• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret910271
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar23.304923.3983
Euro24.992825.0929
Semerkew

Düzce Fen Edebiyat Fakültesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri bölümü bünyesinde açtığı Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü ile dört yıllık lisans eğitimi veren Düzce Üniversitesi, 2015-2016 eğitim öğretim yılında da yeni öğrencilerini bekliyor.

Dünyanın en büyük Çerkes topluluğunun yaşadığı Türkiye’de, Adige yaşam felsefesinin öğrenilmesini, araştırılmasını ve yaşatılmasını amaçlayan Çerkez Dili ve Edebiyatı bölümü, aynı zamanda Türkiye’nin kültür zenginliklerinden önemli bir öğeyi ortaya koymayı hedeflemekte.
Düzce Üniversitesi ile Adige Cumhuriyeti Maykop Devlet Üniversitesi arasında gerçekleştirilen protokol çerçevesinde, Çerkez Dili ve Edebiyatı bölümü eğitim kadrosuna dahil olan Prof. Dr. Mira Khachemizova, Doç. Dr. Susana Shkhalakhova ve Doç. Dr. Ruzana Doleva’nın da dahil edilmesiyle bir profesör, iki doçent ve bir yardımcı doçentten oluşan akademik kadroya bu yıl yeni öğretim üyelerinin de eklenerek bölümün eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerine devam edeceği bildiriliyor.
Çerkes Dili ve Edebiyatı bölümü, Türkçe-Sosyal 2 puan türü ile öğrenci kabul ediyor. Çerkes Dili, Çerkes Dili ve Edebiyatı, Toplum Dilbilimi ve Çerkes Kültürü konularına odaklı olan bölümde, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında lisans programına ek olarak yüksek lisans programı açıldı ve 10 yüksek lisans öğrencisi alındı. Gelecek dönem 15 yeni yüksek lisans öğrencisinin alınarak yüksek lisans programının sürekliliğinin sağlanması planlanıyor. Ayrıca yüksek lisans sonrası öğrenciler, Adigey Cumhuriyeti’nde Adigey Devlet Üniversitesi’nde doktora yapma imkanı elde edecek.
Bölümden Çerkez Dili Filoloğu ünvanı ile mezun olacak öğrenciler, Üniversitede öğretilen İngilizcenin yanında iyi derecede kazandıkları Çerkez Dili ve Rus Dili yeterlilikleriyle, Türkiye ile Rus Federasyonu arasında hızla gelişen sosyokültürel ve ekonomik ilişkilerin de etkisiyle önemli iş fırsatlarına sahip olabilecek.

1418 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi