• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret517304
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.69954.7183
Euro5.50955.5316
Semerkew

…Ve ‘Abazaların Politik Tarihi’ Kitaplaştırıldı

Araştırmacı-Yazar Selçuk Sımsım’ın kaleme aldığı “Abazaların Politik Tarihi” isimli kitap, düzenlenen geniş katılımlı bir programla okurlarıyla buluştu.

Aslen eğitimci olan araştırmacı yazar Selçuk Sımsım’ın yıllar süren yoğun bir çalışma ile ortaya çıkarğı “19 ve 20. yy Abazaların Politik Tarihi” isimli kitap Sakarya’nın Akbalık köyünde düzenlenen geniş katılımlı bir programla okuyuculara tanıtıldı. Apsuvara gençlik örgütlenmesi mensuplarınca organize edilen programda videolar eşliğinde anılan dönem Abhaz tarihinden kesitler sunuldu.  

Abhazya’nın Türkiye Temsilcisi İnar Gitsba, Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan ve Abhaz Dernekleri Federasyonu temsilcilerinin katılarak birer de konuşma yaptıkları programda Sakarya ve çevre illerden gelen 500’ü aşkın Abaza kökenli kitap dostu hazır bulundu.

Davet edildiği sahneden katılımcılara hitap ederek kendilerine hoş geldiniz diyen ve böyle bir günde kendisini yalnız bırakmadıkları için teşekkür eden Selçuk Sımsım, “Abhazların Politik Tarihi”nin yazılma sürecini anlattı. Kendisini böyle bir kitabı yazmaya sevk eden birinci amilin ihtiyaç duyduğunda derli toplu bir kaynak bulamamak olduğunu söyleyen Sımsım, bu boşluğu bir nebze olsun doldurabilme gayretiyle böyle bir yola girdiğini söyledi. Selçuk Sımsım, yeni çıkan “Abhazların Politik Tarihi” kitabının, Kafkasya-Rus savaşları döneminden başlayıp yakın tarihe damgasını vuran 1992-1993 Abhazya-Gürcistan savaşının sonuna kadar olan dönemdeki olayları teferruatlarıyla ele aldığını söyledi.
Bu kitabın ardından halen çalışmaları sürmekte olan beş kitabının daha çıkacağını söyleyen Sımsım, ikinci kitabın 1992-1993 Harbini, üçüncü kitabın Abhaz kültürü ve yaşam biçimini, dördüncü kitabın antik çağlardan başlayıp 19. yüzyıla kadar olan dönemi, beşinci kitabın Kafkasya’dan Osmanlı coğrafyasına gelip yerleşen Abazaların ilk kurdukları köyler ve demografik yapıları, altıncı kitabın ise Abazaların Anadolu topraklarındaki serüvenini konu alacağını söyledi.

Sımsım’ın konuşmasını tamamlamasından sonra kitabın hazırlanma sürecine destek veren kişi ve kurumlar sahneye davet edilerek kendilerine teşekkür plaketi takdim edildi.

Gece boyunca okurlarıyla sohbet eden Sımsım’ın kitap imzalama taleplerini karşılamakta güçlük çektiği görüldü.

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   466 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!

BİZE BENZEYİP BİZDEN OLMAYANLAR...

Kurt, büyümekte olan yavrusuna hayatı öğretiyormuş. Bir tepeye çıkmışlar. Aşağıda yayılan koyun sürüsünü göstermiş ve anlatmış;

- Bak yavrum şu gördüklerin koyundur. Etleri çok lezzetlidir. Yakalaması da kolaydır.

Yavru kurt lafa girmiş ve çobanı göstererek, onun kim olduğunu ve ne yaptığını sormuş. Kurt, çobandan uzak durmasını, elindeki değneğin çok can yaktığını sıkı sıkı tembihlemiş.

Bu sırada yavru kurdun dikkatini sürünün köpeği çekmiş.

- Şu bize benzeyen bir şey var orada, o ne yapıyor?

Kurt, derin bir of çekmiş ve anlatmış:

- Ah yavrum, bizi asıl perişan eden işte o bize benzeyip de bizden olmayandır...
             ***
Bu fıkra neden icab etti?
RF Çerkes Örgütleri Koordinasyon Kurulu, Suriyeli Çerkesler için uluslararası toplantı yapılması isteğinden DÇB ve KAFFED'in baskıları sonucu vazgeçmiş de…

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi