• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam85
Toplam Ziyaret869375
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Kuzey Kafkasya Dağlı Halklar Cumhuriyeti kuruluşunun 98. yıldönümünde sabık Cumhurbaşkanları Pşimaho Kotse ve M. Mikail Halil’in mezarları başında yapılan anma programları ile yad edildi.

8 Mayıs 2016 tarihinde Birleşik Kafkasya Derneği tarafından organize edilen program saat 14.00’de Feriköy Mezarlığı’nda bulunan Pşimaho Kotse’nin kabri başında başladı.

Birleşik Kafkasya Derneği’nden Eyüp Tuncer’in kısa sunumu sonrasında İlahiyatçı Yaşar Hoca, okuduğu Yasin-i Şerifi Adigece dua ile tamamladı.

Daha sonra Birleşik Kafkasya Derneği Başkanı Kadir Yıldırım gündemle ilgili dernek görüşlerini dile getiren bir konuşma yaptı. Kadriye Yıldırım’ın Pşimaho Kotse’nin hayat hikayesini ve mücadelesini anlatmasından sonra kabir başındaki program Çerkes Dernekleri Federasyonu Başkanı Nusret Baş, Çoğulçu Demokrasi Partisi adına Kenan Kaplan, Kafkas Vakfı’ndan Fethi Güngör, Kafdağı Derneği’nden Yusuf Taş ve Maltepe Çerkes Derneği Başkanı Murat Özden’in günün ehemmiyetine vurgu yapan konuşmaları ile devam etti.

Daha sonra hep birlikte aynı Kabristan’da medfun bulunan Cumhuriyetin 3. Cumhurbaşkanı Mehmet Mikail Halil’in kabri ziyaret edildi. Kabri başında hayat hikayesi ve mücadelesini içeren metnin okunmasından sonra Çerkes Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Yılmaz Dönmez Adigece bir konuşma yaptı.

Bilahare ilahiyatçı Kadir Besler tarafından aşr-ı şerif tilavet edildi ve yapılan Adigece duanın ardından program sona erdi.

Program katılımcılarına BKD tarafından Sefer Berzeg’in, “Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Pşımaho Kotse (Kosok) Yaşamı ve Gurbet Yazıları” isimli bir kitap hediye edildi.1352 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi