• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret910274
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar23.304923.3983
Euro24.992825.0929
Semerkew

Çerkesler, Kayseri’nin Pınarbaşı İlçesi Kaynar Mahallesi'ndeki Uluslararası Uzunyayla Çerkes Kültür Festivali'nde buluştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kayseri Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Pınarbaşı Belediyesi ve ilçe belediyelerinin de katkısıyla 22-23 Temmuz arasında düzenlenen festivale, ABD, Kafkas ülkeleri ve Arap ülkeleri başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından Çerkesler katıldı.

KAYSERİ'nin Pınarbaşı ilçesi Kaynar Mahallesi'ndeki Uzunyayla'da düzenlenen 1'inci Uluslararası Uzunyayla Çerkes Kültür Festivali'ne katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Menmet Özhaseki, ''Bizler, bir olursak ve çok çalışırsak, bizi kimse yıkamaz'' dedi.  Konuşmasında tarihte yaşanan olayların tekrar yaşanmaması temennisinde de bulunan Bakan Özhaseki, "Bu acıları Allah bir daha yaşatmasın. İnşaallah bu vatanda hepimiz birlik beraberlik ve muhabbet içinde yaşarız. İçinde yaşadığımız Anadolu coğrafyası tüm mazlumların sığınma coğrafyasıdır. Balkanlarda, Arap coğrafyasında bunalan kardeşlerimiz bu coğrafyaya gelmiştir. Allah kimseyi vatansız bırakmasın. Düşünün, çocuğunuzun elinden tutmuşsunuz bilmediğiniz bir yere gidiyorsunuz, sadece canınızı kurtarmayı düşünüyorsunuz. Kolay mı. Aynı şekilde Kafkaslardan Çerkes kardeşlerimiz geldi. Tüm harplerde gidip aynı vatanı savunmuşuz. Çerkes kardeşlerimizin kahramanlıkları dillere destan olmuş. Coğrafyamızın kıymetini biliyoruz ancak son bir yılda yaşananlar hepimizin içinde acı olarak duruyor" ifadelerini kullandı.

 Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Uluslararası Uzunyayla Çerkes Kültür Festivali’ndeki konuşmasına Çerkesce Hoşgeldiniz (Figeblağa) diyerek başladı. Türkiye’nin farklı illerinden ve yurtdışından büyük bir katılımın olduğu festivalde Çerkeslerle bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Çelik, “Sizlerin de bildiği gibi Kayseri Çerkes vatandaşlarımızın en çok bulunduğu illerin başında geliyor. Uzunyayla ise Çerkesler arasında en çok bilinen, tanınan, hasret duyulan bir bölgemiz. Dünyanın farklı yerlerinden ve Türkiye’nin pek çok ilinden Uzunyayla’ya gelen, buradaki hemşehrilerimizle hasret gideren misafirlerimizin başımızın üstünde yeri var. Kapımız ve gönlümüzün her zaman açık olduğunu bilmenizi istiyorum” dedi.

Herkesin ve her toplumun farklı hikayeleri olduğunu ifade eden Başkan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler, sizler Anadolu’da yaşayan herkes burada buluşmuşuz ve burayı yurt edinmişiz. Bir olmuşuz, bütün olmuşuz ve en önemlisi millet olmuşuz. Anadolu’yu, Trakya’yı vatan yapmışız. Sevincimiz de, acımız da ortak olmuş. Konuşurken, yazarken belki Türk, Kürt, Çerkes, Boşnak gibi ifadeler kullanmışız; ama kimliklere değil kişiliklere bakmışız. Bu da bizim zenginliğimiz. Aslolan da bu zaten. Bizim ayrımız gayrımız yok, olmadı, olmayacak da. Olması için gayret sarf edenlere, bu milletin arasına nifak sokmak isteyenlere de tıpkı 15 Temmuz’da olduğu gibi hep birlikte karşı duracağız. Allah birliğimize, dirliğimize göz koyanlara fırsat verdirtmesin. Şu an burada inanıyorum ki, farklı siyasi düşünceden, farklı ideolojiden insanlar var. Eğer farklılıklarımızı ön plana çıkarırsak burada ne tartışmalar yaşanır kim bilir. Ama görüyorsunuz ki, hepimizin yüzünde bir gülümseme, bir mutluluk var. Çünkü hepimizin aslında farklılıktan çok ortak değerlerimiz var. Hani asgari müşterekler denir ya. Bizim asgari değil, aslında azami müştereklerimiz var. Belki 3-5 tane farklılığımız var; ama onlarca, yüzlerce ortak paydamız bulunuyor. Bu yüzden bu tür etkinliklerin birlik beraberliğimize büyük katkı sağladığını düşünüyorum.”

Kayseri’nin bir çok yönüyle olduğu gibi ensar-muhacir ilişkisi açısından da önek olduğunu vurgulayan Başkan Mustafa Çelik, “Zaman gelmiş Balkanlar’dan, zaman gelmiş Doğu Türkistan’dan gelen gönüldaşlarımızı, soydaşlarımızı ağırlamışız. Şimdi Suriye’den gelen dindaşlarımıza kucak açıyoruz. Öyle bir hale gelmişiz ki başı sıkışan birisi olsa vatanım diye gelebildiği bir şehir olmuş Kayseri. Çerkes vatandaşlarımız da artık misafir durumundan ev sahibi durumuna geldiler ve şimdi başka misafirleri ağırlıyorlar” diye konuştu.

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Heyeti Büyükşehir'i Ziyaret Etti

 Kayseri’nin kardeş şehri olan Rusya Federasyonu’na bağlı Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik’ten bir heyet Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’i ziyaret etti. Heyette Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Bakanı Anzor K’uraşınov da yer aldı.
Kayseri'nin kardeş şehri Nalçik’ten gelen heyette Farklı Milletler ve Dinlerden Sorumlu Bakan Anzor K’uraşınov’un yanı sıra eğitim bürokratları Vilademir Bakatsev ve Aminat Şogenova ile medya temsilcileri yer aldı.

Ziyarette, kardeş şehrimizden selam ve esintiler getiren heyete teşekkür eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri’nin 6 bin yıllık tarihinde olduğu gibi bugünde bölgesinin cazibe merkezi konumunda olduğunu söyledi. Kayseri’nin misafirperver bir şehir olduğunu da belirterek, bu özelliğini her zaman gösterdiğini ifade eden Başkan Çelik, “Türk ve İslam coğrafyasında sıkıntı içindeki dost ve kardeşlerimize bağrımızı açtık ve ev sahipliği yaptık. Bu coğrafyada başı sıkışan dostumuz, soydaşımız, kardeşimizle birlikte yaşıyoruz. Gelen misafirlerimiz zaman içinde ev sahibi oldular. Çerkes kardeşlerimiz de şimdi ev sahibi konumundalar ve başka yerlerden gelenlere kucak açıyorlar. Gelenleri şehrimizin bir zenginliği olarak görüyoruz. Hepimiz birlikte biriz ve büyüğüz” dedi.

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Bakanı Anzor K’uraşınov da ilk kez Türkiye’ye geldiğini belirtti ve Kayseri’yi çok güzel bulduğunu söyledi. Kayseri’ye Uluslararası Uzunyayla Çerkes Festivali için geldiklerini ifade eden Konuk Bakan, Başkan Mustafa Çelik’e festivale verdiği katkı nedeniyle teşekkür etti. Konuk Bakan, “Dünyada en rahat ve en güzel şehir Nalçik bilirdim. Şimdi gördüm ki dünyanın en güzel şehri Nalçik ile birlikte Kayseri’ymiş” diye konuştu.

Ziyarette ayrıca karşılıklı hediyeler takdim edildi.1558 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi