• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam96
Toplam Ziyaret869386
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Baba-kız Murat ve Albina Özden’in uzun bir süredir stüdyo çalışmalarını sürdürdüğü “K’enexajiğe voredxer /Dirilen şarkılar” isimli albüm müzik marketlerdeki yerini aldı.

Baba-kız Murat ve Albina Özden’in uzun bir süredir stüdyo çalışmalarını sürdürdüğü  “K’enexajiğe voredxer /Dirilen şarkılar” isimli müzik albümü müzik marketlerdeki yerini aldı.   

Ütopya Müzik markasıyla piyasaya çıkan ve 16 yeni parça içeren albümdeki çalışmalardan dokuz adedi anonim parçalar. Bilecik’in Poyra Köyü’nden Mustafa Saadet’in 50 yıldır sürdürdüğü alan çalışması ile derlenen parçalar CD’ye aktarılırken özgün yapısı bozulmamaya özen gösterilmiş.

CD’de yer alan diğer yedi eserin söz ve müziği ise Özgür Çerkes’teki yazılarıyla tanıdığınız Murat Özden’e ait.

Kolaycılığa kaçılmayarak düzenlemeleri ünlü aranjör Olcayto Art’a yaptırılan parçalar cd’ye aktarılırken alt yapısı profesyonel müzisyenler tarafından icra edilmiş.

 Konuyla ilgili olarak Özgür Çerkes web sitesine açıklamalarda bulunan albümün besteci ve solistlerinden Murat Özden, çok heyecanlı olduklarını, çıkan CD’nin kendilerini motive ettiğini ve ikinci albüm için şimdiden kolları sıvadıklarını söyledi. Halkın ürettiği fakat Adiğe dilinin fonksiyonelliğini yitirmesiyle sonraki nesillere aktarılamayarak kaybolmaya yüz tutan eserleri derlemeye devam ettiklerini, bunları yeni bestelerle yan yana getirerek yeni yeni CD’ler üreteceklerini söyledi. Bununla ilgili halka bir çağrı da yapan Özden, çevrelerinde yaşlıların hafızalarında varlığını muhafaza eden parçaların bir şekilde ses kaydının yapılarak kendilerine iletilmesi halinde mutlaka değerlendireceklerini cd’ye alarak ölümsüz kılacaklarını söyledi.

Murat Özden,  yeni çıkan “K’enexajiğe voredxer /Dirilen şarkılar” isimli albümün satışından elde edilecek gelirin tamamınını kurulma çalışmaları süren  “Çerkes Soykırımını Araştırma Enstitüsü”ne bağışlandığını da sözlerine ekledi.  

Dağıtım çalışmalarına yeni başlanan “K’enexajiğe voredxer /Dirilen şarkılar” isimli müzik cd’sine ilk aşamada İstanbul Çerkes Derneği (Merter) ve  Kafkasevi (Mecidiyeköy)’den ulaşılabilecek.2404 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi