşe geçti. Çerkesya bayrağı, Türk bayrağı ve Kırım Tatar bayrağı taşıyan eylemciler sık sık "Katil Putin Türkiye'den Defol" şeklinde slogan attı. Türk ve Kırım milli marşlarının okunmasından sonra basın açıklaması yapıldı.

Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı Rusya Federasyonu Başkonsolosluğu önünde basın açıklaması yapan Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, "Kırım 2014 yılında Rusya Federasyonu tarafından işgal edilmiştir. 21.yy da bir ülkenin diğer bir ülkenin topraklarını işgali kanunsuz ve kabul edilemez bir olgudur. Putin'in gözü dönmüş politikaları dünya istikrar ve barışını bozmakla kalmayıp dünya kamuoyuna karşı bir gövde gösterisidir. Yapılan referandum 'un ve işgalin uluslararası hiçbir geçerliliği yoktur. Bu işgal dünya tarafından tanınmamaktadır. Son aylarda Kırım ve Ukrayna'da oluşan gelişmeler sürgünün 70. Yılında Kırım Türklerinin acılarını tazelemiş benzer bir fiillerin oluşabileceğine dair kaygılarını arttırmıştır. Putin'in Kırım'ın işgalini ve dünyanın Rusya Federasyonuna uygulamakta olduğu boykotu delmeye yönelik gezilerini protesto ediyoruz." dedi.

Daha sonra kürsüden bir konuşma yapan Çoğulcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Kenan Kaplan da, Kırım’ın ve Kafkasya’nın Rusya’nın işgali altında olduğunu söyleyerek bunu hiçbir zaman hazmetmeyeceklerini söyledi. Kaplan konuşmasını “Yaşasın bağımsız Kafkasya, yaşasın bağımsız Kırım” sözleriyle tamamladı.

Grup üyeleri yapılan basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldı.1175 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi