• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam86
Toplam Ziyaret869376
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Kısa adı Çerkes Dernekleri Federasyonu olan (ÇERKES-FED) 25 yıl önce Türkiye’den Adıgey’e dönüş yapan Khuade Adnan ve kızı Dane’nin keyfi bir şekilde hapis cezasına çarptırılmasını kınadı.

Çerkes Fed web sitesinde yer alan açıklamanın tamamı şöyle:

 

Saygıdeğer Kamuoyu!

Rusya Federasyonu, 150 yıl önce yurdundan sürdüğü Çerkeslerin torunlarının anayurduna dönüş umut ve gayretlerini kırmak için eline geçen her fırsatı değerlendiriyor.  

En son, 15 Aralık 2015 tarihinde, Sovyetlerin dağılması sonrası anavatanına dönmüş olan Khuade Adnan üzerinde somutlaşan bu baskılar, kızı ile birlikte 15 gün hapis kararı almalarıyla sonuçlanmıştır.

Kızının işyerinin herhangi bir izin belgesi olmaksızın keyfi olarak aranmak istenmesine karşı çıkan Khuade Adnan önce “devlet görevlilerine mukavemetten” gözaltına alınmış; sonra kızı Dane ve mağaza çalışanı Borse Saida ile birlikte alelacele çıkarıldıkları mahkeme tarafından kızı ile birlikte 15 gün hapse mahkum edilmiştir.

Çerkes Dernekleri Federasyonu (ÇERKES-FED), Rusya ve Türkiye arasında sürmekte olan “uçak düşürme krizi” bahanesiyle Türkiye bağlantılı tüm kişi ve kurumlar üzerinde devlet tarafından açıktan yürütülen ve dozu gittikçe artırılan baskılama sürecinin fırsat kabul edilerek Çerkes dönüşçülere de gözdağı verilmeye çalışılmasını, Rusya derin devletinin gerçek niyetinin bu vesile ile bir kez daha su yüzüne çıkması olarak değerlendirmekte ve şiddet ve nefretle kınamaktadır.

ÇERKES-FED, Çerkesya halkları ve dönüşçüler üzerinde oluşturulan her türlü devlet baskısını her zaman reddederek, son mağdurlar Khuade Adnan ve Khuade Dane’yle dayanışma içinde olduğunu kamuoyumuza saygı ile duyurur.

 ÇERKES DERNEKLERİ FEDERASYONU959 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi