• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret546407
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.26746.2925
Euro7.33867.3680
Semerkew

Vahit Erdo

Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
Türkiye Krize Neden Giriyor; Nasıl Çıkar?
06/09/2018
Daha önce söylemiştik: global sistem bir bütündür. Türkiye’nin  tamamen iflasına izin vermez, müdahale eder.
Ancak  bordro mahkumları, işçi  ve köylüler uzun sürecek  tam bir alçak sürünmeden geçecekler. Kapitalizm ortaya çıkışından beri gücü oranında globalleşti. 1974’teki teknik devrim ve 1991’de SSCB’nin dağıtılması sonrası sistematik şekilde genişleyip ilerleyerek dünyayı sarıyor. Önüne çıkan engelleri kan revan içinde aşıyor. Globalleşmenin sistemi, D. Ricardo’nun mukayeseli üstünlükler teorisine göre dünya burjuvası tarafından, İMF, Dünya Bankası v.b. yapılar üzerinden hayata geçiriliyor. Tercümesi: her coğrafya kendi florasına göre tarım ekimi yapsın. Iphonu USA’dan, otomobili Almanya’dan, kumaşı İngiltere’den v.d. alsın.
Bu meyanda  en çok duyduğumuz sözler, geri kalmış ülkeler, kalkınmakta olan ülkeler, gelişmiş ülkeler, sürdürülebilir olmak, yapısal değişimler, falan filan… Oysa 1965’lerde devlet beslemesi yerli-milli  kapitalistlerin kâr hırsı ile montajcılığı sanayileşme olarak  kakalayıp, geniş kitlelere yutturdular.
1970’de İMF, “Avrupa’nın kasabı, manavı olacaksınız” dedi, biz ise kasabın iti olduk.
1985’de “Avrupa’nın turizm sektörü olacaksınız, zenginleşip mutlu ülkeler konumuna yükseleceksiniz” müjdesi verdi Dünya Bankası ve İMF. Ama her iktidara gelen çanak tuttu her nedense  yine de bir türlü hedefe varamadık. Uzadıkça sanki hedefimiz kutup yıldızı oldu. Şimdi de kızıl ayva hayali ile yaşatılıyoruz.
Türkiye eko-politik döngüler içinde niçin krizlere giriyor? Nedeni ve sebebi ortada. Otomobilde ve beyaz eşyada, tekstilde sanayileşme adına montaj atölyeleri kuruldu. Bunların  ana ve ara mallarının ithalatı için de döviz lazımdı. Sıcak para için gene İMF’nin önerisi ile dış borçlar alındı; Turgut Özal devrinde, Avrupa’nın  emekçilerini, köylülerini misafir etmek için Türkiye aleyhine ciddi bir değer transferine neden olan Turizm yatırımları yapıldı. Kalkınmakta olan, gelişmekte olan, sürdürülebilir olmak,… gibi kavramlarla bu çarpık kapitalizm, montajcı sermaye sınıfı palazlandırıldı. Emekçileri ve köylüleri içeride borçlandırmak suretiyle ve aynı amaca hizmet eden kredi kartı ile rehin alarak kendisine tabi kıldı. Aracı, komisyoncu, montajcı karakteri gereği sorumsuzca dış finansçılara devasa şekilde borçlandı. Bu borçları, geçmişte de olduğu gibi TCMB üzerinden  tüketicilere yükleyecekler. Peki bu borçları kim, nasıl ödeyecek?  Tacir  karakteri gereği kendini garantiye aldı. Borçlarını TCMB’na ertelettirerek varlıklarını dövize çevirdi ve bir ayakları  dış dünyada bekliyor. Bu borçları ödeyecek olanlar, üzerine her türlü oyunu oynanarak alıklaştırdıkları işçi ve köylülerdir. Onlar, vatansever, dindar, evi hazırlı, eli nasırlı, oğlu şehit, üniversiteli, oğlu-kızı  hapiste olanlardır.
Çıkış yolunu daha önce yazmıştım; kısaca tekrarı:
Döviz ödemeli tüm yol, köprü için tahkime gidilip, ödemeler  Tl’ye çevrilmeli. Tüm rantçı yatırımlar durdurulmalı. Ayakta kalamayan AVM’ler MEB’e bağlı Halk  Kültür Merkezleri’ne çevirilmeli. 1.5 milyondan fazla konut evsizlere hiç peşinatsız ve faizsiz 20 yıl taksitle verilmeli, v.s.
Moratoryum ilan edilip, iç-dış  borçlar ertelenip, rıza ile  takside bağlanmalı. Yeni bir üretim ve mülkiyet yapılanmasına geçilip dünya sistemi AB ile yeniden  entegre olunmalı. Üretiminin % 30’undan fazlasını ithal girdisi ile gerçekleştiren tüm firmalar tedricen kanun çıkarılarak durdurulmalı ( böylece yeni borçlanmanın yolu kapatılmalı).  20 kişiden fazla olamayan girişimci kolektiflere krediler verilerek  kamusal mal ve hizmet sektörü oluşturulmalı. Hazine  beslemesi Türk-Müslüman iş insanları 90 yıldır ülkeyi borç sarmalında tutarak dış finansla işbirliği halinde sömürdüler (Örnek: Kore’de Hyundai ile Koç Holding’in Anadol otomobili 1966’da üretime geçti. Hyundai dünya markası oldu, Anadol ise Koç müzesinde).  Bu haybeci, montajcı, komisyoncu katmanın kanunla tasfiye edilmesi gerekir. Merkezi devletlerdeki menşeî firmaların, aracısız, doğrudan Türkiye’de dijital makine parkı ile üretim fabrikalarının kurulması teşvik edilmelidir. Tarımda kooperatifleşmeli,  tüm kaynaklar insan eğitimine kanalize edilmelidir. Bilgi birikimi ile katma değer yaratma yoluna girilmelidir…
***
Bunlar büyük fotoğrafta görünenler.
Küçük fotoğrafta ise ayın 16’sında Kayseri’de yapılacak TRT Çerkes mitingi görünüyor. Katılmayı düşünmek gerekmez mi?
Çok marifet var insanda…

Selamlar.Paylaş | | Yorum Yaz
220 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Rusya’da Muhalefetin Halleri - 22/08/2018
Kremlin’in en büyük korkusu Birleşik Kafkasya Konfederatif Partisi’nin kurulmasıdır.
Bilinmeyenler - 15/08/2018
Tespit ve öngörülerimi 8 yıldır yazıp anlatıyorum. Ancak henüz kendimden başka kimseyi ikna edebilmiş değilim; ki bu da bana ders olsun.
İlerici - Gerici - 11/08/2018
Kafkasya’da her an asker var; ancak çözüm Kafkasya Federatif Demokratik Partisi’nin kurulup, golobalizmle örtüşmesi ile mümkün olacak.
Dünya, Ekonomi-Politik ve Kafkasya - 09/08/2018
Geçenlerde TUSİAD Başkanı Erol Bilecik, “Üretim makine parkımız eskidi, dijitale geçmeliyiz” dedi. Tercümesi: “yeni krediler alıp, merkez ülkelerden dijital makineler alalım”dır.
Trump-Putin Zirvesi ve Kafkasya - 19/07/2018
ABD-İngiltere-Rusya ittifakı uzun sürmez. Bu şer cephesinde zayıf halka sahte Federasyon Rusya’dır. Globalizmin işaret fişeği İran’da patlayacak ve Kafkasya üzerinden Kremlin rejimini dağıtacaktır.
Kemalizme Karşı Devrim - 08/07/2018
Kokuşan ve kendisini yeniden üretemeyen Osmanlı sistemine karşı ittifak yapan ittihatçı fraksiyon Kemalizm ile İngiliz emperyası, ulus devlet modelinin tarihsel gidişatının son evresinde Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu.
Demokrasiden Kimin Ne Çıkarı Var? - 06/07/2018
Putin Sovyetlerden kalan tüm fabrikaları kapattı. Yani meta üreten sınıf olmayınca, gaz-petrol ve ham madenler ihraç eden Rusya’da demokrasiye de ihtiyaç yoktu.
Seçimin Sonuçları - 28/06/2018
Kısaca merkez devletlerden çevre devletlere her 40-60 yılda bir dönen, kredilendirme, borçlandırma, mal satma döngüsünü kırmak gerekir.
Kafkasyalıların, Türkiye'deki Yakın Siyasi Tarihi - 14/06/2018
ÇDP, başta Kafkaslılar olmak üzere tüm halkların, eşit, kardeşçe, barış içinde yaşamasını, demokratik birlik ve beraberlik içinde olmasını savunmaktadır.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!

BİZE BENZEYİP BİZDEN OLMAYANLAR...

Kurt, büyümekte olan yavrusuna hayatı öğretiyormuş. Bir tepeye çıkmışlar. Aşağıda yayılan koyun sürüsünü göstermiş ve anlatmış;

- Bak yavrum şu gördüklerin koyundur. Etleri çok lezzetlidir. Yakalaması da kolaydır.

Yavru kurt lafa girmiş ve çobanı göstererek, onun kim olduğunu ve ne yaptığını sormuş. Kurt, çobandan uzak durmasını, elindeki değneğin çok can yaktığını sıkı sıkı tembihlemiş.

Bu sırada yavru kurdun dikkatini sürünün köpeği çekmiş.

- Şu bize benzeyen bir şey var orada, o ne yapıyor?

Kurt, derin bir of çekmiş ve anlatmış:

- Ah yavrum, bizi asıl perişan eden işte o bize benzeyip de bizden olmayandır...
             ***
Bu fıkra neden icab etti?
RF Çerkes Örgütleri Koordinasyon Kurulu, Suriyeli Çerkesler için uluslararası toplantı yapılması isteğinden DÇB ve KAFFED'in baskıları sonucu vazgeçmiş de…

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi