• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam72
Toplam Ziyaret946811
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.856628.9723
Euro31.591731.7183
Semerkew

ERKES DERNEKLERİ FEDERASYONU olarak; bütün gençlerimizi bu bölümü tercih etmeye davet ediyoruz.

Düzce Üniversitesi / Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde bulunan Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü ile ilgili bilgiler:

*LYS'de Türkçe/Sosyal yani TS-2 puan türünden öğrenci alımı yapmaktadır.

*Bu yıl yayınlanan ÖSYM kılavuzuna göre bölüme 20 öğrenci alınacaktır.

*Bu bölümün öğretim süresi 4 yıldır.

*TS-2 puan türüne göre bölüme geçen yıl alınan öğrenciler için en yüksek başarı sırası 206.000 / en düşük başarı sırası ise 285.000'dir.

*ÖSYM Tercih kılavuzunda bu bölümün tercih kodu 103310422'dir.

*Tercihler 26 Temmuz'da başlıyor ve 2 Ağustos tarihinde bitiyor.

*Bu bölümü bitirenler ilerleyen dönemde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmi okullarda, ''Seçmeli Ders'' uygulaması bağlamında, ''Yaşayan Diller ve Lehçeler-Çerkesce'' dersini vermek üzere öğretmen olarak atanabilir. Bu bölümü bitirenler yine özel okullarda, halk eğitim merkezlerinde ve sivil toplum örgütlerinde Çerkesce kurslarında öğretmen olarak görev alabilir, aynı üniversitede yüksek lisans yapıp aynı bölümde veya diğer üniversitelerde benzer bölüm açıldığında oralarda öğretim görevlisi olabilir.1141 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi