• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam66
Toplam Ziyaret672614
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.77706.8041
Euro7.56017.5904
Semerkew
Ahmet Altunok
Kayseri Mitingi, Kusur Arayıcılar ve Sefer Amca
17/09/2018

1970’li yılların sonuydu. Ailemizin en büyüğü abimin dini nikahını kıymış, düğün hazırlıklarını yapıyorduk. Doğal olarak çok heyecanlıydık. İlk gelinimizi alacaktık. O zamanlar evlenen gençlere ayrı bir ev açmak imkân dahilinde olmadığı gibi, kabul gören bir şey de değildi. Gelin, kalabalık da olsa o aileye girecekti. Biz de kalabalık ve yetişkin bir aileydik. Altı erkek kardeşten en büyüğümüz evleniyor, ikinci abim asker ve işler doğal olarak bana kalıyordu. Bu da benim hoşuma gidiyordu doğrusu, ergen olmak böyle bir şey galiba.

***

Bir akşam eve geldiğimde baba dostu, akraba, bilge kişi Welpenoko Sefer amca bizdeydi. Çok memnun oldum. Yatılı gelmişti. Çay kahve ve uzun bir sohbet sonrası "Ahmet’le yatağımızı aynı odaya ser" dedi ablama. Öyle yapıldı. Ablam yatağı serdikten sonra adet üzere olan p'lape, yani yatak ucu yemeği denen ufak bir atıştırmalık tepsisi bırakıp çıktı. Sefer amca ardından kapıyı kapattırdı. Belli ki bana söyleyecekleri vardı.

"Şimdi delikanlı" diye başladı söze ve devam etti: "Blağajre lıjre de dıblağajs (kadim dostluk ve kadim akrabalık), bizde her ikisi de var.  Hem baba dostu, hem kadim akrabayız. Benim büyük annem sizin kızınız. Dolayısıyla benim size nasihatlerim olacak. Bu akşam bunun için buradayım" dedi.

Yapmış olduğu uzun konuşma bir hayat dersi gibiydi. Bana çok şey kattı. Şu sözlerini hiç unutmuyorum: "Siz ilk defa bir hayırlı işle, yani faaliyetle karşılaşıyorsunuz. Gördüğüm kadarıyla çok da güzel hazırlanmışsınız. Şunu göz ardı etmeyin istiyorum: Toplumumuzda herkesi her zaman memnun etmek mümkün değil. Kısacası kusur arayıcılar(şepl' şedau) var. Meslekleri budur. Olacak düğün sonrası duyacağınız olumsuz eleştirileri çok ciddiye almayın ve sakın üzülmeyin."
       Bir kaç anekdotla da sözünü bitirdi.
   Sanırım ne demek istediğini anlamıştım. (Sefer amca artık aramızda değil. Allah mekanını Cennet eylesin inşallah).

***

Gelelim Kayseri mitinginin emektarlarına...

Sanırım Sefer amcanın bundan 40 yıl önce söyledikleri bugün hâlâ geçerliliğini koruyor. Onun için, her işte olduğu gibi Kayseri'de yapılan miting hakkında da olumsuzluk üretenleri sakın ciddiye alıp üzülmeyin ve bana sorarsanız da asla cevap vermeyin.

İsim vermeye girişerek listeyi eksik bırakmak istemiyorum ama emeği geçenler bilsinler ki çok büyük bir iş yaptılar ve tarihe geçtiler.

Yapılan bir işin eksiğini bulmak ve konuşmak her zaman kolaydır; ama karar alıp icraate geçmek, hele ki meydanlara çıkıp kimliği için talepte bulunmak herkesin harcı değildir. Biz bunu biliyoruz, vicdanı olanlar da biliyor.

Hepinizin eline, yüreğine sağlık.
      Araas.

 
2710 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Bir Gizli Kahraman: Suriyeli Doktor Ahmet - 14/08/2018
Her gelen Doktor Ahmet'i soruyordu. Belli ki fedakar, toplumu için yaptığı işleri kendine vazife bilen bir gizli kahramandı Doktor Ahmet.
Çerkes Hasan, 15 Temmuz Şehitleri ve Edirnekapı Kavşağı… - 14/07/2017
Hiç olmazsa kabrinin bulunduğu kavşağın adının “Çerkes Hasan Kavşağı” olarak değiştirilmesi bu vefasızlığı bir nebze olsun giderebilir.
Kader Ah Kader… - 12/06/2017
Çaylarımızı yudumlarken Yusuf Amca'ya nasıl cevap vereceğimi düşünüyordum. Zira bahsettiği kişi iyi tanıdığım bir aile idi. Hatta arkadaşımın annesiydi. Ancak birkaç ay önce vefat etmişti.
Çerkes Toplumunda Bir Yetim ve Toğuz Muammer - 05/11/2016
12-13 yaşlarındaydım. Kıtlığın ortalığı kasıp kavurduğu günlerdi ve geçim çok zordu. Tüm bu zorluklarla baş etmeye çalışırken üstüne bir de babamı kaybetmiştim.
İletişim Çağı, Facebook Çerkesliği ve Kadriye Abla... - 09/10/2016
Kuşkusuz iletişimin ve Facebook'un başka toplumlara olduğu gibi bizim toplumumuza da kazandırdığı ve kattığı çok şeyler var. Ya kaybettirdiklerini hiç düşündük mü?
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi