• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret546416
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.26746.2925
Euro7.33867.3680
Semerkew

Kuşha Faruk Özden

Kuşha Faruk Özden
farukozden35@hotmail.com
Kayseri’de Omuz Omuza Verme Zamanı
12/09/2018

16 Eylül’de Kayseri’de “TRT Çerkes” için bir miting düzenlendiğini Özgür Çerkes sitesindeki haberden öğrendim. Acaba diğer sitelerde de herhangi bir haber veya bilgi var mı diye hızlı bir arama yaptım, ancak hiç bir şey göremedim. Demek ki pek çoğumuzun “Çerkesçe Tv” diye bir sorunu yokmuş dedim ve üzüldüm tabii.

Kusura bakılmasın ama bu tavır bana, anavatandaki anadil eğitimi uygulaması ile ilgili ortak deklarasyona katılımın da ne kadar samimi olduğunu düşündürdü.

***

Bu miting çok önemli. Azami kalabalıkla orada olmamız lazım. Bu yüzden, Uzunyayla başta olmak üzere, K. Maraş-Göksun, Sivas-Kangal-Şarkışla-Yıldızeli yörelerinden mitinge ciddi şekilde omuz vermelerini beklerim. Bu yöreleri saymamın nedeni, günü birlik gidip gelebilme imkânları olduğu için.

***

Tertip Komitesi aile isimlerini bildiğim gençlerden oluşuyor. TRT’nin Çerkesçe yayın yapan bir kanalı olmamasının eksikliğini hissedip, arkalarına alacakları kitle ile taleplerini kamuoyuna duyurma derdindeler. Bu samimi girişimi karşılıksız bırakmamalıyız.

İki yıldır yapılan Uluslararası Uzunyayla Kültür Festivali onbinleri toplayarak büyük bir başarı sağladı. “TRT Çerkes” mitingi için de aynı şekilde binlerce hemşehrimizin alanları doldurması gerekmez mi?. Eğlenmek için bir araya gelebilenler; var oluş ve dilleri için verilen bu mücadelenin içinde de mutlaka yer almalıdır.

***

Şimdi birileri çıkar da, geçmişte olduğu gibi engellemek için yine özel bir çaba harcar mı acaba diye endişe etmiyor da değilim doğrusu. İnşaallah yine ev ev, kahve kahve gezip insanları engellemek için gayret gösterenler olmaz.

***

Anavatanda  anadilde eğitimin kısıtlanması nasıl ortak sorunumuzsa, TRT’de sürekli Çerkesçe yayın  yapacak bir kanalın kurulması da halkımızın hayati bir ihtiyacıdır. Zaman kaybetmeden bunun sağlanmasını istemek de pek tabii bir hakkımızdır. 

***

Bu arada adil olmak adına, anadil deklarasyonunun yazılmasındaki katkılarından dolayı Kaffed Başkanı Hağundokue Yaşar Aslankaya’ya samimiyetle teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Geçmişte yaptığı hataları eleştirdiğimiz gibi, olumlu tavır ve davranışlarını takdir etmemiz hakşinaslık gereğidir.
     Hağundokue ve ekibi, mitingi tertip edenlerle her ne sorunları var ise bugün hepsini göz ardı edip, bir doğru iş daha yapma fırsatını iyi değerlendirmelidir diye düşünüyorum. Kayseri “TRT Çerkes” mitingine en büyük katkıyı Kaffed yönetimi sağlamalı ve en büyük takdiri de kazanmalıdır. Sayısal büyüklüğünü takdir duyguları ile daha da büyütmelidir.

***

Bu arada Kayseri Kafkas Derneği, Kayseri Birleşik Kafkasya Derneği, Uzunyayla Kültür ve Dayanışma Derneği ve Kayseri Dostluk Kulübü’nün de 16 Eylül 2018 Pazar günü yapılacak “TRT Çerkes” mitingine tam destek vermelerini bekliyorum. Desteklemeyenler bunun vebalinin olacağını bilmelidir.

Evet, tertip komitesindeki kişilerle şahsi kırgınlıklar olabilir. Hatta kanlı bıçaklı dahi olunabilir. Ama bütün Çerkesleri  ilgilendiren böyle milli bir meselede her şey göz ardı edilmeli, öncelik milli meseleye verilmelidir.

Özellikle adlarını saydığım Kayseri’deki STK’larımız… Onların başkan ve yöneticilerinden,  hiçbir hesaba girmeden 16 Eylül 2018 günü Fuar alanında yapılacak “TRT Çerkes” mitingine katılmalarını bir kardeşleri olarak kendilerinden rica ediyorum.

Gün, bütün geçmişteki kırgınlıkları unutup omuz omuza verme günüdür.

Gün, bütün anlayış veya siyasi görüş farklılıklarını bir tarafa koyup, olumsuzlukları arkada bırakarak bir araya gelme günüdür.

Benzer şekilde Uzunyayla köyleri muhtarlarının da miting günü, komşu köydeki bir düğüne gider gibi bir kaç arabalık guruplar halinde Kayseri Fuar alanında yer almalarını dilerim.

Ha marje Uzunyayla!

Ha marje Kayseri!Paylaş | | Yorum Yaz
516 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Bir Direniş Sembolü… - 24/10/2017
Bir tarafta Ğuaşo RUSLAN mücadelenin ve direnmenin sembolü olurken, bazıları da Ruslarla birleşmenin 460. yılı kutlamalarına katılır ve kimileri de onların peşinden koşar. Aynen fener alayında geçen askerlerin arkasından koşan çocuklar gibi.
Bütün Dünyada Milliyetçilik Yükselirken !? - 28/09/2017
Bütün dünyada milliyetçilik yükselirken bizim Çerkesler’de gerilemesinin nedenini araştırmak da başlı başına akademik tez konusu olur.
Asalet Kanda Değil, Duruş ve Davranıştadır - 17/08/2017
Siyasi kamplaşmanın en yoğun yaşandığı 80 öncesi dönemde Devrimci Çerkesler, Dindar Çerkesler ve Ülkücü Çerkesler olarak kamplaşmış olsak dahi “Çerkeslik” şemsiyesi altında bir araya gelebiliyorduk.
Türkiye Panoraması ve Biz Çerkesler - 24/07/2017
İttihat ve Terakki’nin günahlarını örtmek için Ermenilere uygulanan mezalimi bugün dahi inkâr etmenin nedenini iyi irdelemek gerekir. Acaba gasp edilen Ermeni malları ile bir alakası var mıdır? Menfaatlenenlerin dolduruşuna geliniyor olmasın?
Çerkesçe Tv İstemiyor muyuz Yoksa? - 20/05/2017
21 Mayıs’ı yılda bir gün hatırlayıp farklı günlerde farklı yerlerde etkinlik, anma veya nasıl yapacağını bilmeden bir güne sıkıştırma yerine “ÇERKES SOYKIRIM VE SÜRGÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ” çalışmalarına bir an önce başlanması dileğiyle.
Uzunyayla’da Kar Yolları Kapardı; Ya Şimdi? - 14/03/2017
Duyduk ki DÇB temsilcileri Kaffed ile barış yapmak için Ankara’ya elçiler göndermiş. Kaffed de yelkenler suya inmiş.Bu kadar çabuk pes edecektiniz de kopardığınız yaygara neyin nesiydi?
Kurbanlar ve Kurbanlıklar - 23/09/2016
Bereket ki halkın iradesini kırabilecek bir plan yapmayı becerecek kadar zeki değiller. Hepimize büyük geçmiş olsun.
Güzden Kışa Geçerken - 15/12/2015
Rus savaş uçağının sınır ihlalleri yüzünden Türkiye tarafından düşürülmesinden yine en çok bizler yani Çerkesler zarar görecektir.
DÇB Prangasında Çatlak - 27/10/2015
Sınıfları oluşturacak öğrencileri bulmak ve aileleri yönlendirmek konusunda bir çabanız olmadıktan sonra alfabe ha Latin olmuş, ha Kiril ne fark eder?
 Devamı
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!

BİZE BENZEYİP BİZDEN OLMAYANLAR...

Kurt, büyümekte olan yavrusuna hayatı öğretiyormuş. Bir tepeye çıkmışlar. Aşağıda yayılan koyun sürüsünü göstermiş ve anlatmış;

- Bak yavrum şu gördüklerin koyundur. Etleri çok lezzetlidir. Yakalaması da kolaydır.

Yavru kurt lafa girmiş ve çobanı göstererek, onun kim olduğunu ve ne yaptığını sormuş. Kurt, çobandan uzak durmasını, elindeki değneğin çok can yaktığını sıkı sıkı tembihlemiş.

Bu sırada yavru kurdun dikkatini sürünün köpeği çekmiş.

- Şu bize benzeyen bir şey var orada, o ne yapıyor?

Kurt, derin bir of çekmiş ve anlatmış:

- Ah yavrum, bizi asıl perişan eden işte o bize benzeyip de bizden olmayandır...
             ***
Bu fıkra neden icab etti?
RF Çerkes Örgütleri Koordinasyon Kurulu, Suriyeli Çerkesler için uluslararası toplantı yapılması isteğinden DÇB ve KAFFED'in baskıları sonucu vazgeçmiş de…

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi