• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam84
Toplam Ziyaret869374
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Adiğe thamatesi Guaşhe Ruslan’a destek çığ gibi büyüyor. Çerkes Dernekleri Federasyonu da Guaşhe’ye yapılan baskıları kınayarak, bu onurlu hak arama mücadelesine elden gelen her türlü destek ve katkıyı sağlamaya hazır olduğunu duyurdu.

Anavatanda “Yas günü” olarak anılan 21 Mayıs 1864 soykırım ve sürgünü’nün 153. yıldönümünde  Kıyıboyu Şapsığ’da düzenlenen merasimde yaptığı konuşma sonrası mahkemeye sevk edilen ve cezalandırılan Adiğe thamatesi Guaşhe Ruslan’a destek çığ gibi büyüyor. Çerkes Dernekleri Federasyonu da Guaşhe’ye yapılan baskıları kınayarak, bu onurlu hak arama mücadelesine elden gelen her türlü destek ve katkıyı sağlamaya hazır olduğunu duyurdu.

Çerkes Fed’in Facebook sayfasından yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

 “DEĞERLİ BÜYÜĞÜMÜZ ĞUAŞHE RUSLAN’IN ONURLU MÜCADELESİNİ DESTEKLİYOR VE YANINDA OLDUĞUMUZU İLAN EDİYORUZ.

“21 Mayıs Soykırım ve Sürgünü” konulu anma etkinliklerinden dolayı acil sağlık sorunlarına rağmen, geçmişte Kıyı Boyu Adige Xase Yöneticiliği, Karadeniz Çerkesleri Kongresi Başkanlığı, DÇB ve Abhazya Savaşında Abhazya’nın bağımsızlığı için faaliyet gösteren KHDK Başkan Yardımcılığı görevinde bulumuş, Soçi Tarih ve Maykop Müzesinde çalışmış, yaşamını çerkes ulusal mücadelesine adamış, tüm çerkes dünyası tarafından saygı duyulan, çok değerli bir Büyüğümüz/Thamademiz Ğuaşhe Ruslan’ın; 02 Haziran 2017 tarihinde zorla gözaltına alındığını ve 03 Haziran 2017 tarihinde Soçi Lazarevski Mahkemesi tarafından 10.000 ruble para cezasına çarptırıldığını büyük üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız.

 21 Mayıs Çerkes Soykırmı ve Sürgününün 153’ncü yılı anma etkinlikleri; Bu yıl her zamankinden daha büyük katılımlar ile tüm dünyadaki Çerkes Diasporaları ve Anavatanımızdaki soydaşlarımız tarafından icra edilmiştir. Bu sene Çerkes Soykırımı ve Sürgünü anma etkinliklerinin yankıları, soykırım ve sürgünün birinci derece muhatabı ve bugün kanuni olarak sorumlusu Rusya Federasyonunu rahatsız etmiş olacak ki anavatanımızdaki soydaşlarımız tarafından icra edilen anma etkinlikleri askeri araçların gölgesinde icra edilmiş ve ilk tepki olarak akciğer hastası ve engelli (2 yıl önce bir ayağı alınmıştır) 67 yaşındaki Ğuaşhe Ruslan büyüğümüz hedef alınmıştır.

21 Mayıs Çerkes Soykırmı ve Sürgünü anma gününde Çerkes Diasporaları ve Rusya'nın farklı bölgelerindeki anmalarda olduğu gibi, Şexeçey’deki (Golovinka) büyük ağacın altında yaklaşık 300 kişi polis denetiminde yas gününü anmak için toplanmış ve kendisine bir büyük (Thamade) olarak söz verilen Ğuaşhe Ruslan elinde bir asa ile Adigece Kafkas-Rus Savaşlarında hayatını kaybeden atalarımız için dua etmiştir. Duanın ardından aileler tarafından hazırlanan yiyecekler dağıtılmış ve sahile inilerek denize karanfiller bırakılmıştır.

Şexeçey’deki kardeşlerimiz tarafından gayet düzenli ve insani bir şekilde icra edilen bu masum anma etkinliğinin ardından 31.05.2017 tarihinde mahalli polis Ğuaşhe Ruslan’ın ikamet ettiği evine gelerek getirdikleri belgeyi imzalamasını istemiş ve söz konusu anma etkinliği esnasında yapmış olduğu konuşma ile FSB’nin ilgilendiğini söylemiştir. Akabinde güvenlik güçleri tarafından 01 Haziran günü Ğuaşhe Ruslan’a, 02 Haziran'da Lazarevski (Psışhuape) ilçesinde mahkemesinin olduğu tebliğ edilmiştir. Ğuaşhe Ruslan bir akrabasının öldüğünü, cenazenin 02 Haziran'da defnedileceğini, gelemeyeceğini söylemesine rağmen, 02 Haziran 2017 tarihinde evine gelen polisler tarafından zorla mahkemeye götürülmüştür.

Mahkeme esnasında Ğuaşhe Ruslan yüksek tansiyondan dolayı fenalaşmış ve ambulans çağırılmıştır. Doktorlar Ğuaşhe Ruslan’ı hastaneye götürmek istemişler ancak hâkim doktorların kararına karşı çıkmış ve duruşmayı ertelememiştir. Hâkim kendisine bir iğne yaptırmış ve nöbetçi avukatı çağırarak duruşmaya başlamıştır. Mahkeme kararı ile kendisine 1 hafta hapis cezası verilmiş, sağlık durumu nedeniyle hapis cezası 10.000 Ruble para cezasına çevrilmiştir. Ğuaşhe Ruslan “Ben bu suçu kabul etmiyorum, bu karara itiraz edeceğim ve ayrıca benden bu zorbalık için özür dilenmesini de istiyorum” şeklinde savunma yapmıştır.

Bu tür hak ihlallerinin önümüzdeki günlerde de yaşanabileceği endişesini taşıyarak değerli büyüğümüz Guaşhe Ruslan’a reva görülen muameleyi ve bu haksız mahkeme kararını şiddetle kınıyor, maddi ve manevi olarak her zaman Thamademizin yanında olacağımızı, Thamademizin bu onurlu hak arama mücadelesine elimizden gelen her türlü destek ve katkıyı sağlamaya hazır olduğumuzu ilan ve deklere ediyoruz.

ÇERKES DERNEKLERİ FEDERASYONU”959 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi