• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam86
Toplam Ziyaret869376
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Kısa adı ADDER olan Adige Dil Derneği’nce hazırlanan Latin tabanlı Adige alfabesi, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu’nca kabul edildi.

ADDER’in 2014 yılı içinde tamamlayıp Milli Eğitim Bakanlığı’na sunduğu açıklamalı dosyanın, Talim Terbiye Kurulu’nca incelendikten sonra 19.02.2015 tarihinde yapılan oylamada 3 redde karşı 11 oyla kabul edildiği bildiriliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, 2923 sayılı “Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretimi ile Türk Vatandaşlarının Farklı Dil ve Lehçelerinin Öğrenilmesi Hakkındaki Kanun”a uygun olarak talep olan okullarda 3 senedir kiril harfleri ile gerçekleştirdiği Adiğece öğretiminin bundan sonra Latin tabanlı alfabeyle sürdürülmesi bekleniyor.

Merkezi Konya’da bulunan ve Adiğe dili üzerine özverili çalışmalarıyla tanınan ADDER uzmanlarının Adigece öğrenmek isteyenler için www.danef.com sitesinde uzun yıllar online sınıflar oluşturdukları, hazırladıkları alfabeyi uzun bir süre burada test etderek olgunlaştırıp bugünkü haline getirdikleri bildiriliyor.

ADDER, www.danef.com üzerinden gerçekleştirdiği Adigece radyo-tv yayınları, indirilebilir müzik dosyaları, sesli kitap, sözlük, ders dosyaları,… gibi çalışmalarıyla Latin bazlı çalışmalara ciddi bir zemin ve hacim kazandırmış durumda.

Çalışmaları gerçekleştiren ADDER Dil Komisyonu Üyeleri şu isimlerden oluşuyor:

Ali İhsan Tarı (Naje), Ramazan Mırze, Fathi Radcap, İshak Kıtıj, Nuri Ersoy (Hatko), Hakkı Acı (Şeweşüi), Necdet Hurma (Hurm), Faik Togru (Tuv), Fehmi  Tümer (Meretıko), Bedrettin Wojokh, Ahmet Cevat Benk, Şevki Ercan (Hatko), Mustafa Saadet (Yeşı), Yılmaz Dönmez (Sey), Faruk Aslandok (Şevgen), Selahattin (Mehdi) Demir (Mıkod), Arif Demir (Mıkod).

Ekipte, Sabiha Doğ (Tuv), Mücella  Kılıç (Mıkod), Nazike Tarı (Kukon),  Ebru Öz’(Goj) ise uygulayıcı öğretmenler olarak görev alıyor.

1525 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi