• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam184
Toplam Ziyaret640953
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.93305.9567
Euro6.54256.5687
Semerkew

Kısa adı Çerkes Dernekleri Federasyonu olan (ÇERKES-FED) 25 yıl önce Türkiye’den Adıgey’e dönüş yapan Khuade Adnan ve kızı Dane’nin keyfi bir şekilde hapis cezasına çarptırılmasını kınadı.

Çerkes Fed web sitesinde yer alan açıklamanın tamamı şöyle:

 

Saygıdeğer Kamuoyu!

Rusya Federasyonu, 150 yıl önce yurdundan sürdüğü Çerkeslerin torunlarının anayurduna dönüş umut ve gayretlerini kırmak için eline geçen her fırsatı değerlendiriyor.  

En son, 15 Aralık 2015 tarihinde, Sovyetlerin dağılması sonrası anavatanına dönmüş olan Khuade Adnan üzerinde somutlaşan bu baskılar, kızı ile birlikte 15 gün hapis kararı almalarıyla sonuçlanmıştır.

Kızının işyerinin herhangi bir izin belgesi olmaksızın keyfi olarak aranmak istenmesine karşı çıkan Khuade Adnan önce “devlet görevlilerine mukavemetten” gözaltına alınmış; sonra kızı Dane ve mağaza çalışanı Borse Saida ile birlikte alelacele çıkarıldıkları mahkeme tarafından kızı ile birlikte 15 gün hapse mahkum edilmiştir.

Çerkes Dernekleri Federasyonu (ÇERKES-FED), Rusya ve Türkiye arasında sürmekte olan “uçak düşürme krizi” bahanesiyle Türkiye bağlantılı tüm kişi ve kurumlar üzerinde devlet tarafından açıktan yürütülen ve dozu gittikçe artırılan baskılama sürecinin fırsat kabul edilerek Çerkes dönüşçülere de gözdağı verilmeye çalışılmasını, Rusya derin devletinin gerçek niyetinin bu vesile ile bir kez daha su yüzüne çıkması olarak değerlendirmekte ve şiddet ve nefretle kınamaktadır.

ÇERKES-FED, Çerkesya halkları ve dönüşçüler üzerinde oluşturulan her türlü devlet baskısını her zaman reddederek, son mağdurlar Khuade Adnan ve Khuade Dane’yle dayanışma içinde olduğunu kamuoyumuza saygı ile duyurur.

 ÇERKES DERNEKLERİ FEDERASYONU727 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi