• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cerkeshaklari
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam78
Toplam Ziyaret488947
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.77503.7901
Euro4.63344.6520
Semerkew

Ali İhsan Aksamaz

Ali İhsan Aksamaz
aksamaz@gmail.com
Tekrar Milletvekili Adayı Olacak mıyım?
04/09/2015

25. Dönem Milletvekili Seçimlerinde İstanbul 2. Bölgeden Bağımsız Milletvekili Adayı olduğumu bilen kimi dostlar, bana bugünlerde ısrarla soruyor: “ Bu seçimlerde de yine aday olacak mısın?” Ardından da tavsiyede bulunuyorlar: “Bari bu sefer bir siyasî partiden aday ol!” Kimileri de siyasî parti de öneriyor: “AKP’den aday ol!” Bir başkası bana CHP’yi, bir diğeri HDP’yi öneriyor. Birileri de MHP’yi işaret ediyor. Bugüne kadar, 26. Dönem Milletvekili Seçimlerinde aday olup olmayacağıma dair bir değerlendirme yapmadım. Yazmadım. Görüşlerimi paylaşmadım. Bu makalemde, aydın olmamın bana yüklediği sorumlulukla önümüzdeki seçimdeki tutumuma ilişkin görüşlerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

            Doğru; ben 7 Haziran 2015 Seçimlerinde adaydım. Seçime katıldım. Sonuçta 6510 oy aldım. Ve de seçilemedim. Bunlar doğru. Ancak bütün bunların bir arka plânı var. Öncelikle ben bir aydınım. Bir eğitimciyim. Yirmi yılı aşkın bir süredir yazan bir insanım. Midafîi olduğum, takipçisi olduğum konular var. Gelen bir teklifle de ben “Laz Kimliğimle”  (ÇDP) Çoğulcu Demokrasi Partisi’nin kurucularından biri oldum. ÇDP; Çerkeslerin, Lazların, Abhazların, Gürcülerin ve diğerlerinin kimliklerinden kaynaklanan yurttaşlık haklarını savunmak için kuruldu.

            ÇDP, Ağustos 2014’te kuruldu. Örgütlenmesini tamamlayamadığı için de 7 Haziran 2015 seçimlerine siyasî parti olarak katılamadı. Bu durum da, biz 9 arkadaş kurucusu olduğumuz partimizden istifade ettik. Ardından da 9 değişik seçim bölgesinden bağımsız milletvekili adayı olduk. Benim de adaylığım böyle gerçekleşmiş oldu. Diğer arkadaşlar “Çerkes Kimlikleriyle,” ben ise,  “Laz Kimliğimle” milletvekili adayı oldum.  Eğer bana ÇDP’nin kurucusu ve milletvekili adayı olma yönünde dostlardan teklif gelmemiş olsaydı, yüz seçim geçirsem, hiç birinde aday olma gibi fikir aklıma gelmezdi. O taraklarda benim hiç bezim yoktu. Çok muhtemeldir ki,  emekli bir öğretmen ve yazan- çizen bir aydın olarak zamanım gelince son nefesimi verecektim. Belirtmeliyim; politika ile bu anlamda uğraşmam ve milletvekili adayı olmam ÇDP ile başladı.  Benim, 7 Haziran’daki bağımsız milletvekili adaylığım bu arka planıyla değerlendirilmeli.

            Seçim sonrası, ÇDP’li arkadaşlar iki kez uzunca oturduk ve yaşadığımız seçimi değerlendirdik. Ben, 7 Haziran öncesi ÇDP’nin herhangi bir siyasî parti ile seçim işbirliğinin doğru olmayacağını düşünmüyordum. Zaten bir başka siyasî partinin de ÇDP’yi ciddiye alması beklenemezdi. Öyle de oldu. ÇDP, rüştünü ispat etmemişti henüz. ÇDP, 7 Haziran’da rüştünü bir bakıma 9 bağımsız adayı ile ispat etti. Dolayısıyla da, seçim sonrası yaptığımız toplantılarda, ÇDP’nin rüştünü ispat etmiş bir siyasî parti olarak yapılacak yeni seçimlerde diğer siyasî partilerden gelebilecek seçim dayanışması tekliflerine açık olması gerektiğine vurgu yaptım. Hatta ÇDP, kendisi diğer siyasî partilerle seçim dayanışması için bizzat girişimlerde bulunmalıydı. Bunu önemle belirttim.

            Biz bir siyasî parti kurduk. Bir ekip oluşturduk. Her ne kadar, bağımsız aday olmak için kanun gereği partilerimizden istifa ettiysek de, biz yine de bir ekibiz. Ve 1 Kasım 2015 Erken Seçimlerinde de ortak hareket etmeliydik. Öyle de oldu. 1 Kasım Seçimlerinde bireysel değil, yine ortak hareket edeceğiz. Aramızda dayanışma göstereceğiz.  Bazı arkadaşlarımızı yetkili kıldık. Şu anda Ankara’da diğer siyasî partilerin yetkilileriyle görüşmelerde bulunuyorlar. Eğer yapılacak görüşmelerde anlaşma sağlanabilirse; bizi kimliklerimizle ve kimlik mücadelemizle kabul eden bir siyasî parti ile ittifak yapılacak ve kimi arkadaşlarımız da o siyasî parti listesinden milletvekili adayı olacaklar. Bu durumda partimiz de, yani ÇDP de tüm Türkiye çapında, seçim dayanışması yapılacak o siyasî partiyi var gücüyle destekleyecek. Bir siyasî parti ile seçim dayanışması anlaşması sağlanabilirse ve seçimlerde de yeterli oyu alabilirsek, bizler aydın olarak bizi biz yapan kimliklerimiz ve fikirlerimizle parlamentodaki yerimizi alacağız. (03 Eylül 2015)


Paylaş | | Yorum Yaz
1848 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

Yaşasın 23 Nisan! - 27/04/2017
Tarihe Not Düşmek Ciddî İnsanların İşidir! - 30/07/2015
‘Başkası Değil, Kendin Ol, Böylesi Daha Güzelsin’ - 16/04/2015

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
chi-cdp


adigebze I-II
Nükte!

BİZE BENZEYİP BİZDEN OLMAYANLAR...

Kurt, büyümekte olan yavrusuna hayatı öğretiyormuş. Bir tepeye çıkmışlar. Aşağıda yayılan koyun sürüsünü göstermiş ve anlatmış;

- Bak yavrum şu gördüklerin koyundur. Etleri çok lezzetlidir. Yakalaması da kolaydır.

Yavru kurt lafa girmiş ve çobanı göstererek, onun kim olduğunu ve ne yaptığını sormuş. Kurt, çobandan uzak durmasını, elindeki değneğin çok can yaktığını sıkı sıkı tembihlemiş.

Bu sırada yavru kurdun dikkatini sürünün köpeği çekmiş.

- Şu bize benzeyen bir şey var orada, o ne yapıyor?

Kurt, derin bir of çekmiş ve anlatmış:

- Ah yavrum, bizi asıl perişan eden işte o bize benzeyip de bizden olmayandır...
             ***
Bu fıkra neden icab etti?
RF Çerkes Örgütleri Koordinasyon Kurulu, Suriyeli Çerkesler için uluslararası toplantı yapılması isteğinden DÇB ve KAFFED'in baskıları sonucu vazgeçmiş de…

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi