• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret910276
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar23.304923.3983
Euro24.992825.0929
Semerkew

Araştırmacı-Yazar Selçuk Sımsım’ın kaleme aldığı “Abazaların Politik Tarihi” isimli kitap, düzenlenen geniş katılımlı bir programla okurlarıyla buluştu.

Aslen eğitimci olan araştırmacı yazar Selçuk Sımsım’ın yıllar süren yoğun bir çalışma ile ortaya çıkarğı “19 ve 20. yy Abazaların Politik Tarihi” isimli kitap Sakarya’nın Akbalık köyünde düzenlenen geniş katılımlı bir programla okuyuculara tanıtıldı. Apsuvara gençlik örgütlenmesi mensuplarınca organize edilen programda videolar eşliğinde anılan dönem Abhaz tarihinden kesitler sunuldu.  

Abhazya’nın Türkiye Temsilcisi İnar Gitsba, Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan ve Abhaz Dernekleri Federasyonu temsilcilerinin katılarak birer de konuşma yaptıkları programda Sakarya ve çevre illerden gelen 500’ü aşkın Abaza kökenli kitap dostu hazır bulundu.

Davet edildiği sahneden katılımcılara hitap ederek kendilerine hoş geldiniz diyen ve böyle bir günde kendisini yalnız bırakmadıkları için teşekkür eden Selçuk Sımsım, “Abhazların Politik Tarihi”nin yazılma sürecini anlattı. Kendisini böyle bir kitabı yazmaya sevk eden birinci amilin ihtiyaç duyduğunda derli toplu bir kaynak bulamamak olduğunu söyleyen Sımsım, bu boşluğu bir nebze olsun doldurabilme gayretiyle böyle bir yola girdiğini söyledi. Selçuk Sımsım, yeni çıkan “Abhazların Politik Tarihi” kitabının, Kafkasya-Rus savaşları döneminden başlayıp yakın tarihe damgasını vuran 1992-1993 Abhazya-Gürcistan savaşının sonuna kadar olan dönemdeki olayları teferruatlarıyla ele aldığını söyledi.
Bu kitabın ardından halen çalışmaları sürmekte olan beş kitabının daha çıkacağını söyleyen Sımsım, ikinci kitabın 1992-1993 Harbini, üçüncü kitabın Abhaz kültürü ve yaşam biçimini, dördüncü kitabın antik çağlardan başlayıp 19. yüzyıla kadar olan dönemi, beşinci kitabın Kafkasya’dan Osmanlı coğrafyasına gelip yerleşen Abazaların ilk kurdukları köyler ve demografik yapıları, altıncı kitabın ise Abazaların Anadolu topraklarındaki serüvenini konu alacağını söyledi.

Sımsım’ın konuşmasını tamamlamasından sonra kitabın hazırlanma sürecine destek veren kişi ve kurumlar sahneye davet edilerek kendilerine teşekkür plaketi takdim edildi.

Gece boyunca okurlarıyla sohbet eden Sımsım’ın kitap imzalama taleplerini karşılamakta güçlük çektiği görüldü.907 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi