• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret559635
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.32205.3433
Euro6.05296.0772
Semerkew

Vahit Erdo

Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
Kremlin-Ukrayna,Sarı Ceketliler, Bireksit
06/12/2018

İnternetimdeki arızadan dolayı bir aydır yazamıyorum; hoş yazsam da ne olacak, inandığı dinin kitabını okumayanlar benim yazımı niye okusun? Bizimki boşa kürek çekmek gibi bir şey işte.

Stalinist elitler, ‘dünya çok kutuplu bir düzene evriliyor’ ön görüsü ile parti kararı aldı ve 1991 de SSCB’yi kasten dağıttı (gerçi yanıldıklarını yeni yeni anlamaya başladılar ama…). Önceden belli olan sınırlara göre ayrışma yaşanırken, Stalin’in sonradan değiştirdiği sınırlarda savaşlar yaşandı.

Ukrayna’da konuşlandırılmış  olan Sovyet nükleer silahlarının, ABD ile önceden  yapılan silahsızlanma anlaşmaları gereği Moskova’ya verilmesi önerilmişti. Ukrayna Başkanı Kravçuk bir takım şartlar öne sürdü. Bu  meyanda  Viyana’da 1994’te ABD-Almanya-Ukrayna-Rusya liderleri birçok toplantılar yaptılar. Çıkan sonuç, adı geçen devletlerin Ukrayna’nın sınır güvenliği ve toprak bütünlüğüne saldırmayacakları garantisi antlaşması ile silahlar Moskova’ya  taşındı. V. Putin, tıpkı Çeçen savaşlarında alınan barış  kararlarına uymadığı gibi, Kırım ve Danbak bölgesini de işgal etti. Gerekçesi, “alalım düşmandan eski yerli” marşıdır (Büyük Rus şövenizmi). Putin Rus emperyasının tarihi sınırlarını kendi hükümranlık alanı olarak görüyor ve gösteriyor. Son Azak Denizi krizi genişleyip savaş tüm sınırlara yayılabilir. Rusya’nın ünlü ekonomisti, eski bakan, Kremlin danışmanı A. Kudrin, bir hafta önce verdiği beyanda şu anda Rusya ekonomisinin İkinci Dünya Harbi Sovyet ekonomisinin gerisine düştüğü söyledi. Bu yıl batan kredi toplamı 44 milyar dolarmış, piyasada dolar satışlarına kısıtlamalar başladı.

- Fransadaki gösterilerin temel nedeni ekonomiktir. SSCB’nin korkusundan kendi emekçilerine bahar yaşatan  batılı patronlar, Sovyetler dağıtılınca tüm işçilere has….r çekti ve tüm kazanımları budadılar. Tüm emekçiler eski günlerin hayali ile yaşamaya çalışıyorlar ancak geçim sıkıntısı onları bu hayellerinden uyandırıyor. Stalinizm tarafından kirletilen, prestiji kırılan sosyalizm, kitlelere alternatifliğini kayıp edince insanlar dinlerine sarıldı. Dini siyasi iktidarlar tarafından da kol saati görünce kendiliğinden eylemler giriyorlar. Biz 10 yıldır yazıyoruz, insanlığın kurtulması, adil ve barış içinde yaşabilmesi için, ABD-AB emekçilerinin önderliğinde, dünya çapında barış- demokrasi-hukukun üstünlüğü- insan hakları-din ve vicdan özgürlüğü cephesi kurulmalıdır.

- AB üyesi İngiltere neden ayrılıyor kim ayırıyor? Büyük İngiliz emperyasının yeniden tekerrür edeceğini öngören İngiliz emperyal faşistleri, AB’den ayrılma referandumunda devlet gücünü kullanarak etkin rol oynadılar. Öngörüleri: “Çin ekonomisi güçlendi (asgari ücret TC’den daha yüksek), toplumun alım gücü yükseldi, gelecekte Afrika ucuz emek cenneti olarak üretim merkezi olacak. Bu ortamda A.B’den ayrı güçlü İngiliz ekonomisi Çin toplumunu sömürerek eski şanlı günlerine geri dönebilir.”

Oysa bizce Birleşik Krallık dağılabilir. Londra Finans  merkezi özelliğini Avrupa’nın bir başka  şehrine kaptırabilir. İngiliz egemenlerinin bu siyasetleri kapitalizmin globalleşmesini de engelliyor ve milliyetçi iktidarlar tarafından da başta Putin-Erdoğan tarafından hararetle destekleniyor.  Ama nafile gayret, globalleşme ağır aksak  yükselecek.   

- Kafkaslıların en temel sorunu, bulundukları siyasi partinin veya dinin (Kafkasya’da Ateist-Hıristiyan-Müslümanlar var) anlayışlarına  ve siyasi algılara göre Kafkas meselesine yaklaşıyorlar.

Oysa tüm yönlendirici çıkarcı gerçek üstü  olgulardan fikri bakımdan bağımsızlaşarak, objektif baktıklarında, gerçeği görecek ve amasız, acabasız birleşebileceklerdir…

Çok marifet var insanda…

Selamlar.Paylaş | | Yorum Yaz
54 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Çoğulcu Demokrasi Partisi Ne Yapmalı, Nasıl Yapmalı? - 02/11/2018
En son krize de, TUSİAD ve MUSİAD’çı kapitalistlerin dış finans kurumlarına yaptıkları devasa döviz borçları sebep olmuştur.
İmam Şamil Devrimci miydi? - 19/10/2018
Türkiye’nin Türk-İslam sentezcileri Kafkaslı önderleri tepe tepe kullanıyorlar ama “TRT Çerkes kanalı açılsın” demokratik hak talebine duyunca enselerini kaşıyorlar.
Kafkasya’nın Halleri… - 01/10/2018
Ezilen halklar tercihini esen rüzgardan, tarihsel gidişattan yana yapmak zorundadır. Henüz vakit varken çalışıp uluslararası örgütlenmek, dünya ile entegre olmak elzemdir.
Türkiye Krize Neden Giriyor; Nasıl Çıkar? - 06/09/2018
Kore’de Hyundai ile Koç Holding’in Anadol otomobili 1966’da üretime geçti. Hyundai dünya markası oldu, Anadol ise Koç müzesinde.
Rusya’da Muhalefetin Halleri - 22/08/2018
Kremlin’in en büyük korkusu Birleşik Kafkasya Konfederatif Partisi’nin kurulmasıdır.
Bilinmeyenler - 15/08/2018
Tespit ve öngörülerimi 8 yıldır yazıp anlatıyorum. Ancak henüz kendimden başka kimseyi ikna edebilmiş değilim; ki bu da bana ders olsun.
İlerici - Gerici - 11/08/2018
Kafkasya’da her an asker var; ancak çözüm Kafkasya Federatif Demokratik Partisi’nin kurulup, golobalizmle örtüşmesi ile mümkün olacak.
Dünya, Ekonomi-Politik ve Kafkasya - 09/08/2018
Geçenlerde TUSİAD Başkanı Erol Bilecik, “Üretim makine parkımız eskidi, dijitale geçmeliyiz” dedi. Tercümesi: “yeni krediler alıp, merkez ülkelerden dijital makineler alalım”dır.
Trump-Putin Zirvesi ve Kafkasya - 19/07/2018
ABD-İngiltere-Rusya ittifakı uzun sürmez. Bu şer cephesinde zayıf halka sahte Federasyon Rusya’dır. Globalizmin işaret fişeği İran’da patlayacak ve Kafkasya üzerinden Kremlin rejimini dağıtacaktır.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi