• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam114
Toplam Ziyaret869404
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Maraş’ın Göksu ilçesine bağlı Fındık köyü, Göksun ırmağı üzerine kurulan ve yapımı 2012 de tamamlanan Adatepe Barajı’nın sularının kontrolsüz şekilde yükselmesi sonucu, sular altında kaldı.

Köyü suların basması sonucu birçok yurttaş evlerinden ayrıldı. Köylüler yetkililerin ilgilenmediğini belirtirken 'seçimlerde de uğramasınlar, boykottayız' diyor. Durum ise Limak'ın ilk vakası değil.

Limak Holding tarafından yapılan baraj, Fındık köyünde yaşayan ve çoğunlukla Kafkasya’dan göç ederek bölgeye yerleşen Çerkes yurttaşları mağdur etmeye devam ediyor. Köylüler hiçbir yetkilinin yaşananlarla ilgilenmemesine isyan ediyor. Köylülerden  Abdulrahman Polat, “Perişanız. Bu durumu anlatmaya kelimeler yetmez” diyor. Köye ulaşım ise 3 kilometre dolaşılarak yapılıyor" dedi.

Polat yolların da sular altında kaldığını belirterek  “Çocuklarımızı okula götüremiyoruz. 3 kilometre yürüyeceksin ki okula ulaşabilesin, köye gelmek isteyenler de köyden çıkmak isteyenlerde sıkıntı içinde. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız” dedi.

Polat, Vali ve Kaymakamlığın sorumluluklarını yerine getirmediğinin altını çizdi ve “Gitmediğimiz yer kalmadı, ama sonuç aynı. Köy sular altında” dedi. Köylüler kendilerine gösterilen yeni yerde inşaatın tamamlanmadığı, elektrik, su ve kanalizasyonun da yapılmadığına dikkat çekti.

EVLERİN ELEKTİRİĞİ KESİLDİ
Köyde sular altında kalmayan evlerin elektriğinin kesilmesi sonucu ayrıca mağdur edildiklerini belirten Polat, “Eve yiyecek alıyorum, buzdolabında çürüyor. Akşam eve girdiğimde herkesle iletişimimiz kesiliyor. Bu ülke Avrupa Birliği'ne girmek istiyor, yıl olmuş 2014 ama şu yaşanan olaya bakın” dedi.

7 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE BOYKOT VAR
Köylüler, mağduriyetlerini paylaşmalarına karşılık hiçbir yetkili mecranın gelip konuyla ilgilenmemesi üzerine 7 Haziran seçimlerini protesto etme kararı aldı. Köylüler, seçim tarihinde köye seçim sandığının gelmesini bile istemiyor.

60 yıldır Fındık'ta yaşayan Adnan Bozkurt ise yeni yerleşim yerinde yapılan tek katlı evlerin 36 bin liradan satıldığını belirterek çocuklarının eğitimi için ikametgâhını köyden aldıran yurttaşların yeni ev alamayacaklarını söyledi.

Konuyla ilgili konuşan Göksun Belediyesi Basın Danışmanı Nurettin Dal ise Fındık köyü'ne gösterilen yeni yerleşim yerinde altyapı ya da elektrik sıkıntısının olmadığını iddia ederek "Köy zaten sular altında kalacaktı, devletin ilgili kurumları köylülere parasını önceden verdi" dedi. Konuyla ilgili görüş almak istediğimiz Limak yetkilileri ise yanıt vermedi.

* * *

Dersim Peri Suyu’nda Limak Holding'e ait kaçak Pembelik barajı ve HES projesi, mahkeme tarafından durdurulmasına rağmen Şubat ayında su tutmaya başladı. Mezrada bulunan Arduç ailesi ise, yollarının su altında kalması nedeniyle mahsur kalmış, konu TBMM'ye taşınmıştı. Siirt Alkumru Barajı’nda altı kişinin boğularak hayatını kaybettiği olayın bilirkişi raporunda da Limak gerekli önlemleri almadığı için asli kusurlu bulunmuştu. Rapora göre su aniden yükseldi, alarm duyulmuyor ve baraj halkın piknik alanlarını yok etti.
_____________________________________
Birgün gazetesi, Ozan Sağlam,27 Nisan 20151382 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi