• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam105
Toplam Ziyaret511110
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.08204.0983
Euro4.98275.0027
Semerkew

Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti Kuruluşunun 98. Yılında Anıldı

Kuzey Kafkasya Dağlı Halklar Cumhuriyeti kuruluşunun 98. yıldönümünde sabık Cumhurbaşkanları Pşimaho Kotse ve M. Mikail Halil’in mezarları başında yapılan anma programları ile yad edildi.

8 Mayıs 2016 tarihinde Birleşik Kafkasya Derneği tarafından organize edilen program saat 14.00’de Feriköy Mezarlığı’nda bulunan Pşimaho Kotse’nin kabri başında başladı.

Birleşik Kafkasya Derneği’nden Eyüp Tuncer’in kısa sunumu sonrasında İlahiyatçı Yaşar Hoca, okuduğu Yasin-i Şerifi Adigece dua ile tamamladı.

Daha sonra Birleşik Kafkasya Derneği Başkanı Kadir Yıldırım gündemle ilgili dernek görüşlerini dile getiren bir konuşma yaptı. Kadriye Yıldırım’ın Pşimaho Kotse’nin hayat hikayesini ve mücadelesini anlatmasından sonra kabir başındaki program Çerkes Dernekleri Federasyonu Başkanı Nusret Baş, Çoğulçu Demokrasi Partisi adına Kenan Kaplan, Kafkas Vakfı’ndan Fethi Güngör, Kafdağı Derneği’nden Yusuf Taş ve Maltepe Çerkes Derneği Başkanı Murat Özden’in günün ehemmiyetine vurgu yapan konuşmaları ile devam etti.

Daha sonra hep birlikte aynı Kabristan’da medfun bulunan Cumhuriyetin 3. Cumhurbaşkanı Mehmet Mikail Halil’in kabri ziyaret edildi. Kabri başında hayat hikayesi ve mücadelesini içeren metnin okunmasından sonra Çerkes Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Yılmaz Dönmez Adigece bir konuşma yaptı.

Bilahare ilahiyatçı Kadir Besler tarafından aşr-ı şerif tilavet edildi ve yapılan Adigece duanın ardından program sona erdi.

Program katılımcılarına BKD tarafından Sefer Berzeg’in, “Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Pşımaho Kotse (Kosok) Yaşamı ve Gurbet Yazıları” isimli bir kitap hediye edildi.

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   774 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!

BİZE BENZEYİP BİZDEN OLMAYANLAR...

Kurt, büyümekte olan yavrusuna hayatı öğretiyormuş. Bir tepeye çıkmışlar. Aşağıda yayılan koyun sürüsünü göstermiş ve anlatmış;

- Bak yavrum şu gördüklerin koyundur. Etleri çok lezzetlidir. Yakalaması da kolaydır.

Yavru kurt lafa girmiş ve çobanı göstererek, onun kim olduğunu ve ne yaptığını sormuş. Kurt, çobandan uzak durmasını, elindeki değneğin çok can yaktığını sıkı sıkı tembihlemiş.

Bu sırada yavru kurdun dikkatini sürünün köpeği çekmiş.

- Şu bize benzeyen bir şey var orada, o ne yapıyor?

Kurt, derin bir of çekmiş ve anlatmış:

- Ah yavrum, bizi asıl perişan eden işte o bize benzeyip de bizden olmayandır...
             ***
Bu fıkra neden icab etti?
RF Çerkes Örgütleri Koordinasyon Kurulu, Suriyeli Çerkesler için uluslararası toplantı yapılması isteğinden DÇB ve KAFFED'in baskıları sonucu vazgeçmiş de…

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi