• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam268
Toplam Ziyaret584839
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.03586.0600
Euro6.73446.7614
Semerkew

Erol Karayel

Erol Karayel
erolkarayel26@gmail.com
HAKİKATİN GÜR SESİ: KADİR MISIROĞLU
06/05/2019

Mücadele adamı Kadir Mısıroğlu ramazan ayının ilk gecesi dar’ül bekaya irtihal etti.

İlminden istifade ettik, üzerimizde hakkı var. Allah mekanını cennet eylesin inşaallah. Dualarımız hep onunla olacak…

***

Kadir Mısıroğlu kıyamete kadar sürecek hakikat davasının yılmaz bir neferiydi.

Aslen hukukçu olmakla birlikte kendisini “yakın tarihin karanlık sayfalarını aydınlatmaya” adamıştı.  Araştırmacı karakteri, Osmanlıca’ya ve birkaç batı diline vukufiyeti, güçlü hafızası, keskin zekasıyla resmi tarihin yalanlarını bir bir ifşa etti. Epeyce bir insanı da “sistemin narkozundan” çıkartmayı başardı. İslâmı ana kolon belleyerek bunun etrafında kendi fikir dünyasını inşa etti. Takipçi değil, öncüydü; taklitçi değil özgündü.

Bakmayın siz fikirleriyle baş edemeyenlerin kendisini ti’ye alarak gözden düşürmeye çalıştığına. Yok fesiymiş, yok kravatıymış, yok asasıymış… Anlayamadıkları sözlerini alay mevzuu ederek kendi cehaletlerini örtüyorlar akıllarınca... Neymiş, Şekspir için “Onun asıl adı Şeyh Pir’dir” demiş. Bilmeyene garip gelebilir ama onun Batı’da bu konuda yazılmış bir düzine kitap ve akademik araştırmadan haberdar olarak bu cümleyi kurabileceği hiç düşünülmüyor. Nitekim öyle olduğu da ortaya çıktı.  

Kadir Mısıroğlu donanımını, kelamı ve kalemiyle toplumla paylaşan biriydi.

İttihat ve Terakkicilerin gerçekleştirdiği rejim değişikliği ile bir alacakaranlık kuşağına itilen, taşların bağlanıp saldırganların serbest bırakıldığı bu ülkede sözünü hiç esirgemedi. Herzaman dosdoğru konuştu. Bu sebepledir ki yıllarca hapis yattı; üstüne 11 sene de vatanından uzakta kaldı.  

Mısıroğlu için söylenebilecek çok söz var. Onları elbette yazanlar olacaktır.

Ben onun şahit olduğum başka bir yönünü anlatmak istiyorum.

Kadir Mısıroğlu çok vicdanlı ve son derece mütevazi bir adamdı.

Kendisiyle bir kez görüşme fırsatım oldu.

2017 yılının Mayıs ayında Çerkes Sürgünü ve Çerkes Ethem’i konu alan bir tv programına çağrılmıştım. Üç kişi konuşacaktık. Diğer iki konuşmacı bir akademisyen ile Çerkes camiasından bir arkadaşımızdı. Ben programda kendimce net olmaya çalıştım ve sözlerimi bağlarken de Ethem’in hain olmadığını, aksine asıl onun Mustafa Kemal ve İsmet İnönü’nün ihanetine uğradığını söyledim. Program da bu minval üzere sona erdi.

Ertesi gün işyerinde bir ara cep telefonum çaldı. Açtım, genç bir erkek, “Kadir Mısıroğlu üstadımız sizinle görüşecek, telefonu kendisine veriyorum” dedi.

“Hayırdır inşallah” dedim kendi kendime ve “bir şakaya malzeme oluyoruz galiba”  diye düşündüm.

Telefonu verdiği kişiyi ise sesinden hemen tanıdım, evet bu Mısıroğlu’ydu. Rahmetli, o gece programı seyretmiş, asistanına program yapımcısını aratmış, telefonumu almış ve bana ulaşmıştı. İltifat etti. “O akademisyen doğruları konuşamadı ama sen doğruları söylemekten çekinmedin, tebrik ederim” dedi. “Ethem hain değil, gerçek bir kahramandır” diye de ekledi.

Sonra Üsküdar’daki yerine davet etti, “Gelirsen sana söyleyeceklerim var” dedi.

Mısıroğlu’nun bu nezaketli davranışı ve ondan da çok taşıdığı dava şuuru beni sonrasında çok düşündürdü.   

Uzatmayalım… 

     Bir hafta sonra yanına gittim. Yine iltifatkar sözlerle gönlümü aldı. Said Şamil’le olan hatıralarından bahsetti. Çerkes Ethem’in kahramanlığını ve nasıl ihanete uğradığını anlattı. Çerkeslerle ilgili anılarından bahsetti. Yayıncılık yaptığımı öğrenince Çerkes Ethem’in kendi el yazısıyla kaleme aldığı anıları elinde bulunduran kişinin telefonunu vererek “onu al” dedi. Hikayesini de şöyle anlattı. İçinde fotoğraflar da olan anıları dosya halinde kendisine getirmişler. Önce güzelce tetkik etmiş. Yazıdan ve muhteviyattan anıların Ethem’e ait olduğunu çek etmiş. 

    O zaman kendisinden hatırata karşılık 10 milyon lira para istenmiş. “Zor günlerimdi veremedim” dedi.

   Sonrasında hatıratı elinde bulunduran kişiyi "dostum" dediği Çerkes Prof. Hayri Domaniç’e götürmüş Mısıroğlu kitabı satın alacağı ümidiyle. Fakat Domaniç “2 milyon lira vereyim” diyerek, Mısıroğlu’nu ve satıcıyı hayal kırıklığına uğratmış ve satın almak için de başka bir gayret göstermemiş. Hatıratta o kişi de kalmış.

    Bana işte bu kişinin telefonunu verdi Mısıroğlu ve “git görüş, o kitabı değerlendir” dedi.   

   Bizim bu konuşmalarımız sonrasında tesadüfen Enver Sağlam çıkageldi Mısıroğlu’nun ofisine. O da Ğuaze dergilerinin eski sayılarını arıyordu. Sordu, ama Mısıroğlu’nda yoktu. Biraz daha süren sohbet sonrasında kendisiyle bir hatıra fotoğrafı çektirip ayrıldık Mısıroğlu’nun yanından Enver’le birlikte.  

    İşte böyle…

                                        ***

    Tanıdığımız, epeyce bir kitabını da okuduğumuz Kadir Mısıroğlu gerçekten güzel adamdı.

Ahireti de öyle güzel olur inşaalah.

Amin.

 Paylaş | | Yorum Yaz
658 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

20 Senedir Nasıl Adam Olunacağını Öğrenemeyen Zavallı! - 07/12/2018
“En eksik tarafını” tamamlamak için 20 senedir didiniyor, hergün “Ne zaman adam oluruz?” diye soruyorsun tuttuğun köşede. Baştan belirtelim, sen artık umutsuz bir vakasın, hiçbir zaman adam olamayacaksın.
RF Eğitim Yasası, ‘Yeni Rus Ulusu’nun Eritme Kazanı Olacak - 29/06/2018
Kremlin'in yüzyıllardır değişmeyen hedefi, işgal ettiği toprakları yerli nüfusundan arındırmak, "Rus kültürü içinde eritip, yok etmektir."
Asimilasyon Asalet Dinlemiyor - 07/08/2017
Ana sorunumuz Asimilasyondur. Artık her şeyi bir kenara bırakıp, bütün imkanlarımızı, bütün beyin gücümüzü bu sorunun çözümüne odaklamamız lazım.
Şehid Erol Olçok - 24/07/2016
Ama hep dillendirdiği bir sıkıntısı vardı; ona göre Çerkeslerin yetkin, kendini davaya adamış, sonuna kadar fedakar kadroları yoktu ve bu büyük eksiklikti. “Büyük işleri güvenerek teslim edebileceğimiz kimse yok ortada” diyordu kendi zaviyesinden.
'Ermeni Soykırımı' ve Çerkesler - 14/06/2016
onrad Adenouer uzmanları tarafından hazırlanacak “Çerkesleri Ermeni soykırımı yapmakla itham eden” belgeli bir dosyayı kitaplaştırıp burnumuza dayayacakları günün çok uzak olmadığından hiç şüpheniz olmasın.
Ali İhsan - 04/04/2016
Ali İhsan Aksamaz’ı tanır mısınız? Tanımayanlara kısaca “kararlı, çalışkan ve samimiyet abidesi” olarak tanıtabilirim.
Kurumsallaşmanın Önemi - 18/12/2015
Diaspora topluluklarımızın “bilinç ve mensubiyet duygusu” düzeyinde bir varoluşu dahi sürdürebilmeleri için hemen bugün çok güçlü diasporik kurumsal yapılar oluşturmaları gerekmektedir.
Bir Seçim Değerlendirmesi veya Merkezden Çevreye Akış - 21/07/2015
ÇDP bu çıkışıyla ve siyaset için verdiği yeni adresle merkezdekileri (özellikle Çerkes kökenlileri) ciddi şekilde rahatsız etti ve diyebiliriz ki sarstı. Ama bu kısa sürede yanına çekemedi. Bunun için epeyce bir zaman lazım.
Nalçık Cezaevi’nde Yalnız Bir Adam… - 26/12/2014
Bir zamanlar Kabardey-Balkar’a dönenler içinde isminden en çok bahsedilen, çevresi en kalabalık olan, Çerkeslerin(!) uluslararası örgütü olan DÇB’ye en önemli desteği veren Sabancıoğlu o kalabalıklar içinde meğer ne kadar yalnızmış.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi