• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret638570
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.85235.8758
Euro6.51266.5387
Semerkew

Baba-kız Murat ve Albina Özden’in uzun bir süredir stüdyo çalışmalarını sürdürdüğü “K’enexajiğe voredxer /Dirilen şarkılar” isimli albüm müzik marketlerdeki yerini aldı.

Baba-kız Murat ve Albina Özden’in uzun bir süredir stüdyo çalışmalarını sürdürdüğü  “K’enexajiğe voredxer /Dirilen şarkılar” isimli müzik albümü müzik marketlerdeki yerini aldı.   

Ütopya Müzik markasıyla piyasaya çıkan ve 16 yeni parça içeren albümdeki çalışmalardan dokuz adedi anonim parçalar. Bilecik’in Poyra Köyü’nden Mustafa Saadet’in 50 yıldır sürdürdüğü alan çalışması ile derlenen parçalar CD’ye aktarılırken özgün yapısı bozulmamaya özen gösterilmiş.

CD’de yer alan diğer yedi eserin söz ve müziği ise Özgür Çerkes’teki yazılarıyla tanıdığınız Murat Özden’e ait.

Kolaycılığa kaçılmayarak düzenlemeleri ünlü aranjör Olcayto Art’a yaptırılan parçalar cd’ye aktarılırken alt yapısı profesyonel müzisyenler tarafından icra edilmiş.

 Konuyla ilgili olarak Özgür Çerkes web sitesine açıklamalarda bulunan albümün besteci ve solistlerinden Murat Özden, çok heyecanlı olduklarını, çıkan CD’nin kendilerini motive ettiğini ve ikinci albüm için şimdiden kolları sıvadıklarını söyledi. Halkın ürettiği fakat Adiğe dilinin fonksiyonelliğini yitirmesiyle sonraki nesillere aktarılamayarak kaybolmaya yüz tutan eserleri derlemeye devam ettiklerini, bunları yeni bestelerle yan yana getirerek yeni yeni CD’ler üreteceklerini söyledi. Bununla ilgili halka bir çağrı da yapan Özden, çevrelerinde yaşlıların hafızalarında varlığını muhafaza eden parçaların bir şekilde ses kaydının yapılarak kendilerine iletilmesi halinde mutlaka değerlendireceklerini cd’ye alarak ölümsüz kılacaklarını söyledi.

Murat Özden,  yeni çıkan “K’enexajiğe voredxer /Dirilen şarkılar” isimli albümün satışından elde edilecek gelirin tamamınını kurulma çalışmaları süren  “Çerkes Soykırımını Araştırma Enstitüsü”ne bağışlandığını da sözlerine ekledi.  

Dağıtım çalışmalarına yeni başlanan “K’enexajiğe voredxer /Dirilen şarkılar” isimli müzik cd’sine ilk aşamada İstanbul Çerkes Derneği (Merter) ve  Kafkasevi (Mecidiyeköy)’den ulaşılabilecek.1708 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi