• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam108
Toplam Ziyaret869398
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

ÇDP'nin İstanbul toplantısını bahane ederek 21 Ocak 2014 tarihinde Haber Türk gazetesinde kaleme aldığı yazı ile Çerkesleri aşağılayan ve hakaret eden Murat Bardakçı, cezalandırılması talebiyle Mahkemeye verildi.

Basın yoluyla ve kasten saldırıda bulunarak halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği ve  aşağıladığı, basın yayın yoluyla toplumun bir kesimine hakaret ettiği ve iftira attığı, devlete ve millete  beddua ettiği, ırkçı ve nefret dolu söylemlerle ayırımcılık yaptığı, kişilerin şeref ve haysiyetine saldırdığı,…, gerekçesiyle oluşturulan şikayet dilekçesi 29 Ocak Perşembe günü Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim edildi.

ÇDP Avukatı İbrahim Aycan, hazırladığı şikayet dilekçesinde, medya yoluyla alenen işlenen ve vukuu sabit olan suçu işleyen şüpheliler hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak kamu davası açılması, suç fiili içeren yazılı ve görsel içeriklerin öncelikle Haber Türk gazetesi ve televizyonunun internet sitelerinden kaldırılması, şüphelilerin ceza kanununun ilgili maddelerince cezalandırılması istendi.

Basın yoluyla ve kasten saldırıda bulunarak halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği ve  aşağıladığı, basın yayın yoluyla toplumun bir kesimine hakaret ettiği ve iftira attığı, devlete ve millete  beddua ettiği, ırkçı ve nefret dolu söylemlerle ayırımcılık yaptığı, kişilerin şeref ve haysiyetine saldırdığı,…, gerekçesiyle oluşturulan şikayet dilekçesi 29 Ocak Perşembe günü Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim edildi.

ÇDP Avukatı İbrahim Aycan, hazırladığı şikayet dilekçesinde, medya yoluyla alenen işlenen ve vukuu sabit olan suçu işleyen şüpheliler hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak kamu davası açılması, suç fiili içeren yazılı ve görsel içeriklerin öncelikle Haber Türk gazetesi ve televizyonunun internet sitelerinden kaldırılması, şüphelilerin ceza kanununun ilgili maddelerince cezalandırılması istendi.Ülke TV'de Nevzat Çiçek'in hazırlayıp sunduğu Pergel' konuk olan Mustafa Armağan, Çerkes Ethem'in hatıratına ulaştıklarını ve önümüzdeki günlerde ilk kez yayınlayacağını belirtti. Ancak, hatıratlarda Çerkes Ethem'in Mustafa Kemal'e ağır eleştirilerinin bulunduğunu ve bu belgeleri yayınladığında Atatürk'ü koruma kanunundan dolayı çekinceli olduğunu söyledi. Atatürk'ü koruma kanununu eleştiren Armağan, ''Ben bu kanunun Hükümet'ten, Başbakan'ımızdan, Bakanlar Kurulu'ndan rica ediyorum; bu ayıbı artık kaldırsınlar'' diyerek şunları söyledi: ''Çerkes Ethem'in kendi ağzından Mustafa Kemal'e, İsmet İnönü'ye, Fevzi Çakmak'a müthiş eleştirileri var. Ben bu eleştirileri yayınlarsam acaba kaç ay hapis cezası yerim müzakeresi yaptım. Aradan 94 yıl geçmiş, 94 yıl önceki bir hadise hakkında yayınlanmış bir belgeye ulaşıyorum ve bu belgeyi yayınlayabilir miyim, yayınlayamaz mıyım? Yayınlarsam kaç ay hapis cezası yerim bunu konuşuyorum. Yani böyle bir sansürün, baskının ve kanunla korunan bir kişinin var olduğu bir ortamda bizim hakikaten tarihin ufuklarında dolaşıyoruz gibi bir takım şeyleri söyleyemeyiz.'' ÇERKES ETHEM’İN İLK KEZ YAYINLANACAK HATIRATINDA NELER VAR? Çerkes Ethem'in bugüne kadar hiç yayınlanmamış hatıratı ilk kez ortaya çıktı. Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan, ilk kez yayınlanacak Çerkes Ethem'in hatıratını Ülke TV'de anlattı. Çerkes Ethem'in hatıratının, Kazım Karabekir'in arşivinden çıktığı için Kazım Karabekir'in el yazısıyla kaleme alınmış olabileceğini söyledi. Çerkez Ethem'le ilgili bir belgenin Kazım Karabekir'in arşivinden çıkmasını ise şu sözlerle anlattı: ''Karabekir'in en büyük Mustafa Kemal muhaliflerinden birisi olduğu düşünülürse ve yazdığı şeyler 'bana suikast düzenlemek istedi, beni yok etmek istedi, benim evime baskınlar yaptı' işte 'kitaplarımı yaktırana' diye bir şiiri var, Kazım Karabekir'in... 'Sende güç varsa bende hakikat var. Hakikat hiçbir şeyden korkmaz, ama sen hakikatten korkuyorsun' diyor Mustafa Kemal'e… Bunları söyleyen Kazım Karabekir'in arşivinden böyle şeylerin çıkmış olması şaşırtıcı değil." 'HATIRATLAR MİLLİ MÜCADELE’NİN KURGUSUNU DEĞİŞTİRİYOR’ Armağan, Çerkes Ethem'in hatıratlarında Mustafa Kemal'e karşı ağır eleştiriler bulunduğunu belirtti. Belgelerin Milli Mücadele'yi farklı anlattığını vurgulayarak ''Çerkes Ethem, Milli Mücadele'nin kurgusunu tamamen değiştiriyor. Yani diyor ki; '19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktı falan bunlar hikâye.. Daha sen İstanbul'da Padişah'ın kızıyla evlenmeye çalışırken, Hükümet'e girmeye çalışırken, biz Ödemiş'te Milli Mücadele'nin Yunanlar'a karşı ilk kurşununu sıktık' diyor'' dedi.

Kaynak ==> http://www.demokrathaber.net/tarih/cerkes-ethemin-hatiratini-yayinlayacagim-ancak-ataturku-koruma-kanunundan-cekiniyorum-h43962.html

Demokrat Haber
Ülke TV'de Nevzat Çiçek'in hazırlayıp sunduğu Pergel' konuk olan Mustafa Armağan, Çerkes Ethem'in hatıratına ulaştıklarını ve önümüzdeki günlerde ilk kez yayınlayacağını belirtti. Ancak, hatıratlarda Çerkes Ethem'in Mustafa Kemal'e ağır eleştirilerinin bulunduğunu ve bu belgeleri yayınladığında Atatürk'ü koruma kanunundan dolayı çekinceli olduğunu söyledi. Atatürk'ü koruma kanununu eleştiren Armağan, ''Ben bu kanunun Hükümet'ten, Başbakan'ımızdan, Bakanlar Kurulu'ndan rica ediyorum; bu ayıbı artık kaldırsınlar'' diyerek şunları söyledi: ''Çerkes Ethem'in kendi ağzından Mustafa Kemal'e, İsmet İnönü'ye, Fevzi Çakmak'a müthiş eleştirileri var. Ben bu eleştirileri yayınlarsam acaba kaç ay hapis cezası yerim müzakeresi yaptım. Aradan 94 yıl geçmiş, 94 yıl önceki bir hadise hakkında yayınlanmış bir belgeye ulaşıyorum ve bu belgeyi yayınlayabilir miyim, yayınlayamaz mıyım? Yayınlarsam kaç ay hapis cezası yerim bunu konuşuyorum. Yani böyle bir sansürün, baskının ve kanunla korunan bir kişinin var olduğu bir ortamda bizim hakikaten tarihin ufuklarında dolaşıyoruz gibi bir takım şeyleri söyleyemeyiz.'' ÇERKES ETHEM’İN İLK KEZ YAYINLANACAK HATIRATINDA NELER VAR? Çerkes Ethem'in bugüne kadar hiç yayınlanmamış hatıratı ilk kez ortaya çıktı. Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan, ilk kez yayınlanacak Çerkes Ethem'in hatıratını Ülke TV'de anlattı. Çerkes Ethem'in hatıratının, Kazım Karabekir'in arşivinden çıktığı için Kazım Karabekir'in el yazısıyla kaleme alınmış olabileceğini söyledi. Çerkez Ethem'le ilgili bir belgenin Kazım Karabekir'in arşivinden çıkmasını ise şu sözlerle anlattı: ''Karabekir'in en büyük Mustafa Kemal muhaliflerinden birisi olduğu düşünülürse ve yazdığı şeyler 'bana suikast düzenlemek istedi, beni yok etmek istedi, benim evime baskınlar yaptı' işte 'kitaplarımı yaktırana' diye bir şiiri var, Kazım Karabekir'in... 'Sende güç varsa bende hakikat var. Hakikat hiçbir şeyden korkmaz, ama sen hakikatten korkuyorsun' diyor Mustafa Kemal'e… Bunları söyleyen Kazım Karabekir'in arşivinden böyle şeylerin çıkmış olması şaşırtıcı değil." 'HATIRATLAR MİLLİ MÜCADELE’NİN KURGUSUNU DEĞİŞTİRİYOR’ Armağan, Çerkes Ethem'in hatıratlarında Mustafa Kemal'e karşı ağır eleştiriler bulunduğunu belirtti. Belgelerin Milli Mücadele'yi farklı anlattığını vurgulayarak ''Çerkes Ethem, Milli Mücadele'nin kurgusunu tamamen değiştiriyor. Yani diyor ki; '19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktı falan bunlar hikâye.. Daha sen İstanbul'da Padişah'ın kızıyla evlenmeye çalışırken, Hükümet'e girmeye çalışırken, biz Ödemiş'te Milli Mücadele'nin Yunanlar'a karşı ilk kurşununu sıktık' diyor'' dedi.

Kaynak ==> http://www.demokrathaber.net/tarih/cerkes-ethemin-hatiratini-yayinlayacagim-ancak-ataturku-koruma-kanunundan-cekiniyorum-h43962.html

Demokrat Haber


1416 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi