• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam322
Toplam Ziyaret903629
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

Kafkasya Dağlı Halklar Cumhuriyeti, kuruluşunun 97. yılında, organizasyonunu İstanbul Birleşik Kafkasya Derneği ve Kafkas Vakfı tarafından yapılan etkinlikle anıldı.

10 Mayıs Pazar günü Feriköy mezarlığında bulunan Pşımaf Kotse'nin mezarı başında gerçekleştirilet etkinlik saat 13.00’de mezar başında okunan Kur’an tilaveti ile başladı. Anma programı Birleşik Kafkasya Derneği yönetiminden Kaytuko Kadir Yıldırım’ın BKD adına okuduğu bildiri ile sürdü. Daha sonra gazeteci yazar Erol Karayel'in Pşımaf Kotse ve Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti hakkında verdiği detaylı bilgilerin ardından konuşma yapmak isteyen katılımcılara söz verildi. Bu aşamada söz alan Çerkes Dernekleri Federasyonu Başkanı Nusret Baş, Kaf Dağı Derneğinden Yusuf Taş, Kafkas Vakfı'ndan Mehdi Nüzhet Çetinbaş ve Ebubekir Kızık söz alarak gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundular. 
Yapılan konumaların sonunda katılımcılardan bazıları Erol Karayel’in çağrıs
 ı üzerine mezarlıkta kalarak, şu ana kadar yeri bilinmeyen ve Pşımaf Kotse'nin ardından Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti'nin 3. Devlet Başkanı olan Mehmet Mikail Halil’in mezarını aramaya koyuldular. Mezar uzun çabaların ardından bulundu ve ihya edilmesi yönünde karar alındı.1478 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi