• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam146
Toplam Ziyaret606568
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.71875.7416
Euro6.29946.3247
Semerkew

Erol Kılıç Kutelia

Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
ASİMİLASYONCU POLİTİKALAR İFLAS EDERKEN
09/08/2019
Etileri, Sümerleri, Hattileri, Akadları, Sasanileri, Avarları, Alanları, Etrüskleri, Urartuları, Kimmerleri, Asurları, Trakları, Süryanileri, Keldanileri, Kürtleri, Arnavutları, Gürcüleri, Lazları, Hemşinlileri, Zazaları, Boşnakları, Pomakları, Makedonları, Çeçenleri, Çerkesleri, Abhazları çakma Türk yapan, hızlarını alamayıp Etibank ve Sümerbank'ı kuran, İtalya’dan Mussolini tipi faşist asimilasyon metodlarını ithal eden çakma Atatürkçü Kemalistlere kötü haberlerimiz var.
Anadolu topraklarında yapılan arkeolojik kazılarda Roma ve Bizans kökenli eserlerin çıkmasından korkanlar, çıkan tarihi eserleri gizleyip  bunları bir şekilde yurtdışına gönderenler, Osmanlı arşivlerini Bulgaristan’a plase eden asimilasyoncu Kemalistler; Abhazların, Adigelerin, Avarların, Lezgilerin, Osetlerin (Alanlar), Çeçenlerin, Gürcülerin, Arnavutların, Boşnakların, Süryanilerin, Kürtlerin, Bulgarların, Makedonların, Zazaların literatürü (edebiyatları) oluşmuş, artık yüzlerce şairi, yazarı, tarihçileri, etimologları,sanatçıları ve sosyologları var.
Bu halkların şair ve yazarlarının ,sanatçılarının yüzlerce eseri yayınlanmış ayrıca onlarca yabancı dile çevrilip okuyucu,dinleyici ve izleyicilere sunulmuştur.
Günümüz sosyologları şu ilkelerde birleşiyorlar. Literatürü (Edebiyatı) oluşmuş halklar, dijital teknolojinin gelişmesi, iletişimin kolaylaşması, internetin yaygınlaşması ve hızlanması ile hem otohton azınlık halkların, hem diasporik halkların ulusal kimliklerini unutturup onları asimile etmek artık oldukça zorlaştı.
Irkcılığı, milliyetcilik sanan asimilasyoncular modanız geçti, renkleriniz soldu, asimilasyon metodlarınız işlevsiz kaldı.
Geçmiş olsun ama başınız sağ olmasın.
Kemalistler, siz bizi yıllarca yok saydınız ama biz yok olmadık; çünkü bizim binlerce yıllık bir anadilimiz, bir kültürümüz, bir halk bilimimiz (folklör), halk olarak da ayrı bir kimliğimiz vardı.
Bizim yüzlerce yıl önce oluşmuş binlerce eseri olan literatürümüz (edebiyat) vardı.
Bizim yüzlerce yıl önce oluşmuş halen de devam eden ulusal bir mimarı kimliğimiz de vardı.
Bu ulusal mimari kimliğimizle yaptığımız evlerle dahi birbirimizi tanıyorduk.
Tek dil, tek kültür, tek kimlik artık sizlere ömür.
Yaşasın asimilasyon metodlarına karşı direnen halklarımız ve onların çilekeş kanaat önderleri.
Yaşasın halklarımızın kardeşliği.
Her dönemde, her devirde, her askeri ve sivil darbe sonunda ATATÜRK ticareti yapan Kemalistler, asimilasyon metodlarınız artık iflas etti.
Artık konkardato değil iflas ettiğinizi ilan etmelisiniz. İflas ilanınızda da yıllarca anti-demokratik bir biçimde mağdur ettiğiniz, anadillerden, kültürlerden, kimliklerden özür dilemelisiniz.


288 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YİNE AYHABI, TAHMADA VE ABIRG ÜZERİNE - 13/07/2019
Bilindiği gibi, ayhabı, tahmada ve abırg sıfatlarının bizim toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri var. Bu sosyal ünvanları taşıyan kişileri seçerken çok dikkatli ve titiz olmalıyız.
KUZEY KAFKASYA'DA VE DİASPORA'DA “AYHABI”, “TAHMADA”, “ABIRG” SOSYAL STATÜLERİ - 02/07/2019
Ayhabı, tahmada, abıg sadece kendileri için karar alan kişiler değil, tüm toplum için karar veren saygın kişilerdir. Aldıkları tüm kararlar bağlayıcı olup, sosyal yaşantımızda uzun yıllar büyük iz bırakır.
ASİMİLASYON İNSANLIK SUÇU İSE İŞTE SUÇLAR, İŞTE SUÇLULAR! - 20/05/2019
Siz bu toprakların hep iyi gün dostu oldunuz. Biz Çerkesler ve diğer kardeş halklar ise bu toprakların hep kara gün dostuyduk ve hep öyle kalmaya devam edeceğiz.
Türkiye'de Siyaset Yapmak… - 17/04/2019
Üretmeden tüketmek nasıl uzun ömürlü olamıyorsa, iktidar koltuğunda oturup halkın iradesine dikkat etmeyen iktidarlar da uzun ömürlü olamazlar.
Yıstanbulako ve Şiş Naniy - 06/02/2019
Yerel seçimlerde devletin tüm imkanlarını çar çur ederek kullanan siyasi parti adaylarını değil, Türkiye Cumhuriyeti devletini ve halklarını seven ve dikkate alan İstanbul Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Doğan Duman'a destek verelim.
Kuzey Kafkas Halkları Türkiye Diasporasının 2018 Bilançosunun Dip Notları - 01/01/2019
Asimilasyon insanlık suçu ise bütün Kemalistler suçludur. Tanrı 2019 yılında kültürleri, anadilleri Kemalistlerin şerrinden korusun.
Ana Kucağımız, Kafkas Dağlarımız - 13/11/2018
Biz herşeyi paylaşabiliriz ama özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı ve ana yurdumuzu kimse ile paylaşamayız. Çünkü bu kutsal Kafkas Dağları, sadece biz Kuzey Kafkas Halklarına ev sahipliği yapar.
Anayasalar Devletlerin Aynasıdır - 02/10/2018
Anadillerimiz ile TRT Radyo-Televizyon yayını istiyoruz ve istemeye devam edeceğiz. Çifte standartlar yıkılmalı, seslerimiz ve renklerimiz solmamalıdır.
Abhazya- Gürcistan Savaşı Henüz Bitmedi - 16/04/2018
Son yıllarda Gürcistan’ın el altından ihraç ettiği tarım zararlıları Abhazya'nın tarımsal faaliyetlerini sekteye uğratmakta.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi