• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret910251
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar23.304923.3983
Euro24.992825.0929
Semerkew

Rusya-Türkiye gerilimi, akademiye de sıçradı. Adıgey Devlet Üniversitesi, Türkiye ile anlaşmalarını tek taraflı askıya alarak Türkiye'deki öğretim üyelerini geri çağırdı.

Rusya Federasyonu'na bağlı Adıgey Cumhuriyeti Devlet Üniversitesi'nin, Rusya-Türkiye geriliminden dolayı Türkiye ile anlaşmalarını tek taraflı askıya aldı. 

Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü'nün de Adıgey Devlet Üniversitesi'yle yapılan anlaşma sonucu kurulmuş, bu bölümün anabilim dalı öğretim üyeleri de Adıgey Devlet Üniversitesi'nden gelmişlerdi. Düzce'de görev yapan Adigeyli  akademiyenlerin geri çağrıldığı öğrenildi.

Öte yandan Rusya’nın 1 Aralık itibari ile Türkiye vatandaşlarına yönelik vizesiz geçişi sona erdirecek olması, Rusya Federasyonu’na bağlı Kafkas Cumhuriyetlerine turistik ve ticari ziyarette bulunan ve bu ülkelerde eğitim gören Çerkes kökenli Türkiye vatandaşlarını da zor durumda bıraktı.

Rusya’ya 3 Aralık’tan itibaren Türkiye’den bütün sivil uçuşların durdurulacağı yönündeki söylentiler ise tedirginliği daha da arttırıyor.887 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi